abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.2.2017 09:05 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: IPv6 web
    Děkuji za fundovaný názor :-)

    Ještě mi došlo, ohledně nápadu členit adresní prostor uvnitř AS regionálně... koncem devadesátých let, když jsme v mém bývalém zaměstnání prodávali placený dial-up, pokud si správně pamatuju, každý přilogovaný dialupista dostal na access routeru (Cisco) podle loginu /32 nebo /30 případně tuším i malý veřejný bloček routovaný dovnitř, dal se tak realizovat i dial backup třeba pro větší LAN nebo DMZ s veřejným Cčkem. (Na V.34 asi nic moc, ale byli mezi zákazníky borci, kteří měli dial backup přes ISDN PRI.) Statické příděly pro dial-in byly udržované v radiusové databázi (klasické schéma, jak jinak)... a takto vznikající jednotlivé drobné routy byly vidět v OSPF minimálně v rámci poměrně velkého OSPF area, nebo spíš na celém národním backbonu (bylo jedno, na který POP v rámci ČR se člověk přihlásí, dostal skrz IPCP a Radius pokaždé tutéž veřejnou adresu). Dokonce si snad matně vybavuju, že zpočátku byly IPv4 adresy uvnitř AS nějak regionálně rozparcelované mezi naše POPy, a v určitý moment je správci páteře sesypali na jednu hromadu. Pravda je, že jsme zákazníků měli řádově míň, než mají dnešní telecomy a kabelovky - ale taky se od té doby o dost posunula kapacita routovacích tabulek.

    Chci říct, že bych si s nějakým hierarchickým regionálním členěním moc nelámal hlavu, protože uroutovat uvnitř AS i docela velký počet routů asi není problém. Spíš bych se snažil držet příděly rozdělené do velkých bloků nějak podle velikosti, aby mi během doby nedocházelo k fragmentaci (jako to dělá alokátor heapu v libc). Tzn. v takovém uspořádání je velikost routovací databáze přímo úměrná počtu zákazníků, na nějaké eleganci regionálního rozparcelování adresního prostoru vůbec nezáleží. Asi je na zvážení počet zákazníků, jejich charakter a last-mile technologie, kalibr routerů uvnitř AS.

    Dál je to jistě otázka velikosti mé sítě a "struktury zákaznické báze" na startu IPv6, jaký očekávám další růst/vývoj. V tuhle chvíli je myslím trh už dost nasycený a konsolidovaný, LIRy dlouhodobě spíš fúzují než aby se štěpily, nové maličké LIRy neustále vznikají "na zelené louce", jednou za pár let se třeba vystřídá technologie připojování masového SoHo trhu, u firemních zákazníků s jednotlivě řešenou technologií poslední míle a zakázkovou adresací je to jedno...

    Možná si konkrétní styl agregace adresního prostoru vynutí konkrétní použitá značka/model použité accessové technologie pro drobné zákazníky. U DSL operátora nebo v kabelovce jsem nikdy nepracoval, takže nevím. Zrovna u DSL a kabelu asi není moc co řešit, protože se nepočítá, že zákazník bude s modemem cestovat :-) Ačkoli když se zamyslím u DSLka ještě nad LLU... jako že kde je ten L3 spojovák vlastně zakončený, ono to s geografií nemusí moc souviset - prostě bych asi přidělil blok/pool adres na accessový L3 router :-) Naopak statická veřejná adresa na mobilu (SIMce) musí být z hlediska backbonu asi žůžo. Asi vím proč je to venku ve světě (na IPv4) spíš rarita. (Což mi volně asociuje, že bývala dost legrace třeba zařídit lokální peering mezinárodních mamutích sítí, které mají po celém světě jediné AS... ale to už je jiná pohádka.)

    Ještě si matně vybavuju, jak jsme tady u nás řešívali místní vs. meziměstská volání, POPy v krajských městech... a když jsme se potkali s někým zvenčí, tak se nám smál, že celý ten náš státeček je jak venku jedno větší město = místní telefonní obvod. Možná se podobné srovnání nabízí v měřítkách DSL sítí a kabelovek, potažmo v měřítkách velikostí routovacích tabulek IGP.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.