abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Rukověť baliče RPM - VII (Podepisování, verze)

    30. 6. 2005 | David Nečas | Návody | 6174×

    Podepisování balíčků. Vedlejší balíčky vytvořené z hlavního zdrojového balíku. Verze, epochy a algoritmus řazení verzí.

    Podepisování

    RPM balíčky lze pro ověření autorství a integrity digitálně podepisovat pomocí PGP či GnuPG. S gpg tedy můžeme podepsat jakýkoli soubor, ale protože je tato funkce důležitá, RPM digitální podpisy přímo podporuje. Měli bychom podepisovat všechny balíčky, které publikujeme, neboť že nejste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou.

    Konfigurace

    Předpokládám, že klíč pro podepisování balíčků už máme. Používáme-li GnuPGP, nakonfigurujeme rpm pro gpg. Do ~/.rpmmacros napíšeme

    %_signature gpg
    %_gpg_path ~/.gnupg
    %_gpg_name David Necas (Yeti) <yeti@trific.ath.cx>
    %__gpg /opt/gnupg/bin/gpg

    Makro %_signature určuje styl podpisu, možné honoty jsou: gpg pro GnuPG, pgp pro PGP, pgp5 pro staré PGP a implicitní hodnota none pro vypnutí podpisů.

    Makro %_gpg_name určuje identitu, kterou budeme balíčky podepisovat. Makro %_gpg_path definuje cestu k souboru klíčů (keyring). A konečně %__gpg cestu k programu gpg, nevyhovuje-li nám implicitní hodnota (typicky /usr/bin/gpg). Používáme-li PGP, nahradíme v názvech maker gpg za pgp.

    Podepisování

    Hotový balíček podepíšeme volbou --addsign (rpm se zeptá na passphrase):

    rpm --addsign lobster-1.10-1.x86_64.rpm lobster-1.10-1.src.rpm
    Enter pass phrase:
    Pass phrase is good.
    /home/yeti/lobster-1.10-1.x86_64.rpm
    /home/yeti/lobster-1.10-1.src.rpm

    Jak je vidět z příkladu, můžeme pohodlně podepsat několik balíčků jedním příkazem, což řeší jednu z nejotravnějších vlastností GnuPG. Namísto --addsign bychom mohli použít i --resign, jež dělá přesně totéž. Ve starších verzích RPM se lišily, ale dnes obě podepíší balíček, rušíce přitom všechny předešlé podpisy.

    Také můžeme použít volbu --sign přímo při kompilaci

    rpmbuild -bb --sign lobster.spec

    a při úspěšném zabalení se balíček podepíše.

    Vedlejší balíčky

    Jeden zdrojový balíček může po kompilaci dát vzniknout několika binárním. Kompilací lobster-1.10-1.src.rpm může kupříkladu vzniknout lobster-1.10-1.i686.rpm, lobster-devel-1.10-1.i686.rpmlobster-perl-1.10-1.i686.rpm. Z toho mimo jiné plyne, že většina z toho, co jsem napsal o struktuře spec souboru, není ve skutečnosti tak jednoduchá…

    Doposud jsme se zabývali spec soubory, které popisovaly jen jeden, hlavní balíček (main package). Vedle něj může spec soubor ovšem popisovat libovolný počet dalších, vedlejších balíčků (subpackages), které se kompilují z těchže zdrojových souborů – například z fedořího zdrojového rpm kde-i18n vznikne po kompilaci 68 binárních balíčků. Jak tedy vypadá struktura spec souboru s vedlejšími balíčky?

    Sekce %package

    Předně se ve spec souboru objevují nové sekce: %package. Ty obsahují hlavičky jednotlivých vedlejších balíčků. Popisné položky jako URL se dědí z hlavního balíčku, pročež hlavičky vedlejších balíčků typicky obsahují jen Summary, Group (ty jsou povinné), Requires, a případně další položky týkající se závislostí.

    Sekce %package má jeden argument, a to doplňující jméno vedlejšího balíčku. Připojuje se za jméno hlavního balíčku s pomlčkou. Deklarace vedlejšího balíčku lobster-devel tak může vypadat:

    %package devel
    Summary: Lobster development libraries and header files.
    Group: Development/Libraries
    Requires: %{name} = %{version}, libsandals-devel >= 1.2
    

    Někdy bychom ovšem rádi, aby se vedlejší balíček jmenoval úplně jinak než hlavní. To lze zařídit volbou -n, které dáme jako argument plné jméno:

    %package -n perl-Fun-Lobster
    

    Ostatní změny

    Všechny ostatní sekce (včetně skriptíků) se dělí na společné pro hlavní balíček a všechny vedlejší a na specifické pro každý balíček. V první skupině jich mnoho není, společné jsou pouze kompilační fáze – zdrojový kód se překládá jen jednou a výsledek se rozdělí do balíčků. Konkrétně tedy %prep, %build, %install, %check%clean. Společný je také záznam změn (%changelog); můžeme sice mít ve spec souboru samostatnou sekci pro každý balíček, ale při kompilaci se všechny sloučí do jednoho záznamu.

    Zbylé sekce přijímají stejné argumenty jako %package, tedy dodatečné jméno nebo -n plné_jméno. Popis vedlejšího balíčku perl-Fun-Lobster tak bude vypadat (mimochodem, svůj popis musí mít každý vedlejší balíček):

    %description -n perl-Fun-Lobster
    Perl interface to lobster.

    a spoušť balíčku lobster-perl aktivující se po instalaci perlu:

    %triggerin perl -- perl
    …

    Verze a epocha

    V úvodu jsem psal o položkách hlavičky VersionRelease, nic ovšem není tak jednoduché, jak to napíši. Úplná verze, podle níž se balíčky porovnávají, má tvar

    epocha:verze-vydání

    kde verze a vydání jsou obecné řetězce, které jen nesmějí obsahovat pomlčku. Epocha je číslo s implicitní hodnotou nula a používá se, když se změní číslování verzí programu – díky své prioritě dokáže přebít každý autorův výmysl. Vydá-li kupříkladu verzi 1.0 po verzi 2005.3, musíme zvětšit epochu, protože bychom rpm asi nevysvětlili, že 2005 < 1:

    Version: 1.0
    Epoch: 1
    

    Epocha je však krajní řešení, jehož bychom neměli zneužívat. Jeden problém je, že jakmile jednou epochu zavedeme, už se jí nikdy nezbavíme – balíček bez epochy, tj. s epochou 0, nebude pro rpm nikdy novější než balíček s kladnou epochou. Druhý problém je, že zatímco obyčejné verze jsou porovnatelné i mezi distribucemi, epochy nikdo nekoordinuje. Čísluje-li autor verze systematicky nepoužitelně, raději se je pokusíme převést na méně ztřeštěné.

    Dříve se namísto Epoch používala hlavička Serial. Lze ji použít stále – jako synonymum pro Epoch.

    O přesném algoritmu porovnávání verzí říká dokumentace RPM, že na jeho detaily nemáme spoléhat a raději číslovat verze rozumně. S tím nelze než souhlasit. Nicméně algoritmus vypadá přibližně tak, že se verze rozdělí na segmenty na nealfanumerických znacích a jednotlivé segmenty se pak porovnají zleva. Kratší verze je starší, tudíž

    1.10 < 1.10a
    1.10 < 1.10.0
    

    Segmenty se porovnávají numericky, a proto

    5.6 < 5.00503

    protože 6 < 503. Písmena se porovnávají podle ASCII hodnoty (to je poněkud záludné), pročež

    1.10B < 1.10a

    Nejčtenější články posledního měsíce

    Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
    Událo se v týdnu 20/2024
    Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry

    Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
    Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
    Týden na ScienceMag.cz: Postoupili ve snaze najít kvantovou povahu gravitace
      všechny statistiky »

    Seriál Rukověť baliče RPM (dílů: 15)

    Rukověť baliče RPM - I (Úvod) (první díl)
    <—« Rukověť baliče RPM - VI (Makro %setup)
    »—> Rukověť baliče RPM - VIII (Závislosti)
    Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr) (poslední díl)

    Související články

    Rukověť baliče RPM - I (Úvod)
    Rukověť baliče RPM - II (Prostředí)
    Rukověť baliče RPM - III (Struktura spec souboru)
    Rukověť baliče RPM - IV (Fáze balení)
    Rukověť baliče RPM - V (Zdrojové soubory)
    Rukověť baliče RPM - VI (Makro %setup)
    Rukověť baliče RPM - VIII (Závislosti)
    Rukověť baliče RPM - IX (Sekce %files)
    Rukověť baliče RPM - X (Skriptíky)
    Rukověť baliče RPM - XI (Architektury. systémy, platformy)
    Rukověť baliče RPM - XII (Makra, úvod)
    Rukověť baliče RPM - XIII (Makra, dokončení)
    Rukověť baliče RPM - XIV (Přizpůsobení)
    Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr)
    Na co se často ptáme: Balíčkovací systémy kromě posledního odstavce o checkinstallu.
    Nebojíme se kompilace - I (Teorie)
    Nebojíme se kompilace - II (GCC, configure, make, checkinstall) kompilace a instalace software, opět kromě části o checkinstallu.
    Balíčkovací systém Mandrake Linuxu RPM na uživatelské úrovni (a pro Mandrake).

    Odkazy a zdroje

    Doporučené čtení

    Další články z této rubriky

    VDR a DVB-T2, část 2.
    VDR a DVB-T2, část 1.
    Šifrovaný Proxmox VE 6: ZFS, LUKS, systemd_boot a Dropbear
    MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
    Syncthing
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.6.2005 08:36 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše GnuPG
    můžeme pohodlně podepsat několik balíčků jedním příkazem, což řeší jednu z nejotravnějších vlastností GnuPG
    Od čeho je gpg-agent? Nebo máš na mysli jinou otravnou vlastnost, která mi uniká?
    30.6.2005 11:53 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GnuPG
    Když jsem se naposledy díval, byl gpg-agent feature experimentální verze GnuGP.

    Navíc často nechci -- na rozdíl do ssh-agenta -- aby běžel furt, chci aby bylo nutno zadat passphrase, ale mohl jsem podepsat několik souborů zároveň. To znamená dát agentovi passphrase, podepsat soubory (gpg se stále musí spustit na každý zvlášť, i když to samozřejmě udělá cyklus v shellu), zrušit agenta. Proč nemůže fungovat gpg -b * bez agentů?
    30.6.2005 12:14 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GnuPG
    No je to už dlouho feature stabilní verze, viz NEWS:
    Noteworthy changes in version 1.0.5 (2001-04-29)
    ------------------------------------------------
    ...
        * New options: --ignore-crc-error, --no-sig-create-check,
          --no-sig-cache, --fixed_list_mode, --no-expensive-trust-checks,
          --enable-special-filenames and --use-agent.  See man page.
    
    Ale nějak hrozně dlouho vyvíjeli toho agenta a ten je zatím jenom ve verzi 1.9.cosi.

    Ad poslední dotaz: protože „gpg: --sign does not yet work with --multifile“, předpokládám, že za patch se vývojáři zlobit nebudou :-)
    30.6.2005 09:48 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Typo?
    5.6 < 5.00503

    protože 5 < 503.
    Tam má být asi 6 < 503. Ne že by 5 < 503 nebyla pravda, ale smysl mi to nedává :-)
    30.6.2005 11:54 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Typo?
    Jo, to je typo/thinko.
    30.6.2005 12:02 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Typo?
    Opraveno.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.