abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:33 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC24 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: svou umělou inteligenci pojmenovanou jednoduše Apple Intelligence, iOS 18, visionOS 2, macOS Sequoia, iPadOS 18, watchOS 11, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 21:44 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu reakcí pomocí emoji (XEP-0444: Message Reactions) a citace zpráv (XEP-0461: Message Replies). Přehled dalších vylepšení je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Dvourozměrný feromagnetický polovodič

    21. 6. 2020 | Redakce | Různé | 1245×

    Rozdíly neutrin a antineutrin. Zlomky elektrického náboje. Elektřina z vlhkosti vzduchu. Exotické koule v 7D. Vznik černé díry bez supernovy. Chaos bez atraktorů a disipativních systémů. Nejchytřejší ptáci. Co je to přílivový ocas?

    Topologické izolátory mohou obsahovat zlomky elektrického náboje

    Ačkoliv náboj elektronu se zdá být nedělitelný, v topologických izolátorech dává smysl mluvit i o elektrických nábojích s velikostí jedné čtvrtiny nebo dvou třetin elektronu. Teoretické modely naznačují, že zlomkové náboje by přímo mohly identifikovat novou třídu exotických materiálů, tzv. topologické izolátory vyššího řádu.

    Poprvé připravili dvourozměrný feromagnetický polovodič

    Kombinace polovodiče a feromagnetismu umožní výrobu tranzistorů, které budou současně spintronické – dokáží tedy rychleji zpracovávat informace, více jich uložit a s menší spotřebou energie. Taková zařízení mohou přinést větší pokrok než snaha o další miniaturizaci stávajících součástek.

    Další studie tvrdí, že neutrina a antineutrina se mohou lišit

    Nový výzkum opět oprašuje myšlenku, že rozdílné vlastnosti neutrin a antineutrin mohou vysvětlit, proč ve známém vesmíru převládá hmota nad antihmotou. Vědci tvrdí, že odhalili rozdíl v chování mionových neutrin a minonových antineutrin – mionová neutrina se na neutrina elektronová přeměňují oproti odpovídajícím antineutrinům s větší pravděpodobností. Výsledky jsou samozřejmě předběžné (a obecně přijaty určitě hned tak nebudou).

    Vlhkost v atmosféře může generovat elektřinu

    Nápadů na výrobu elektřiny dnes existuje nepřeberně. V případě deště se např. uvažovalo o využití mechanické energie kapek vody. Colin Price, Hadas Saaroni a Judi Lax z Tel Aviv University si využití vzdušné vlhkosti představují jinak. Již Michael Faraday si povšiml, že kapičky vody mohou elektricky nabíjet povrchy kovů. To, že některé kovy mohou ve vlhkém vzduchu spontánně vytvářet elektrický náboj, potvrdily i další studie.

    Za vysokých hustot energií skáčou elektrony jinak

    Fyzika vysokých hustot energie zkoumá chování atomů a molekul za extrémních teplot a tlaků, jaké existují např. uvnitř hvězd. Autoři nového výzkumu nyní na základě výpočtů předpověděli dva nové typy chování, které se jinak ve světě kolem nás neprojevují.

    Krátce

    Astronomové objevili hvězdného hada – netypický přílivový ocas v Orionu. Slapové jevy existují i na úrovni galaxií. Dvě galaxie obíhající kolem sebe mohou vytvářet tzv. přílivové ocasy, když gravitační síly vytahují hmotu do prostoru mezi galaxiemi.

    Mohou černé díry vznikat i bez exploze supernovy? Zdá se, že některé těžké hvězdy se mohou do podoby černé díry zhroutit zcela tiše. Vysvětlují se tím možná případy záhadných zmizeních hvězd z oblohy.

    Podivné koule v 7D. Trocha matematických tajů: některé ze sedmidimenzionálních exotických koulí připouštějí i nezáporné zakřivení.

    Od tyrannosaura k vráně. Jak přišli ptáci k velkým mozkům. Šampiony jsou krkavcovití a papoušci, ale nezapomínejme na sovy a datly.

    Mezinárodní kosmická stanice a globální monitoring blesků. K výbojům TGF dochází na počátku pulsní proudové fáze blesku, která následně vytvoří elfa.

    Chaos bez atraktorů a disipativních systémů. Rušivý vliv třetí planety na vzájemné působení Slunce a druhé planety musí být dostatečně malý a za druhé nesmí být oběžné časy obou planet v jednoduchém poměru k sobě. (úryvek z knihy Miroslav Punčochář: Nedaleko nekonečna)

    Výročí: První veřejná pitva v Praze. Jessenius se projevil jako dokonalý znalec anatomie…

    Potvrzeno. Kyselina polymléčná je vhodným materiálem pro 3D tisk ochranných polomasek. Při vhodných parametrech tisku tento materiál nepropustí žádné částice aerosolu a jedná se tedy o plně funkční ochranu proti bakteriím i virům.

    Astrofotografie měsíce: Přelet ISS přes Slunce. Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života.

    Transkraniální magnetická stimulace může mozku pomoci. Transkraniální magnetická stimulace indukuje v mozku proudy, které zvyšují aktivitu neuronů pod cívkou.

    Pozdní jarní mrazy škodí zemědělství víc než jiná rizika spojená s podnebím. Teploty pod bodem mrazu na konci jara patří mezi nejkritičtější extrémní události pro lesy mírného pásma a tajgy.

    Chystá se start rakety Vega s nosičem od brněnské firmy S.A.B. Aerospace. Speciální start vynese do vesmíru najednou 53 družic. Tímto počinem se radikálně mění celý obor dopravy družic do vesmíru.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.