abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač pro chemické simulace

    9. 10. 2017 | Redakce | Různé | 1883×

    Methan na Marsu jen stěží souvisí s životem. Počítání z hlavy. Jak od sebe neuronová síť pozná jednotlivá auta. Vývoj chatbotů i kontaktních čoček, internet věcí, referenční jaderné reaktory…

    Kvantový počítač IBM pro simulaci molekul

    IBM dále rozšiřuje využití kvantového počítače k chemickým simulacím. S využitím šesti qubitů sedmiquibitového procesoru byli vědci schopni změřit nejnižší stav energie u hydridu berylnatého. Open source Jupyter Notebook pro kvantovou chemii (volně dostupný přes QISKit github repo) umožňuje i uživatelům otestovat metodu simulace základního stavu u malých molekul, jako jsou například vodík nebo hydrid lithný.

    Záhada methanu na Marsu: důkaz života nebo jen chemie?

    Objev methanu v atmosféře Marsu vyvolal svého času diskuze o existenci života na rudé planetě. Profesor Svatopluk Civiš a jeho spolupracovníci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR představili novou teorii, která vznik methanu na Marsu spojuje s pouhou fotochemickou reakcí, která přítomnost mikrobů nevyžaduje.

    Jak jste se učili násobit? Triky pro počítání z hlavy

    Často můžeme narazit na tvrzení, že „matematika není počítání“. Možná dnes nemá smysl učit se počítat zpaměti, ale je to zábavné.

    Početní triky: násobení, dělitelnost, mocniny

    A ještě pár triků – třeba výpočet druhých a třetích odmocnin z hlavy.

    Další úkol pro systémy rozpoznávání obrazu: kradená auta

    Technologie rozpoznávání obrazu, pomineme-li čísla/písmena a tváře/lidi, je dosud zaměřena především na určení typu objektu, nikoliv už na odlišení jednotlivých věcí v rámci dané kategorie. A stávající technologie rozpoznávání aut je zase většinou zaměřena na čtení poznávacích značek. Zloději či jiní podvodníci ovšem značky samozřejmě mění.

    Krátce

    Hubble se podíval na TRAPPIST-1 a dal životu naději. Planetární systém TRAPPIST-1 patří mezi ty nejslavnější. Okolo ultrachladného trpaslíka obíhá sedm planet podobných Zemi.

    Kolaborativní roboty budou hlavním motorem rychlého růstu robotiky. Optimistický scénář podle studie World Robotics Report 2017.

    Strojové učení lze v cloudu nasadit jednoduše. Oracle AI Platform Cloud nabízí předinstalované knihovny pro AI, nástroje a frameworky pro hluboké učení.

    Čeští vědci pokračují v přípravě družice pro výzkum slunečního větru. Cílem projektu je výzkum odezvy zemské magnetosféry na proud nabitých částic ze Slunce.

    Izotopy analyzují lidské oběti v době dynastie Šang. Analýza izotopů, váleční zajatci jako konzervy – co lze vyvodit z dávných pohřebišť.

    Jak jsou na tom dodavatelé se stavbou referenčních jaderných reaktorů? Nejblíže k dokončení má z referenčních bloků pro ČR typ AP 1000.

    Vodafone dokončil pokrytí ČR sítí pro internet věcí. Výhodou při integraci NB-IoT do sítě byl standard 3GPP, zajišťující kompatibilitu s dalšími mobilními technologiemi.

    Bot Builder: vývoj chatbotů téměř bez programování. Umělá inteligence Oracle Mobile Cloud: strojové učení, zpracování znalostí, nástroje pro podporu dialogů, rozpoznávání kontextu.

    ALMA a Rosetta detekovaly ve vesmíru chlormetan. Organické sloučeniny halogenů nejsou indikátorem života – byly pravděpodobně již součástí takzvané primordiální polévky, na Zemi i exoplanetách.

    Svět prvních lidí. Byli první lidé prostě vysoce masožraví primáti, schopní obstarat si masitou výživu cíleným lovem nebo alespoň systematickým kořistěním z mršin? Mezi masitou potravou a růstem mozku se předpokládala přímá závislost…

    Cesta k očním kapkám a čočkám nové generace. Cílem vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského je vyvinout kontaktní čočky, které by samy uvolňovaly hojivé a uklidňující látky do očí.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.