abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: V jádrech neutronových hvězd má být kvarková hmota

    7.1. | Redakce | Různé | 3688×

    Shrnutí roku 2023. Detekce kapalné vody a života na exoplanetách: schází oxid uhličitý, v atmosféře je ozon. Jak se chová voda u elektrod.

    V jádrech neutronových hvězd má být kvarková hmota

    Jádra neutronových hvězd mají obrovskou hustotu; v kouli o průměru 25 km jsou stlačeny až dvě hmotnosti Slunce. Dlouhodobě otevřeným problémem je, zda obrovský centrální tlak v neutronové hvězdě může stlačovat neutrony (i protony) do fáze tzv. studené kvarkové hmoty. V tomto exotickém stavu hmoty by již jednotlivé protony a neutrony neexistovaly.

    Další rok za námi…

    V oblasti vědy a technologií šlo jednoznačně o rok generativní umělé inteligence. Další významné trendy ve vědě? Všude bylo plno novinek, co zachytil Webbův dalekohled. Mediálnímu zájmu se těšila i supravodivost a kvantové počítače (ale to asi o nic víc než r. 2022).

    Detekce kapalné vody a života na exoplanetách: schází oxid uhličitý, v atmosféře je ozon

    Nová studie tvrdí, že při hledání života na exoplanetách by mohlo být efektivní se zaměřit primárně nikoliv na přítomnost, ale spíše na nepřítomnost něčeho – konkrétně CO2. Vědci z MITu, University of Birmingham a dalších institucí navrhují, že pokud má planeta terestrického typu v atmosféře podstatně méně oxidu uhličitého než jiné planety ve stejné soustavě, může to být známkou přítomnosti kapalné vody – a případně i života pozemského typu – na povrchu.

    Astrobiologové mají katalog systémů obsahujících současně planety podobné Zemi a Jupiteru

    Jupiter se pokládá za jednu z možných příčin vzniku života na Zemi. Během formování Sluneční soustavy totiž Jupiter vystřeloval kamenné a ledové trosky a formující se planety směrem k Zemi. Tato tělesa nasměřovaná k Zemi mohla opakovaně přinášet vodu a podpořit vznik oceánů. … Nová studie je „dodatečného“ hledání velkých planet je založena na metodě měření radiálních rychlostí.

    Krátce

    Fenylbutyrát dokázal zvrátit Alzheimerovu nemoc, zatím u myší. Jak se chová voda u elektrod, nadějná látka proti Alzheimerově chorobě, kde vznikají organické látky z asteroidů… Několik perliček, krátkých zpráviček, ať se sníží objem textů „přetékajících“ do nového roku.

    Srážky mezi asteroidy mohou vést ke vzniku kovových magnetických těles. Náznaky magnetismu mají také některé meteority dopadlé na Zem. Předpokládá se přitom, že meteority s velkým obsahem železa pocházejí z kovových jader asteroidů, nicméně tato jádra by neměla být schopna vytvářet magnetismus.

    Nejčtenější články roku 2023. Podle Google Analytics. Jasně převládá astronomie a astrofyzika, do žebříčku se tu a tam vloudí jiné téma z fyziky (supravodivost), kvantové počítače, matematika apod.

    K přípravě solvatovaných elektronů lze využít plazmony. Volné, respektive rozpouštědlem obalené (solvatované) elektrony v kapalině mohou iniciovat další chemické reakce. Výhodou přitom je, že po elektronech na rozdíl od jiných činidel nezůstane žádný odpad.

    Robotické operace srdce zcela bez otevření hrudníku. Vlastní operaci uvnitř srdce provedli lékaři kompletně s použitím robotických nástrojů, které jsou chirurgem ovládány na dálku.

    Funkční potraviny vyrobené s pomocí bakterií. Selektované kmene produkujú bakteriocíny, naturálne bioaktívne látky s antimikrobálnym účinkom, čo znamená, že majú charakter postbiotík so širokým využitím vo výžive ľudí a zvierat.

    Třetina území světa v posledních dekádách citelně vyschla. Pouze na pěti procentech pevniny se míra vlhkosti dlouhodobě a významně zvyšovala.

    Tři jasné bolidy nad střední Evropou. Ve středu 27. prosince večer byly vidět především z těch míst našeho území, kde byla jasná obloha, tři jasné bolidy, které i přes velkou záři Měsíce krátce po úplňku upoutaly pozornost mnoha náhodných svědků.

    Membránová údolí buňky zdrojem nového objevu. Specifický typ malých bílkovin je schopen rozpoznávat membránová údolí, která jsou spojena s „negativním“ (vnořeným) zakřivením membrány. Dosud se vědělo pouze o jiných malých bílkovinách, které jsou citlivé na „pozitivní“ (vypouklé) zakřivení membrány.

    Optimalizovali zeleninový salát určený speciálně pro astronauty. Astronauti ve vesmíru spalují více kalorií než lidé na Zemi a potřebují ve větším množství některé mikroživiny, jako je vápník, aby si udrželi zdraví během dlouhodobého pobytu ve stavu beztíže či mikrogravitaci.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.