abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Temná hmota a gravitace – 4 teorie v testu proti sobě

    2. 7. 2021 | Redakce | Různé | 1619×

    Ostravská Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. Tripletový supravodič neexistuje. Nadýchaný grafen tlumí zvuk. Kde se bere asymetrie mezi minulostí a budoucností. Najdeme obrazy gravitačních vln vytvořené gravitační čočkou? Únik viru COVID-19 z laboratoře znovu ve hře.

    Nadýchaný aerogel s grafenem slibuje ztišit motory letadel

    Na University of Bath připravili materiál s hustotou pouhých 2,1 kg na metr krychlový. Látka má šestiúhelníkovou strukturu včelí plástve a její chemické složení je popsáno jako směs oxid grafenu a polyvinylalkoholu. Výsledný materiál je pevný, a protože se jedná o dosud nejlehčí účinnou zvukovou izolaci, slibuje mj. zlepšit komfort cestujících v letadlech.

    Najdeme obrazy gravitačních vln vytvořené gravitační čočkou?

    Gravitační vlny jsou slabé a obtížně detekovatelné, na rozdíl od elektromagnetického záření ovšem mnohem snáze procházejí hmotou. Dalo by se říct, že vesmír je pro ně průhledný. Astronomie sledující vesmír pomocí gravitačních vln proto potenciálně představuje mocný nástroj, její využití je ale teprve v počátcích. Chováním gravitačních vln si dosud nejsme jisti, a to ani co se týče gravitačních čoček.

    Temná hmota a gravitace – 4 teorie v testu proti sobě

    Dvě teorie temné hmoty, modifikovaná newtonovská dynamika (MOND) a teorie gravitace Erika Verlindea. Která z těchto teorií (modelů) nejlépe vysvětlí naměřená data? Samozřejmě ideálně data nová, při formulování příslušných matematických modelů ještě nezahrnutá.

    Vědci si nejsou jistí: Únik viru COVID-19 z laboratoře znovu ve hře

    Bylo to pokládáno za spikleneckou teorii, kterou Google mazal z výsledků vyhledávání, teď dle aktuálních vědecké studie nejspíš zase nevíme. Virus SARS-CoV-2 je podle nové studie „vysoce přizpůsobený člověku“. Analýza, která prošla recenzním řízením, i když je založená pouze na simulacích na základě genetických dat. Podle vědců tedy ve hře zůstává buď přeskok přes nějaký dosud neznámý druh, nebo si s viry někdo hrál v laboratoři a ty mu utekly.

    Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, a to hned dvakrát

    Superpočítač Karolina, který je umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě, obsadil 70. místo žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, a to se svou akcelerovanou částí, která je určena například pro výpočty umělé inteligence a u které bylo naměřeno 6,048 PFlop/s. Neakcelerovaná část Karoliny s výkonem 2,837 PFlop/s obsadila 149. místo a je určena pro obecnější typy výpočtů. Žebříček TOP500 je vyhlašován již od roku 1993.

    Krátce

    Nová terapie zastavila Alzheimerovu chorobu, zatím u opic. Oligodeoxynukleotidy CpG aktivují buňky imunitního systému, takže ty začnou likvidovat struktury v mozku spojované s postupem Alzheimerovy poruchy – proteiny tau a plaky beta amyloidů.

    Geologický cyklus může mít 27,5 milionu let. Jsou hlavní geologické událostí, včetně mohutných sopečných erupcí (a s nimi souvisejících velkých vymírání) v čase rozptýleny spíše náhodně, nebo zde najdeme nějaký vzor?

    Na úsvitu života mohl být klíčový obrácený citrátový cyklus. Citrátový cyklus (cyklus kyseliny citrónové, Krebsův cyklus) představuje ústřední metabolickou dráhu všech aerobních organismů, ale používá ho i většina organismů anaerobních.

    Po více než 20 letech: Tripletový supravodič neexistuje. Již v 90. letech bylo oznámeno, že rutheničelan strontnatý Sr2RuO4 představuje nekonvenční supravodič. Výjimečný po všech stránkách, hlavně co se týče spinu dvojice elektronů v Cooperově páru.

    První hvězdy se rozzářily asi 300 milionů let po velkém třesku. Studie už údajně narazila na limity současné techniky a do staršího vesmíru, než jsou asi 4 % jeho současného věku, již nedohlédneme.

    Kde se bere asymetrie mezi minulostí a budoucností. Možná tedy nepředvídatelnost kvantových jevů, je argumentem pro to, že příčiny těchto jevů se prostě nenacházejí výhradně v minulosti? (úryvek z knihy Andrzej Dragan: Kvantechismus aneb Klec na lidi)

    Z mikroskopu nástroj na výrobu nanostruktur. Zařízení LiteScope umí jako jedno z mála na světě současně propojit dvourozměrný obraz z elektronového mikroskopu a trojrozměrný obraz z mikroskopu atomárních sil s velkou přesností.

    Úbytek kyseliny olejové ukazuje na vodní deficit rostlin. Existují markery, podle nichž lze zjistit, že rostliny začínají trpět vodním deficitem?

    Ve FN Brno byla poprvé v ČR provedena unikátní operace, díky které dorostla zkrácená stehenní kost. Pro pacienty, kteří jsou po vážném úrazu, onkologické léčbě spojené s chirurgickým zásahem do kosti, nebo růstovou genetickou vadou, se nabízí řešení…

    3D tisk budov. Mobilní robotické zařízení Printing Mantis se přemisťuje po staveništi a postupně zvládne tisknout jak svislé, tak vodorovné konstrukce.

    Lithium lze získávat i spolu s výrobou cementu. Podstata technologie InCeMet spočívá v integraci metalurgického postupu s cementářskou výrobou pro ekonomicky efektivní získávání lithia.

    Lék imunor se osvědčil jako prevence proti COVID-19. Skupina v období od ledna do března 2021 pravidelně užívala registrovaný lék IMUNOR. Za sledované období onemocněly lehkou formou nemoci covid-19 jen dvě zdravotnice.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.