abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    14.12.2016 23:40 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 web

    Jako bys předem předpokládal, že cílem je někoho „dostat“. To mě překvapuje. Mně nikdy o nic takového nešlo. (A nebyl jsem to já, kdo začal něco označovat za plky.)

    Uvažujme tedy prakticky. Máme o třetinu víc bitů (32 místo 24). To je dost zásadní výhoda, protože lze výšku celé síťové hierarchie zvýšit o celé jedno 8-bitové „patro“, případně o dvě 4-bitová „patra“, když na to přijde. Protože těch 32 bitů, o kterých se bavíme, je v prvních 64 bitech IPv6 adresy a lze v podstatě vždy počítat s jejich statickým přidělením, jsou dvě 4-bitová patra věc snadno proveditelná a dokonce pro leckteré síťové topologie vhodná — faktor větvení 15, když se to tak vezme. Záleží na tom, k čemu ta síť má sloužit a jak se v ní nejčastěji routuje. (Síť typu kancelář bude mít velký faktor větvení, síť typu distribuovaný HPC systém bude chtít nižší.) Ale dá se říct, že každé 4 bity navíc jsou dost zásadní zlepšení.

    Tohle^^^ omezení na 32 bitů flexibility ovšem platí pouze za předpokladu, že někdo striktně vyžaduje bezestavovou konfiguraci na základě EUI64. Bez tohoto požadavku (a za použití DHCPv6) je flexibilita v podstatě neomezená, protože i dalších 64 bitů se dá použít a rozdělit prakticky libovolně. Patra té hierarchie by měla být 4-bitová, pokud má na tu síť nějak logicky navazovat zpětné DNS mapování. Jinak se ale jejich počtu a uspořádání meze příliš nekladou.

    Ano, jsou zařízení, která neumí nic jiného než trvat na EUI64 a vyžadovat (současnou podobu) privacy extensions. Jsou zařízení, která po velkém N let od standardizace DHCPv6 umí jen jeho zanedbatelnou podmnožinu a dokonce i router advertisement chápou jen tak zčásti, aby se neřeklo. Tohle je ale především problém vejce a slepice. Dokud někdo nezačne hlásit bugy a požadovat, aby zařízení implementovala rozumnou podmnožinu IPv6, nikoliv pouze „aby se neřeklo“ podmnožinu, a dokud se sítě budou snažit přizpůsobit neschopným zařízením, moc se toho nezmění.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.