abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Novinky ze světa kvantových počítačů

    1. 8. 2021 | Redakce | Různé | 1433×

    První 2D magnet fungující při pokojové teplotě. První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR. První česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech. Grafen a superkondenzátory. Vznik exoměsíců. Černé díry a temná hmota.

    První 2D magnet fungující při pokojové teplotě

    Dnešní magnetické paměti jsou založeny na filmech, které jsou sice velmi tenké, stále se ale jedná o stovky nebo tisíce atomů. Skutečně dvourozměrné, atom tlusté magnety by nabídly mnohem vyšší hustotu ukládání dat. Samotné 2D magnety se již podařilo připravit, dosud ale vyžadovaly nízkou teplotu nebo i další speciální podmínky.

    Kvantové počítání (1): Qubity mohou být i na bázi děr

    Novinky ze světa kvantového počítání. Integrované kvantové počítače blízko absolutní nuly. Jak propojit qubity a řídicí elektroniku. Horké qubity. Qubity na bázi děr navíc slibují velkou rychlost zpracování informací (100 milionů operací za sekundu) a dlouhou životnost (tedy na poměry kvantových počítačů, 150 mikrosekund).

    Kvantové počítání (2): Supravodiče a kvantový počítač v datovém centru

    Novinky ze světa kvantového počítání. Kvantový počítač jako koprocesor. 2D supravodiče, topologické supravodiče, kvantový počítač ve skříni. V malých kvantových stavech by prý výpočet mohl být proveden i na kvantovém počítači, který by neobsahoval žádná hradla, čistě prostě sérií měření na provázaném kvantovém stavu.

    Diamant pro kvantové počítače a senzory

    Tým odborníků z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Univerzity v Hasseltu popsal ve společném článku v časopise Science z roku 2019 nově vyvinutou metodu kvantové detekce aplikované na jednotlivé kvantové bity, realizované v uměle vytvořeném diamantu při pokojové teplotě. Takové systémy, založené na řešení pevnolátkových materiálů jako je diamant, představují podstatné zjednodušení konstrukce kvantových počítačových procesorů.

    Grafen a polyanilin ve 2D jako cesta k superkondenzátorům

    Elektromobilita by mohla dostat nové rozměry. Ačkoli polyanilin na rozdíl od naprosté většiny plastů vykazuje elektrickou vodivost srovnatelnou s hůře vodivými kovy, jeho úkolem v superkondenzátorech není vést elektřinu. V této aplikaci se využívá jeho schopnost opakovaně se oxidovat a redukovat, tj. měnit počet elektronů, které se nacházejí v řetězci polymeru. Grafen v popsaném systému funguje jako kondenzátor…

    Krátce

    Ošidná statistika: Většina lidí umírajících na COVID-19 je očkována. 63 % lidí, kteří v poslední době zemřeli v Británii do 28 dnů od pozitivního testu na COVID-19, dostali alespoň 1 dávku vakcíny. Trochu matoucí čísla, ale dají se vyložit celkem snadno.

    Opět navrhují, že obří černé díry se vytvořily z temné hmoty. V době, kdy měl vesmír pouhých 6 % svého nynějšího věku, už existovaly objekty s hmotností řádově miliard Sluncí.

    Interakce plazmatu se stěnou fúzního reaktoru. Uhlík není vhodný pro fúzní energetické reaktory ani pro ITER, protože snadno absorbuje vodíkové izotopy a akumuloval by příliš mnoho radioaktivního tritia. (úryvek z knihy Budoucnost energetiky: jaderná fúze)

    Konopí poprvé pěstovali v Číně, prý už před 12 000 lety. Projekt sekvenování genomu konopí setého (Cannabis sativa) a srovnávání jednotlivých genomů vedl k závěru, že pěstované verze rostliny se od planých oddělily asi před 12 000 lety.

    Za obří explozi může magneto-rotační hypernova. Jde o dosud neznámý druh události, nezvyklé a navíc následující celkem brzy po velkém třesku.

    První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR. Na rozdíl od tradičních metod šifrování je QKD založena nikoli na matematické, ale na fyzikální podstatě.

    Robotické drony pomáhají mapovat historické objekty. Drony mají rozdělené úkoly, jeden nese kameru, ostatní pak zdroje světla osvětlující scénu v předem určeném úhlu.

    Jeden genom, dvě evoluční rychlosti. Evoluce genomu na úrovni druhů probíhá dvojí rychlostí – zatímco kódující část je u blízce příbuzných druhů víceméně stálá, část DNA obsahující nekódující úseky se neustále mění…

    Přímý pohled do života kořenů. Přítomnost auxinu mění rozložení elektrického náboje na obou stranách buněčné membrány.

    První česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech. Družice projektu SLAVIA ponesou tzv. hyperspektrální kameru, která je schopná analyzovat složení blízkozemních meteoroidů.

    CBD kanabidiol by mohl mít regenerační vlastnosti po námaze. Brněnští vědci budou zkoumat vlivy externích podmínek na růst rostlin či samotnou produkci obsahových látek v květenství.

    Opavští fyzikové objevili superhmotnou černou díru. Příčina periodických rentgenových záblesků v blízkosti černých děr zůstává záhadou.

    Poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců u exoplanety. Planety PDS 70b a PDS 70c připomínají pár Jupiter-Saturn ve Sluneční soustavě.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.