abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Axiony opět nenalezeny

    29. 1. 2021 | Redakce | Různé | 1787×

    Vlastnosti 2D materiálů ovlivňují i jejich okraje. Pátrání po temné hmotě. Dvojitá protilátka na covid-19. Co se při srážce dvou galaxií stane s černými děrami v jejich centru? Největší moře na Titanu. Záhadný systém šesti exoplanet se synchronizovaným pohybem.

    2D materiály mají i okraje

    Vlastnosti dvourozměrného filmu se mohou lišit podle toho, zda je jeho hrana hladká nebo zda jsou zde atomy uspořádány cik-cak. U 2D vrstev dichalkogenidů přechodných kovů, jako je sulfid molybdeničitý MoS2, může okraj třeba určovat i magnetické nebo katalytické vlastnosti materiálu.

    Už zase nenašli axiony

    Podle Primakoffova jevu by se v silných magnetických polích mohly axiony, hypotetické částice tvořící temnou hmotu, přeměňovat na fotony (a zase zpět). Řada projektů pro detekci temné hmoty je proto navržena právě takhle, snaží se zachytit příslušné fotony.

    Po srážkách galaxií mohou černé díry vyhládnout

    Co se při srážce dvou galaxií stane s černými děrami v jejich centru? Až dosud se předpokládalo, že narušení aktuálního stavu způsobí, že více hmoty se dostane do dosahu černých děr a jejich aktivita se v důsledku kolize zvýší (a to i když nedojde k samotného fúzi černých děr). To pak detekujeme v podobě větší intenzity záření v rentgenové nebo ultrafialové oblasti; záření vydává hmota pohlcovaná černou dírou. Nová studie ale tvrdí, že zvýšená konzumace nemusí být pravidlem.

    Dvojitá protilátka na covid-19 funguje jako lék i prevence

    Čeští vědci otestovali novou „dvojitou protilátku“, která velmi účinně chrání před koronavirem SARS-CoV-2 a všemi jeho testovanými variantami. Zároveň také zabraňuje viru, aby mutoval a stával se rezistentní vůči léčbě. Protilátku vyvinuli švýcarští vědci z biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně, jejich čeští kolegové z Biologického centra AV ČR a Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV ověřovali účinnost protilátky v preklinické studii.

    Krátce

    Nadýchanou exoplanetu tvoří skoro jenom plyn. Planeta WASP-107b má velikost Jupiteru, je ale 10krát lehčí.

    Mléčná dráha dělá vlny. Naši galaxii si většinou představujeme jako cca rovinný disk, ten je ale ve skutečnosti pokroucený.

    TESS našla 10 miliard let starou exoplanetu. Je obyčejná, nebo výjimečná? Systém TOI-561 je starý 10 miliard let, což z něj dělá jeden z nejstarších nebo možná nejstarší známý planetární systém.

    Hroziví šavlozubí tygři žili s maminkou. Analýza fosilii ukazuje, že šavlozubý tygr zpočátku rostl rychle (jako dnešní tygr), ale pokračoval v růstu do relativně vysokého věku (jako dnešní lev).

    S antioxidanty to není vůbec jednoduché. V mnoha případech není rovnováha mezi riziky a přínosy antioxidantů přerušujících řetězovou reakci příliš zřejmá. (úryvek z knihy Nick Lane: Kyslík. Molekula, která stvořila svět)

    Postřik z nanočástic mědi, stříbra a oxidu grafenu ochrání rostliny před bakteriemi. Nový postřik z Mendelovy univerzity v Brně má být mnohem lepší než prostředky, které jsou aktuálně k dispozici.

    Kořeny poznají dobrou půdu od zhutněné díky etylénu. Když kořen narazí na zhutněnou půdu, zpomalí svůj růst do délky a jeho špička začne tloustnout.

    Astrofoto: Konjunkce Jupitera a Saturnu. Poslední velmi těsné a dobře pozorovatelné přiblížení těchto planet nastalo v roce 1226.

    Ze světa koronaviru: mutace a účinnost vakcín. Shrnutí několika zajímavostí z MedicalXpress.com.

    Největší moře na Titanu je hluboké až 300 metrů. Metanové, respektive metano-etanové jezero s krásným názvem Kraken Mare obsahuje až 80 % veškerých kapalin přítomných na povrchu Titanu.

    Sinice by dokázaly provádět fotosyntézu i u červených trpaslíků. Simulované prostředí dobře zvládly sinice Chlorogloeopsis thermalis obývající horké prameny. Ale dokonce i běžná sinice Synechocystis sp. PCC 6803 dokázala růst v tom málu, co červený trpaslík produkuje ve viditelné oblasti.

    Supramolekulové komplexy ze žlučových kyselin. Přidání několika kapek vody do roztoku komplexu vedlo k vytvoření zcela nových materiálů v podobě extrémně symetrických šestihranných částic.

    Karbonská erupce zasypala střední a západní Čechy až 1 m mocnou vrstvou popela. Zdrojový vulkán tufu Bělka je podle nové studie altenbersko-teplická kaldera na hranici Čech a Německa v sz. části Českého masivu.

    Jak porazit agresivní lymfony. Jako lymfomy jsou označována nádorová onemocnění, která pocházejí z jednoho typu bílých krvinek – lymfocytů. Byť představují nejčastější hematologické nádory, pro veřejnost je to ve srovnání s leukémií pojem spíše neznámý.

    Systém šesti exoplanet se synchronizovaným pohybem je záhadou. Podobné rezonance drah pozorujeme ve Sluneční soustavě u trojice Jupiterových velkých měsíců Io, Europa a Ganymedes.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.