abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Google miluje černé díry

    27. 12. 2019 | Redakce | Různé | 4578×

    Plazmony zařídí různé teploty sousedních věcí. Vodivé kabely z bakterií. Diody a paměti z fullerenů. Atomová jádra s 34 neutrony. 3D tisk bot. Evoluce pivních kvasinek pro různé typy piv. Incest a individualismus. Mars rover 2020. Černé díry v raném vesmíru. Genová terapie nádorů.

    Jak v nanoměřítku vytvářet gradienty teploty – pomocí plazmonů

    Dvě dotýkající se zlaté tyčky mohou být různě teplé, a to stabilně. Na první pohled to nedává příliš smysl. V nanoměřítku jsou věci tak blízko sebe, že když zkusíme zahřát jednu, energie se rozptýlí i do nejbližšího okolí, navíc budeme mít problém energii tak přesně vůbec zacílit. Přesto ale nějaké způsoby, jak řídit rozložení teplot, existují i v nanosvětě.

    Přepínatelné diody a paměti z fullerenů: krok k molekulární elektronice

    Pomocí kvantově chemických výpočtů se podařilo určit, jaké molekuly by bylo zajímavé ve fullerenu C70 uvěznit, aby se nemohly snadno otáčet a určovaly tak kladný a záporný konec své klece, ale současně, aby jejich polohu bylo možné pod elektrickým napětím obrátit. Taková molekula by se pak chovala jako dioda a usměrňovač napětí nebo mohla i přímo kódovat informaci.

    Bakterie vytvářejí vodivé kabely

    Bakterie na mořském dně se dokáží seskládat až do délky řádu centimetrů. Tisíce buněk v řadě za sebou si pak předávají elektrony, jako kdyby šlo o měděný vodič. Vlákno se dokonce podařilo izolovat a zprovoznit i v laboratoři po připojení na běžné elektrody.

    34, nové magické číslo pro neutrony

    Atomová jádra obsahující 34 neutronů by měla být relativně stabilnější. Tato hypotéza byla navržena již dříve, nyní ji potvrdily experimenty v japonském vědeckém centru RIKEN. Dosud známá neutronová čísla zajišťující vyšší stabilitu atomového jádra jsou 2, 8, 20, 28, 50, 82 a 126, ale bude asi existovat celá řada dalších.

    Trendy v 3D tisku v roce 2020: obuv, optika, stomatologie

    Zrychlí se kódování digitálních informací do tištěných 3D textur. 3D tisk podpoří elektrifikaci vozidel. Jak roste obliba elektromobilů, výrobci automobilů budou i nadále objevovat možnosti 3D tiskových systémů pro kov i plast, aby urychlili návrh a vývoj.

    Nejčtenější články roku 2019: Google miluje černé díry

    Top roku na Sciencemag.cz: články seřazené dle čtenosti, a tedy mezi čtenáři nejoblíbenější, alespoň z jednoho úhlu pohledu. Člověk míní, Google mění…

    Krátce

    Řada exoplanet dál neroste, snědí svou atmosféru. Limit 3 Zemí a žádné kamenné exoplanety o velikosti Neptunu.

    Chladní jupiteři jsou 8krát běžnější než ti horcí. Obří planeta podobná Jupiteru by se tak měla vyskytovat okolo 7 % hvězd.

    Jak voda protéká cévami rostlin. Dřeviny své široké cévy buď shlukují dohromady (jasan), nebo tvoří cévy v malém rozpětí průměrů (javor).

    Zásobníky plynu vyživovaly černé díry už v mladém vesmíru. Jak mohly superhmotné černé díry narůst do takových rozměrů už v rané fázi vývoje vesmíru?

    Mravenci vs. termiti. Mravence lovící termity totiž najdeme i ve 130 milionů let starém jantaru. (úryvek z knihy Miroslav Šimek a kol.: Živá půda)

    Mars rover 2020: Curiosity se těší na mladšího brášku. Příští rok vyrazí k Marsu hned čtyři mise, z nichž tři mají obsahovat rover.

    Vozítko Mars 2020 obstálo v testu. Příští jízda už bude na povrchu rudé planety.

    Nově objevené mykénské hrobky plné zlata: lvi z doby počínajícího luxusu. V loňském roce se v Pylu na Peloponésu podařilo objevit a odkrýt další hroby tehdejší elity.

    První buněčná genová terapie nádoru v ČR. Pacientovi byly odebrány bílé krvinky, do nichž je pak vložena speciální genetická informace.

    Velký výzkum pivních kvasinek (1): chuť belgických piv. Podíváme se na evoluci pivních kvasinek, různé hybridizace a šlechtění, ať už jde o starší evropská svrchně kvašená piva, belgické speciály nebo o vznik kvasinek pro výrobu piv plzeňského typu. Věda a sváteční opilství.

    Incest a individualismus: může to spolu souviset? Prý nepřímo úměrně, praví nová hypotéza. Ústup incestu v důsledku politiky katolické církve mohl přispět k tomu, že vznikla západní civilizace vyznávající individualismus.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.