abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:01 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Úprava existující distribuce

    9.4.2006 14:33 | Přečteno: 1039×

    Dobrý den,

    nedávno se můj HDD odebral do věčných lovišť, či spíše do křemíkového nebe. Občas si beru práci domů a proto jsem potřeboval rychle uschopnit počítač. Volba padla na Aurox Linux.

    Instalace na nový HDD proběhla bez komplikací a téměř vše funguje. Dokonce i věci, které se mi nikdy dříve rozběhat nepodařilo. Počítal jsem si tim, že po vyřešení nakupených pracovníh problémů nahodím na disk opět Debian, ale napadla mne, alespoň pro věčného BFU jako jsem já, hodně kacířská myšlenka.

    Nejprve prostudovat systém tak jak je a potom se na základě získaných vědomostí pokusit jej Postupně upravit

    Usedl jsem tedy ke Googlu a začal hledat. Ovšem nic moc jsem nenašel. Nejbližší mé představě je LFS, který je cenným zdrojem informací. Ovšem jde na to ze zcela opačné strany, než potřebuju.

    Proto bych se chtěl zeptat, jak vlastně při prohledávání linuxového systému postupovat. Je tu příliš mnoho komponent, které na sebe vzájemně navazují v různých bodech a úrovních

    Než na něco vůbec sáhnu, rád bych si vytvořil jakýsi "plánek systému" Ale nevím kudy na to.

           

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.4.2006 15:02 Marble
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Úprava existující distribuce
    Pokud jde o plánek "od bootu", tak hned po kernelu, který si přimountuje root partition se spouští /sbin/init (ta cesta je natvrdo zapsaná v kernelu, dá se GREPovat ve zdrojácích), případně cokoliv jiného, co je kernelu předáno v parametru init=...

    Standardní cesta je ten /sbin/init, takže co dál ... init si prohlédne soubor /etc/inittab (podrobnosti viz man) a na jeho základě spouští nejrůznější věci, které se mají spustit 1. při bootu a 2. při vstupu na runlevel, který je v inittab uvedený jako default (příp. který byl zadán jako parametr kernelu). Tyto spouštěné věci mají ve většině distribucí podobu "spust všechny soubory z tohoto adresáře", příp. různé inteligentnější variace na toto téma. Např. v debianu se podle inittabu spouští /etc/init.d/rcS (který spouští scripty určené k jednorázovému běhu při bootu z adresáře /etc/rcS.d a pak /etc/init.d/rc s parametrem runlevelu, který spouští scripty z /etc/rc<runlevel>.d (podle počátečního písmenka S/K se rozlišuje, jestli se spouští při vstupu nebo výstupu z runlevelu a jestli s parametrem start nebo stop).

    Nakonec je v inittabu uvedeno několik programů, které tvoří nějaké to uživatelské rozhraní (konzolový login, Xka apod.). Ty mají parametr respawn, takže při ukončení se spustí znovu.

    Dál už je to IMO hodně závislé na konkrétní distribuci a na tom, co má člověk nainstalované (nějaký ten xdm například). Doufám, že pro základní představu tohle stačí. Vše výše jsou snad ve všech distribucích buďto scripty nebo binárka s dobrýmy man stránkami, takže detaily není problém vyhledat.
    9.4.2006 15:21 nigdo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Úprava existující distribuce

    Co takhle zkusit Slackware? Uschopnit ho jde docela rychle a na vrtání se v systému je snad to nejlepší, co jsem zatím viděl (ačkoliv vrtat se dá jistě v jakémkoliv systému Windows nevyjímaje). Pravda, je třeba si většinou bez klikátek nakonfigurovat grafiku, akceleraci, češtinu v textmódu, grafice, KDE, Windows písma, rozchodit 5.1 zvuk, rozchodit kolečko na myši, rozchodit GNOME, rozchodit tisk, novější kernel, nakonfigurovat SWAREt, nainstalovat všechny programy, ale za ten pocit, že máte systém, ve kterém je všechno vyřešeno maximálně prostým způsobem to stojí. Keep Slackin. ;-)

    9.4.2006 15:32 XMurder | skóre: 25 | blog: introvert
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Úprava existující distribuce
    No já za nějakou dobu budu upravovat Debian na Live distribuci s možností instalace. Studuju nějaké knihy v PDF o Linuxu, pročítám návody na internetu, no já si myslím že tohle je nejlepší cesta. Začít číst články tady, a potom si sehnat třebas nějaké knihy (například Linux Dokumentační Projekt 3.vydání v PDF se někde dá stáhnout).
    9.4.2006 15:38 XMurder | skóre: 25 | blog: introvert
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Úprava existující distribuce
    Linux - Dokumentační Projekt 3.vydání CZ v PDF. Klikněte na "Soubory ke stažení". Kniha obsahuje detailní informace od zavádění systému... Nevynechejte ABC učebnici a seriál na LinuxZone.cz: BASH & jak se v něm neztratit.
    9.4.2006 17:00 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Úprava existující distribuce
    Dle mého názoru, je nejlepší cestou jak pochopit, co se při bootování Linuxu děje, je napsat si vlastní malou distribuci. Jako základ (malý a jednoduchý) doporučuji Brutusware. Poté prozkoumat Slackware, nebo i ten Debian. U Debianu je zvláště hezké prozkoumat InitRD, je to taková chuťovka pro opravdové labužníky. Potom napsat větší distribuci, ... No každopádně v Linuxovém světe bych ji raději nevydával (distribucí je, dle mého názoru, až zbytečně moc).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.