abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Jaderné noviny 48

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 890×

    Diskusi na téma binární přenositelnost modulů s ovládači, podpora telefonních karet, vypnutí PSN Pentií III a vážné bezpečnostní díře ve starší řadě 2.0.
    Do konference linux-kernel přišlo 1610 dopisů o celkové velikosti 6662 KB. Na prvním místě se tradičně umístil Alan Cox s 83 dopisy, následují jej Andrea Arcangeli a Ingo Molnar.

    Binární přenositelnost modulů mezi různými verzemi jádra, 2.-14.12.1999, 107 dopisů

    Alexandre Hauteques se zeptal na stav projektu portace winmodemů pod Linux (http://www.linmodems.org/). Jason Clifford napsal, že pro winmodemy od Lucentu existují binární ovládače pro jádra 2.2.5 a 2.2.12. Alan Cox chtěl vědět, jaký překládač byl použit, zda byl modul kompilován s podporou SMP a jestli byla zvolena položka highmem. Kendall Bennett napsal dlouhý dopis, v němž podporoval myšlenku binárních modulů (výrobce dodá modul bez zdrojového kódu) a dodal: "Důvodem, proč v Linuxu nejsou implementovány binárně přenositelné moduly, je, že Linus a Alan využívají síly Linuxu k tomu, aby přinutili výrobce vytvářet Open Source ovládače. Podle mého názoru je to stejně špatné, jako když Microsoft pomocí své monopolní síly nutil výrobce dodávat s jejich počítači i Windows". Obdržel spoustu nesouhlasných názorů a vznikly dvě vlákna. V první Alan a Ingo vysvětlovali, že model uzavřeného kódu znemožňuje odlaďování chyb a zhoršuje správu jádra. Navíc pevné API by brzdilo rychlý vývoj Linuxu. V druhém vláknu vznikla hádka mezi Kendallem a Alanem. Kendal tvrdil, že vytváří systém na podporu binárních modulů, ale Alan s Linusem jej odmítli s tím, že nechtějí nic, co by umožnilo vznik binárních modulů. Kendal napsal: "Skutečný operační systém nemůže přežít, pokud nevytvoří mechanismy, které zajistí budoucí kompatibilitu". Alan odvětil: "My už takové procedury máme. Říká se jim zdrojový kód." Jako důkaz uvedl, že stařičký SCSI řadič NCR 5380 je ještě stále možné použít pod nejnovějšími jádry.

    Telefonní karty pod Linuxem, 9.-16.12.1999, 4 dopisy

    Někdo se zeptal, v jakém stavu je podpora telefonních karet. Jako odpověď dostal URL na projekt Linux telephony (http://www.linuxtelephony.org/). [LL: Podpora byla přidána do 2.2.14 a 2.3.36; připravuji článek na toto téma, který si budete moci přečíst na stránkách LinuxWorldu]

    Vážná bezpečnostní díra v 2.0.x, 13.-17.12.1999, 36 dopisů

    Eduardo Cruz našel chybu v řadě 2.0, kdy pomocí pingu je možné shodit Linux. Tato chyba se ale v novějších řadách již nevyskytuje. Alan odpověděl, že nemá čas udržovat tři řady a předal správu řady 2.0 do rukou Davida Weinehalla. David začal pracovat na jádře 2.0.39 a Alan mu zaslal jako námět k přemýšlení delší seznam problémů této řady.

    Vypnutí sériových čísel Pentií III, 15.-20.12.1999, 47 dopisů

    Pawel Krawczyk se zeptal, zda by bylo možné vypnout sériová čísla Pentií III. Peter Samuelson odpověděl, že ve vývojové řadě již to bylo provedeno a totéž se chystá do jádra 2.2.15.

    glibc používá hlavičkové soubory z jádra, 16.-17.12.1999, 48 dopisů

    V dlouhé a zajímavé diskusi Linus napsal: "Proč s*kra GLIBC pokračuje ve vkládání hlaviček jádra? Přestaňte! Z historických důvodů jsme to dělali v libc5. A očekával jsem, že glibc to nebude dělat. Hlavičky knihoven mají souhlasit s knihovnou, ne s jádrem. .. Důvod, proč jsem nanáviděl libc5 byl, že se pokaždé porušilo, kdykoli bylo nutné reorganizovat jádro. Myslel jsem, že s glibc se to stane minulostí. Pokud lidé z glibc neví, jak funguje příkaz cp, někdo by jim to měl povědět. Symbolické linky jsou noční můrou pro údržbu."

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Připravil Leoš Literák.

           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.