abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Gödelovy příspěvky k teorii relativity

    9. 3. 2018 | Redakce | Různé | 1659×

    2D polovodiče z exotických materiálů včetně falešných prvků. Systémy pro rozpoznávání obrazu se dají ošálit i malými samolepkami. Práce s daty družic systému Sentinel. Novinky od Proximy Centauri. Léčba rakoviny hlísticemi?

    První 2D polovodič ze superatomů

    Jako superatomy („falešné prvky“) označujeme atomové clustery, které vykazují určité vlastnosti jiných atomů – např. elektrochemické nebo magnetické. Brzy bychom mohli získat rozsáhlou sadu funkčních materiálů přesně vyladěných na míru pro různé elektrické, optické i magnetické aplikace.

    Jak on-line sledovat změny hmotnosti buňky

    Fyzici z ETH v Curychu společně s britskými biology umístili buňku na nosník, který pak vlivem laserového paprsku modulovaného na jeho rezonanční frekvenci začal oscilovat. Druhý laser sloužil k měření aktuálního kmitočtu oscilací.

    Jak zmást rozpoznávání obrázků – psychedelickými barvami

    V Googlu vytvořili speciální samolepky s extrémně výraznými barevnými motivy. Jsou určeny k matení systémů pro rozpoznávání obrazu. Stačí samolepku umístit vedle banánu a neuronová síť náhle objekt neklasifikuje jako banán – a to i když se samotná samolepka mnohem menší než kus ovoce.

    CESNET pomůže Evropské kosmické agentuře se zpřístupňováním družicových snímků

    V České republice vznikne jeden ze sedmi uzlů páteřní sítě, které se podílejí na distribuci velkého objemu snímků z družic Sentinel do národních datových center, jež je poskytují koncovým uživatelům. Družice Sentinel pozorují Zemi v různých částech spektra: od viditelného světla až po mikrovlny.

    Čas jako iluze – výstřední fyzika Kurta Gödela

    Kurt Gödel je znám hlavně jako autor slavné věty o neúplnosti, během svého přátelství s Einsteinem se však pustil také do teorie relativity. Jeho práce se nejčastěji zmiňuje v souvislosti se stroji času. Gödel se ovšem navíc domníval, že čas není fyzikální realitou, ale pouze vlastností našeho vnímání. Může být čas cyklický i s ohledem na 2. zákon termodynamiky?

    Krátce

    Novinky od Proximy Centauri: obří erupce, žádný prach a žádný tranzit. V posledních týdnech bylo uveřejněno několik novinek okolo nejbližší hvězdy od Slunce Proximy Centauri.

    Dva druhy krkavců nevermore. Splývají v jediný. Krkavec velký prý ukazuje dost výjimečný jev tzv. reverzní speciace.

    Vyšší výkonnost a spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky. Čip z křemíku, používaný v běžných solárních článcích, nahrazuje koncentrovaná fotovoltaika sloučeninou galia a arsenu.

    Astrofoto: Tesla mezi hvězdami. Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek.

    3D tisk jeřábového háku. První a zatím jediný vytištěný vzorek jeřábového háku o rozměrech 70 × 50 × 10 cm a hmotnosti 90 kg vznikal v českém závodě Huisman v průběhu dvou měsíců.

    Modelování vápenatých iontů v buňce Přímočará technika umožňuje přesně simulovat buněčnou signalizaci regulovanou vápníkem, proces klíčový pro nespočet biologických pochodů.

    Léčba parazity: Živými hlísticemi na rakovinu? Změny v lidském mikrobiomu jsou dávány do souvislosti s nástupem dosud vzácných (většinou autoimunitních) chorob. (úryvek z knihy Jan Votýpka a kol.: O parazitech a lidech)

    Unikátní zákrok – autotransplantace ledvin. Netradiční operační výkon dává naději pacientům, u kterých jiné léčebné metody selhaly.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.