abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantová komunikace bez přenosu částic

    30. 1. 2018 | Redakce | Různé | 2365×

    Voda v submolekulárním rozlišení. Časové krystaly a další novinky z fyziky. Přenosová rychlost 300 Gb/s na jediné vlnové délce. Život na pokraji pekla – i u pulsarů? Co se děje na burze během olympiád? Antibiotika s nanočásticemi stříbra.

    Dosažení submolekulárního rozlišení struktury molekul vody

    Čeští a čínští vědci vyvinuli novou metodu umožňující submolekulární rozlišení vodních klastrů na povrchu soli. Metoda využívá působení slabých multipólových elektrostatických sil mezi molekulami vody a speciálně upraveným hrotem mikroskopu, který je zakončen jedinou molekulou oxidu uhelnatého. Tato technika umožňuje zobrazení metastabilních struktur s jejich minimálním rušením.

    Vlákna z kyseliny hyaluronové

    Vědci z Univerzity Pardubice zvláknili kyselinu hyaluronovou. Je základem unikátních krytů ran, které se právě testují. Vyšli se z technologií, které jsou v textilním průmyslu již dlouho známy – z mokrého zvlákňování a dloužení vláken.

    Interference tří fotonů, časové krystaly, blesk vytváří v atmosféře radioaktivní izotopy

    Největší fyzikální objevy loňského roku. Na prvním místě samozřejmě detekce gravitačních vln, pokroky v oblasti mikroskopie, kvantové technologie (kvantová komunikace bez přenosu částic), topologický laser… a samozřejmě témata zmíněná v titulku.

    CESNET a GÉANT představují optický kanál o kapacitě 300 Gb/s

    CESNET při historicky prvním uplatnění platformy Waveserver Ai od firmy Ciena ve výzkumné a vzdělávací komunitě propojil vysokokapacitní routery sítě GÉANT pomocí optického kanálu s přenosovou rychlostí 300 Gb/s na jediné vlnové délce. Propojení bylo realizováno jako cizí vlnová délka (Alien Wavelength) přes 530 km sítě CESNET mezi uzly Praha a Vídeň, nasvícené otevřeným přenosovým systémem Czech Light.

    Krátce

    Obyvatelné planety u pulsarů? Život na okraji pekla? Vědci počítají s existencí světů se superatmosférou.

    Další kousky nitrogenázy: produkce metanu. Až 10 % organismů fixujících vzdušný dusík má údajně genetický kód pro zvláštní variantu enzymu nitrogenázy, která obsahuje pouze železo a produkuje metan, výrazný skleníkový plyn. Klimatické modely s tím zrovna nepočítají.

    Proč včelí královna žije déle než dělnice. Pokud bychom hledali příčiny rozdílů v délce života včel, při letmém posouzení bychom patrně přišli s vysvětlením, že délka života včely zcela jistě souvisí s mírou její přepracovanosti. Jenže…

    Věk lidí i zvířat lze zásadně prodloužit. Cestu k zásadnímu prodloužení života ukazuje proces přeměny diferencované buňky v buňku nádorovou. (komentář)

    První jeskynní rak objeven na jižní polokouli. Rak nažloutlý je prvním nalezeným jeskynním rakem žijícím mimo Severní Ameriku.

    120 let Astronomické observatoře v Ondřejově. 21. ledna 1898 zakoupil Josef Frič zalesněný pozemek na vrcholu Manda u městečka Ondřejov, aby tu vybudoval hvězdárnu.

    Velikost genomu ovlivňuje invazivnost rostlin. Buňky s malým obsahem DNA se rychleji replikují, což vede k rychlejšímu růstu.

    Lovec vážek: nápad zpěváka Dana Bárty už slouží veřejnosti. Nová mobilní aplikace vytvořená vědci z Ostravské univerzity.

    Archeologické naleziště lze najít pomocí mikrobů. Lidská aktivita zanechala stopy ve složení půdních mikrobiálních společenstev, rozdíly jsou patrné po 2500 letech.

    Jak velké sportovní události hýbají s finančními trhy. Emoce samozřejmě chování investorů ovlivňují, jenže jak konkrétně třeba při mistrovství světa ve fotbale?

    Stříbro je nadějí pro řešení antibiotické krize. Bakteriální rezistenci k nanočásticím lze údajně zabránit, stačí potlačit tvorbu jednoho ochranného proteinu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.1.2018 13:56 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Kvantová komunikace bez přenosu částic
    hydraulonová kyselina? wtf?
    30.1.2018 20:27 pavelhouser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Kvantová komunikace bez přenosu částic
    pardon, a hned titulek :-(. uz na sm opravuju
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.