abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Hyperbolické metamateriály

    4. 10. 2020 | Redakce | Různé | 896×

    Ceny Ig Nobel, řada kuriozit. Šance pro supravodivost: Obdoba magického úhlu i v grafitu. Se vznikem těžkých prvků ve vesmíru to není tak jednoduché. Chitin jako stavební materiál pro Mars.

    Vznik těžkých prvků ve vesmíru: srážky neutronových hvězd jich nedokázaly vytvořit dostatek

    Nová studie odhaluje zajímavý nepoměr mezi množstvím těžších prvků v současném vesmíru a mechanismy, které je měly vytvořit. Podle výzkumu evoluce galaxií nedochází ke srážkám neutronových hvězd např. dostatečně často na to, kolik je ve vesmíru zlata. Dosavadní modely bude třeba upravit.

    Speciální magnetické detektory – když grafen a diamant spolupracují

    Elektrony v grafenu se chovají zvláštně, jejich proud se přirovnává ke kapalině. Jak ale takové elektrické proudy přesně zaznamenávat a podrobněji analyzovat? Právě to by mohla umožnit jiná modifikace uhlíku, diamant. Příslušný detektor by se přitom dal využít třeba i ke zkoumání vysokoteplotních supravodičů.

    Hyperbolické metamateriály fungují tak, jako by čas měl 2 dimenze

    Nanostruktury v podobě hyperbolických matemateriálů jsou podle nového výzkumu schopny speciálně řídit chování elektromagnetických vln v tzv. optickém časoprostoru. Co to vůbec je? „2T fyzika“ představuje model, kdy se poloha částice popisuje pomocí dvou dimenzí časových a dvou prostorových, namísto běžné kombinace 1+3. V hyperbolických metamateriálech, navíc určitého typu (ferro-fluid-based hyperbolic metamaterials), lze prý pohyb světla (nebo obecně vývoj systému) opravdu popisovat takto.

    Na Marsu bychom prý mohli stavět z chitinu

    Chitin používají členovci jako materiál pro své exoskelety a nachází se rovněž v buněčných stěnách hub. Vědci nyní navrhují, že bychom chitin a látky od něj odvozené mohli ve velkém využívat i na Marsu, a to jak k budování obytných apod. komplexů, tak třeba i k výrobě nástrojů typu nožů či klíčů, respektive chirosanu či biolithu.

    Šance pro supravodivost: Obdoba magického úhlu i v grafitu

    Podobné vlastnosti jako dvě vrstvy grafenu s magickým úhlem by mohl mít i samotný grafit – respektive jeho další varianta, kde je základní jednotkou uspořádání nikoliv běžný šestiúhelník, ale rovnoběžnostěn (rombohedral) – těleso se základnou v podobě kosočtverce a zkosenými hranami.

    Krátce

    Ig Nobel: Nůž ze zmrzlých výkalů, vztah líbání k HDP. Již potřicáté byly na Harvardu uděleny ceny Ig Nobel, tentokrát virtuálně. Víte, že/proč se odborníci na hmyz bojí pavouků?

    V supratekutém heliu He-3 neexistuje rychlostní limit. Podle dosavadní teorie existuje kritická Landauova rychlost, a pokud by ji pohybující se předmět překročil, superatekutý stav kapaliny by byl zničen. Pokusy na Lancaster University ale tuto představu mají vyvracet…

    Objevili velké vymírání v karnu, které umožnilo nástup dinosaurů. Je zvláštní, že bychom vůbec mohli objevit nové hromadné vymírání, protože to by mělo být z paleontologického záznamu zřejmé od začátku, nicméně právě to nová studie tvrdí.

    Kyslíková atmosféra zachránila Zemi vodu. Zemi před sterilním osudem Marsu a Venuše uchránil sám život. (úryvek z knihy Nick Lane: Kyslík. Molekula, která stvořila svět)

    Lidské stopy v Arabské poušti staré 120 000 let. Doklad přítomnosti Homo sapiens na Blízkém východě při první vlně migrace z Afriky. Ta však ještě k expanzi do zbytku světa nevedla…

    15 let robotických operací v ČR. Vysoké rozlišení a 3D zobrazení vede k lepším funkčním i onkologickým výsledkům.

    Syntéza nových polymerů pro displeje a nanoelektroniku. Specifickému vnitřnímu uspořádání vazeb, tzv. p-konjugaci, molekul vstupujících do reakce odpovídají určité vibrační stavy.

    Kloubní náhrady pacientům na míru. V současnosti se musí kost upravit na míru zvolenému implantátu, pacient tak lokálně v relativně velkém rozsahu přichází i o zdravé části tkáně.

    Prý objevili první exoplanetu v cizí galaxii. Objevit exoplanetu mimo Mléčnou dráhu by současnými technologiemi praktiky nemělo být možné, leda za velmi speciálních okolností.

    Věda a koronavirus

    Před koronavirem prý mohou podstatně ochránit obyčejné brýle. Pouze 6 % za 276 pacientů hospitalizovaných s koronavirem v nemocnici Suizhou Zengdu nosilo denně brýle.

    Bez příznaků je u koronaviru 20 % infikovaných. Bez příznaků se myslí opravdu bez příznaků a po celou dobu infekce. Tento podíl je docela důležitý, jenže…

    Ochranná látková maska s nanofiltrem. Maska je vyrobena ze zdravotnické bavlny ošetřené technologií aktivních stříbrných iontů

    Vakcína proti onemocnění COVID-19 se pravděpodobně bude testovat i v Brně. V Brně by měla probíhat klinická studie ve třetí fázi, kdy je vakcína testována na vysokém počtu dobrovolníků a nepředpokládá se tedy výskyt velkého množství nežádoucích účinků.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.10.2020 14:16 cyxc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Hyperbolické metamateriály
    V roce 2050 budeme stavět základy na Marsu.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.