abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Distribuční novinky 6-7/2020

    25. 2. 2020 | David Kolibáč | Novinky | 2473×

    V první polovině února byly aktualizovány distribuce Simplicity, elementary OS, Raspbian, IPFire, Debian, Tiny Core Linux, Freespire, Tails, Raspberry Digital Signage, Ubuntu, Project Trident, MX Linux a nelinuxový systém NetBSD. Blíží se konec CoreOS (Container Linux).

    CoreOS končí

    Distribuci CoreOS (resp. Container Linux) určené pro nasazení v kontejnerech skončí podpora 26. května, obrazy systému a dokumentace budou odstraněny 1. září. Společnost, která ji vyvíjela, je od roku 2018 součástí Red Hatu, a tak doporučuje přechod na Fedora CoreOS, navzdory podobnosti v názvu však nejde o stejný systém. Existuje také fork CoreOS/Container Linuxu nazvaný Flatcar Container Linux a spravovaný německou firmou Kinvolk.

    Simplicity Linux 20.1

    Projekt Dog Linux sestavuje minimalistické systémy podobné Puppy Linuxu, ale založené na Debianu (a výjimečně Ubuntu). Nejnovější verze je BusterDog – upravený Debian 10 „Buster“ mj. bez systemd za pomoci přístupu z antiXu, jednoho z hlavních derivátů Debianu vyhýbajících se tomuto balíku softwaru.

    Právě na Dog Linuxu je založená desktopová distribuce Simplicity Linux a její vydání 20.1 přechází na BusterDog – základem předchozí verze 19.10 byl ještě StretchDog. Co obsahuje navíc? Desktopové prostředí Cinnamon, zvukový systém PulseAudio a výběr aplikací v závislosti na zvoleném obrazu systému: „Mini“ pouze s webovým prohlížečem Google Chrome, „Desktop“ s LibreOffice, GIMP, VLC atd. nebo „Gaming“ s klientem pro Steam. I ten největší z nich se vejde do 750 MB.

    elementary OS 5.1.2

    Není to tak dávno, co vývojáři elementary OS po transformaci procesu přípravy distribuce vydali verzi 5.1 „Hera“ a nyní přinášejí plody tohoto nového procesu: první menší aktualizaci obrazů systému, označenou 5.1.2. Ta obsahuje jádro Linux 5.3 z Ubuntu HWE 18.04.3 nebo také začleněné novinky v aplikacích distribučního desktopového prostředí Pantheon jako textový editor Code.

    Raspbian 2020-02-05 a 2020-02-13

    Začátkem února dorazila první větší várka aktualizací Raspbianu, oficiálního systému pro Raspberry Pi, od září. Do nastavení grafického výstupu se vrátila podpora zdvojování pixelů a přibylo „čištění“ obrazovky (jako „spořič“ s prázdnou obrazovkou), nastavení zvukového vstupu a výstupu se přesunulo ze samostatného okna do upozorňovací oblasti panelu, výchozí správce souborů má nový „osekaný“ režim a novinkou je čtečka obrazovky Orca. Povýšeny byly také verze některých aplikací včetně výukových vývojových prostředí Scratch 3 (pár nových „příkazů“) a Thonny (lepší výkon).

    O týden později v tichosti vyšla další aktualizace, tentokrát s novým firmwarem pro RPi, jádrem Linux 4.19.97 a několika opravami chyb, mj. bylo vypnuto výše zmíněné mazání obrazovky v případě kolize s XScreenSaver.

    IPFire 2.23 Core 140 a 2.25 Core 141

    Firewallová distribuce IPFire je aktualizována průběžně v dávkách co několik týdnů; číslo verze dlouho zůstávalo na 2.23, ale s Core Update 141 poskočí na 2.25. Vývojáři totiž přešli na GCC 9 (9.2.0), k již nepodporovanému Pythonu 2 přidali Python 3, rovněž začali podporovat Go a Rust. Aktualizace č. 141, doposud neprohlášená za stabilní, kromě toho přinese textový webový prohlížeč elinks ve výchozí instalaci, jakožto i databázi GeoIP, podporu LVM zařízení a přepracovanou správu DNS – včetně podpory DNS-over-TLS, „rodičovského filtru“, možnosti nastavit více DNS serverů pro rozložení zátěže, zrychlení startu aj.

    Čtenář či uživatel si též mohl všimnout, že lednové vydání neslo číslo 139, kam se tedy podělo 140? Jak vysvětluje dodatečný zápisek, existuje, ale namísto přidávání nových funkcí pročišťuje instalaci systému, protože dříve výchozí velikosti diskových oddílů (2GB kořenový adresář, 64MB /boot) již přestávají postačovat.

    Debian 9.12 a 10.3

    Byla aktualizována instalační média Debianu. Verze 9.1210.3 shrnují opravy nedávných zvláště bezpečnostních zranitelností, ale také např. práce s daty v nadcházející dekádě nebo do „oldstable“ (Debian 9 „Stretch“) se dostal novější Rust jakožto závislost Firefoxu ESR.

    Tiny Core Linux 11.0

    Tiny Core Linux je, jak název naznačuje, minimalistický linuxový systém, přičemž „minimalistický“ tentokrát neznamená toliko použití alternativních desktopových aplikací, nýbrž skutečně nutné minimum pro zavedení systému (na architektuře x86 nebo x86_64), volitelně s X Serverem. Obraz systému zabírá 11 MB, resp. 16 MB s grafickým prostředím (založeným na knihovně FLTK). Nejnovější vydání 11.0 aktualizuje Linux (5.4.3), glibc (2.30), GCC (9.2.0) aj.

    Freespire 6.0

    Pamětníci možná vzpomenou, že již začátkem nultých let vznikla linuxová distribuce Lindows usilující o kompatibilitu s Microsoft Windows – a po soudním sporu se musela přejmenovat na Linspire. Existuje dodnes, od roku 2018 ji komerčně nabízí firma PC OpenSystems, LLC. Freespire v současnosti představuje její bezplatnou verzi, neobsahuje ani proprietární ovladače a kodeky, není však doporučována Free Software Foundation, ač by to název třeba mohl naznačovat. Základem systému je Ubuntu, v případě vydání 6.0 Ubuntu 18.04.3 s prostředím MATE (1.20) a kancelářskými aplikacemi jako Abiword; posléze by měla následovat varianta s KDE Plasma 5.

    Tails 4.3

    Distribuce Tails zaměřená na ochranu soukromí na internetu v dalším menším vydání (4.3) přináší obvyklé aktualizace klíčových aplikací Tor (0.4.2.6), Tor Browser (9.0.5) a Thunderbird (68.4.1), k tomu jádro Linux 5.4.13, VirtualBox s „doplňky hosta“ 6.1.2 a nově nástroj trezor pro manipulaci se stejnojmennou hardwarovou kryptopeněženkou.

    Raspberry Digital Signage 13.0

    Raspberry Pi se dá použít všelijak. Jedno z možných nasazení je v kioscích, kde v kombinaci s televizorem či jinou obrazovkou – zobrazuje nějaké webové stránky, dokument či grafiku. Specializovaná distribuce Raspberry Digital Signage může obstarat, co je k tomu potřeba, používá přitom prohlížeč Chromium s několika rozšířeními. Její 13. vydání je přitom výrazně přepracované a vlastní software s konfigurací nově obsahuje jako balíček v balíčkovacím systému [Debianu].

    Ubuntu 18.04.4

    Ubuntu 18.04 „Bionic Beaver“ je sice bezmála dva roky staré, ovšem je to vydání s dlouhodobou podporou až do roku 2023, a tak se mu dostává aktualizací instalačních obrazů a také balíků Hardware Enablement s novějším jádrem Linux a grafickými ovladači. Čtvrtá iterace je nyní k dispozici. Uživatelé mohou do stávajícího systému, pokud tak neučinili dříve, doinstalovat balíčky linux-generic-hwe-18.04 (nebo analogický pro specifická nasazení) a příp. xserver-xorg-hwe-18.04 (X.Org 1.20.5).

    NetBSD 9.0

    V tomto časovém období je největším vydáním systému z rodiny BSD stabilní NetBSD 9.0, jež dále rozšiřuje obsáhlé portfolio podporovaného hardwaru zvláště o jednodeskové počítače s architekturou ARM (v7, v8 – AArch64), v oblasti bezpečnosti přidává podporu KASAN, KASLR aj., začleňuje přepracovaný kód SATA, nový framework pro ovladače Ethernetu po USB, zlepšuje NPF, aktualizuje mj. souborový systém ZFS,…

    Project Trident 20.02

    Zhruba šest týdnů po betaverzi vyšel první Project Trident založený na Void Linuxu, resp. betaverze byla prohlášena za stabilní, a tak uživatelé nemusejí reinstalovat (pokud nezačali alfaverzí). Z původního základu, TrueOS, si nový systém zachovává podporu ZFS, na Linuxu skrze OpenZFS, a volitelné desktopové prostředí Lumina (analogie LXQt, ale se správcem oken Fluxbox) – při instalaci si lze nad rámec čistého systému zvolit připravené skupiny balíčků „Server“, „Lite Desktop“ a „Full Desktop“.

    MX Linux 19.1

    19. MX Linux, Debian bez systemd, byl vydán v říjnu a po čtyřech měsících se mu dostalo čerstvých instalačních obrazů s označením 19.1. Odpovídají Debianu 10.3 „Buster“, obsahují aktualizovaný instalátor a další nástroje, novinkou ovšem je volitelné zahrnutí i novějšího jádra a grafických knihoven z distribučního repozitáře AHS – Linux 5.4 a Mesa 19.2.1 – pro uživatele zvláště s novějším hardwarem. Ke stažení jsou obrazy s desktopovým prostředím Xfce (4.14) a správcem oken Fluxbox – pro architekturu x86 (32bitovou s PAE) nebo x86_64, volitelně s balíčky ze zmíněného repozitáře AHS.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.