abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:33 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC24 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: svou umělou inteligenci pojmenovanou jednoduše Apple Intelligence, iOS 18, visionOS 2, macOS Sequoia, iPadOS 18, watchOS 11, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 21:44 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu reakcí pomocí emoji (XEP-0444: Message Reactions) a citace zpráv (XEP-0461: Message Replies). Přehled dalších vylepšení je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: V elektroodpadu je i zlato

    10. 1. 2019 | Redakce | 2455×

    Kosmologie a astrofyzika: zaměříme se na neutrina, temnou hmotu, černé díry i srážky galaxií. Jak působí na buňky blesk, jak vzniká tornádo a jak staré je zemské magnetické pole? Displeje micro LED, rajče s geny chilli papriček, budoucnost 3D tisku a vývoj jaderné energetiky.

    Neutrina a teorie: povaha hmotnosti neutrin

    Jaká je povaha hmotnosti neutrin? Liší se od hmotnosti ostatních nabitých částic? Je spojená s nějakou novou symetrií světa? Nebo naopak narušuje nějaký zákon zachování? Tyto otázky jsou možná těmi nejzásadnějšími, které dnes zajímají teoretické fyziky.

    Putování temné hmoty

    I když o podstatě temné hmoty nevíme nic, její „fungování“ dokážeme v určitých ohledech zachytit v celkem detailně. V době vzniku hvězd v trpasličích galaxiích nastupuje silný vítr, který tlačí plyn i prach od středu galaxie. Centrum galaxie pak obsahuje méně klasické hmoty a tedy méně gravitačně váže i hmotu temnou; ta pak z centra migruje rovněž.

    Čeští vědci nalezli nový typ černé díry

    Týmu se podařilo najít matematické řešení odpovídající nové černé díře. Zatímco všeobecně známá Schwarzschildova černá díra je charakterizována pouze svou hmotností, tato černá díra je popsána ještě hodnotou Bachova tenzoru na horizontu.

    3D tisk v roce 2019: od hardwaru k novým aplikacím

    3D tisk se definitivně posouvá z vývoje a prototypování do sériové výroby a to sebou přináší nové výzvy. […] V letošním roce bude dostupná i tzv. funkční barva vpečená do povrchu dílu a do několika let 3D tiskárna zajistí elektrovodivost vybraných plastových částí.

    Jak recyklovat z elektroniky zlato

    Získávání drahých kovů z elektroodpadu je dnes významným průmyslovým oborem. Z elektroniky se zatím zlato recykluje hlavně pomocí organických rozpouštědel, přičemž zlato tvoří rozpustné komplexy s činidly obsahujícími síru. Mohlo by to ale jít i jinak.

    Přicházejí displeje typu Micro LED

    Samsung představil displeje s technologií Micro LED v nových velikostech, tvarech i konfiguracích. Televizní displeje se skládají z jednotlivých modulů Micro LED a obsahují miliony mikroskopických čipů tvořených anorganickými červenými, zelenými a modrými LED, které vyzařují vlastní světlo, a vytvářejí tak na obrazovce zářivé barvy.

    Krátce

    Tornádo možná vzniká u země. Dosud se předpokládalo, že tornádo má základnu na oblaku a odtud spouští dolů jakýsi rotující chobot, respektive mrak hraje roli nálevky.

    Blesky prý mohou chránit buňky.Tzv. Schumanova pole snad mají na živé buňky dokonce pozitivní dopad – pomáhají jim totiž lépe přežít situace, v nichž se buňkám nedostává kyslíku.

    Magnetické pole Země může být mladší. Dosavadní důkazy prý nejsou přesvědčivé. A má to nějaký vztah ke vzniku života?

    Tající ledovce uvolňují do atmosféry metan. Studie přidává na seznam ekosystémů produkujících metan i podledovcové sedimenty.

    Jaderná energetika v roce 2018. Světovou energetiku loni posílilo devět nových jaderných bloků, letos se očekává spuštění dalších čtrnácti.

    Planety plné safírů a rubínů. Astronomové prý objevili planety poseté safíry a rubíny. Je to sice sexy tvrzení pro PR, ale jak už to tak bývá, skutečnost je možná ještě zajímavější.

    Galaxie v kolizi. Za 2 miliardy let dojde ke srážce Mléčné dráhy s Velkým Maggelanovým mračnem a bobtnání černé díry uvnitř naší galaxie. Sluneční soustavu to možná vymrští z Mléčné dráhy ven.

    Za hromadné úhyny kosů v loňském roce je zodpovědný virus Usutu. Usutu je komáry přenášený ptačí virus, může však nakazit i člověka.

    Biotechnologové navrhují rajčata s kapsaicinem. Hlavní cíl projektu je technologický: kapsaicin z papriček se různě dále zpracovává, do léků proti bolesti nebo i třeba do náplně „pepřových“ sprejů.

    Venuše pod lupou. Astrofotografie měsíce: kompozice, zachycující téměř čtyřměsíční průběh Venušiných fází, nám tuto planetu ukazuje tak, jak ji ze Země neuvidíme.

    Nestabilní procesy a statistika. Velmi nestabilní nelineární náhodné procesy stále představují nepříliš prozkoumanou část statistické a kvantové fyziky.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.