abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Výzkum v IBM

    2. 12. 2009 | Reklama | Tiskové zprávy | 3724×

    Simulace funkce kočičího mozku. Skupinový překlad jazyků: n.Fluent. Nanodráty jsou klíčem k budoucnosti tranzistorů a veškeré elektroniky.

    Simulace funkce kočičího mozku

    V rámci konference Supercomputing 09 oznámila IBM významný pokrok na cestě k vytvoření počítačového systému, který simuluje a emuluje mozkové schopnosti v oblasti citlivosti, vnímání, činnosti, interakce a poznávání a přitom má srovnatelnou spotřebu energie a velikost jako skutečný mozek.

    BlueMatter, nový algoritmus vytvořený ve spolupráci s Standfordskou univerzitou, využívá superpočítačovou architekturu Blue Gene k neinvazivnímu měření a mapování spojení mezi všemi kortikálními a subkortikálními místy v lidském mozku pomocí zobrazování na základě difúzní magnetické rezonance. Mapování diagramu propojení mozku je nezbytné k rozpletení jeho obrovské komunikační sítě a pochopení, jak reprezentuje a zpracovává informace.

    IBM research, brain

    Aby mohl tým provést první kortikální simulaci mozku rozsahem přesahujícího objem mozkové kůry kočky v téměř reálném čase, sestavil kortikální simulátor, který využívá množství počítačových inovací, stejně jako sofistikované biologické poznatky z neurofyziologie a neuroanatomie. Tento vědecký nástroj, srovnatelný s lineárním akcelerátorem nebo elektronovým mikroskopem, představuje způsob, jak testovat hypotézy o struktuře, dynamice a funkcích mozku. Simulace byla provedena s pomocí kortikálního simulátoru na superpočítači Dawn Blue Gene/P v  Lawrence Livermore National Lab, který má 147 456 procesorů a 144 terabajtů hlavní paměti.

    V kombinaci s kortikálním simulátorem algoritmus vědcům umožňuje experimentování a různými matematickými hypotézami o funkci a struktuře mozku.

    více

    Skupinový překlad jazyků

    Zaměstnanci IBM v současné době používají software pro překlad textu, který umí okamžitě převádět dokumenty, webové stránky i IM mezi angličtinou a 11 dalšími jazyky. Software, který se nazývá n.Fluent, je testován 400 000 zaměstnanci IBM ve 170 zemích (crowdsourcing).

    Když zaměstnanci n.Fluent používají, software se učí ze svých chyb a zdokonaluje se. Dobrovolníci v rámci IBM vylepšují každé přeložené slovo. Jen v průběhu dvou týdnů dobrovolníci upravili 1,3 milionu slov, průměrně kolem 100 000 denně. Celkově už n.Fluent pro IBM přeložil přes 400 milionů slov.

    IBM research, nanowires

    Software je k dispozici ve formě pluginu nebo rozšíření pro jiné aplikace, takže je jeho používání transparentní. Pluginy za běhu překládají IM a text v dokumentech nebo prezentacích. Zaměstnanci mohou n.Fluent používat na stolních počítačích, noteboocích i chytrých telefonech. Tento „univerzální překladač“ si poradí s angličtinou, čínštinou (zjednodušenou a tradiční), korejštinou, japonštinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou, němčinou, španělštinou, portugalštinou a arabštinou.

    více

    Nanodráty jsou klíčem k budoucnosti tranzistorů a veškeré elektroniky

    Nová generace ultramalých tranzistorů a výkonnějších počítačových čipů, které budou používat malinké struktury nazývané polovodičové nanodráty, je blíže realitě po klíčovém objevu výzkumníků v IBM, Purdue University a University of California v Los Angeles.

    Výzkumníci zjistili, jak vytvořit nanodráty pomocí vrstev různých materiálů, které jsou na atomické úrovni přesně definovány. To je nezbytný předpoklad pro vytváření účinných tranzistorů z těchto struktur.

    „Přesně definované vrstvy materiálů nám umožňují zdokonalit a ovládat tok elektronů a také tento tok zapínat a vypínat,“ řekl Eric Stach, mimořádný profesor materiálové techniky na Purdue.

    více

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.