abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Mohou člověka zabít neutrina?

    17. 7. 2020 | Redakce | Různé | 1654×

    Manipulace s fotony pomocí elektromagnetických polí. Mrtvá voda, kde lodě stojí. Elon Musk tvrdí, že skutečně samořízené auto bude ještě letos. Rychlé změny magnetického pole Země. Primordiální černé díry, planeta č. 9, mohou být neutrina svými antičásticemi?

    Mohou se fotony chovat jako elektrony?

    Prototypy optických počítačů i některých typů kvantových počítačů využívají jako základní jednotku pro reprezentaci informace namísto elektronů fotony. Problém je, že s fotony, které nemají elektrický náboj, je mnohem složitější manipulovat. Na Stanfordu nyní přišli s něčím, co označují jako pseudomagnetickou sílu; měla by působit právě i na fotony.

    Jak určit, zda planeta Devět je primordiální černá díra

    Devátá planeta Sluneční soustavy je pouze hypotéza. Verze, že jde o černou díru (prý asi velikosti grapefruitu a hmotnosti 5–10 Zemí), je tudíž hypotéza uvnitř jiné hypotézy. Nyní byl nicméně navržen způsob, jak by se přítomnost podobného objektu ve vnějších částech Sluneční soustavy dala zaznamenat.

    Nedestruktivní testování čipů na urychlovačích odhalí padělky i podvodné úpravy

    Jak poznat, zda počítačový čip odpovídá své specifikaci/návrhu, tj. nejsou v něm chyby nebo záměrné zásahy (backdoory apod.)? V rámci rozsáhlých dodavatelských řetězců se samozřejmě jedná o citlivý problém. Základem nově navržené nedestruktivní metody je využití rentgenového záření, tzv. ptychografická rentgenová laminografie.

    Jak funguje mrtvá voda

    Mrtvou vodou se zde nemyslí voda bez života či voda jedovatá, ale stav, kdy kapalina jakoby brání pohybu plavidla, často i libovolným směrem (nejde jen o protiproud), a to bez zřejmé příčiny. Uvádí se, že do podobného problému se dostaly lodě Antonia a Kleopatry v bitvě u Actia r. 31. př. n. l. Za celý mohou zřejmě vlny vznikající a pohybující se pod povrchem na rozhraní mezi slanou a sladkou (méně slanou) vodou.

    Mohou člověka zabít neutrina?

    Může někdo schytat smrtelnou dávku neutrinového záření? Otázka je na první pohled nesmyslná. Neutrina jsou všudypřítomná, ale s běžnou hmotou prakticky neinteragují. Máme velký problém, abychom je vůbec dokázali zachytit, a musíme za tímto účelem budovat sofistikovaná zařízení. Jak by nám potom neutrina mohla jakkoliv ublížit? Jenže na druhé straně, taková supernova představuje velmi extrémní zdroj energie a vlastně všeho.

    Tesla má mít plně autonomní auto už do konce roku

    Elon Musk prohlásil, že do konce roku by Tesla měla nabízet vozidlo plně autonomní, tedy tzv. úroveň 5. Takové auto by již vůbec nevyžadovalo lidského řidiče, protože lidské zásahy by bezpečnost jízdy pouze snižovaly. Musk nicméně nezamýšlí zatím z aut odstraňovat volant – hardware může zůstat stejný a vše má zvládnout upgrade stávajících aut Tesla na úrovni softwaru.

    Krátce

    Ze světa koronaviru – jak se liší mutace G a D a imunita pomocí T buněk. Z dárců krve ve Švédsku mělo až 30 % T buňky specifické pro COVID-19. Zmutovaný koronavirus D614, který se šíří světem, se rychleji replikuje, ale nemá vyšší smrtnost.

    Magnetické pole Země se může měnit rychleji. Rychlé změny byly spojeny s oslabováním magnetického pole, což mj. může znamenat i období, kdy se blíží přepólování, a dále pak tzv. exkurze.

    Vědci navrhují beta rozpad bez vzniku neutrin. Pokud by mohlo docházet k této reakci, znamenalo by to, že neutrina jsou současně svými vlastními antičásticemi.

    Prehistorické skalní umění. Vývoj skalního umění začíná v hlubokých a temných jeskyních mladého paleolitu, ale naplno a celosvětově se skalní umění rozvíjí a rozšiřuje až v holocénu. (úryvek z knihy Jiří A. Svoboda: Počátky umění II)

    Rozervaná neutronová hvězda odhalí exotickou hmotu ve svém nitru. Neobvyklá dvojice neutronových hvězd by mohla fungovat i jako další metoda pro určení Hubbleovy konstanty.

    Unikátní objev: exoplaneta TOI-849 b je svlečeným masivním jádrem. Pokud planeta překročí hmotnost asi 10 Zemí, začne vysávat plyn ze svého okolí. Stane se z ní obr.

    Proč savčí vajíčka obsahují zdánlivě nepotřebné řetězce mikroRNA. Vajíčko svým růstem vypne aktivity mikroRNA v podstatě automaticky.

    Astrofoto: rudí skřítci z bouřkových oblaků. Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek Tatranští skřítci.

    Buňky si značkují opravená místa DNA. Chromatinové jizvy jsou pro buňky patogenní a mohou následně způsobovat jejich smrt.

    České zkameněliny změnily pohled na počátek evoluce zubů. Za evolučně nejstarší byly dlouho považovány čelistní zuby u jedné podskupiny pancířnatých ryb.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.7.2020 12:16 yy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Mohou člověka zabít neutrina?
    Musk si koleduje o další trest za manipulaci cenami akcií.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.