abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1058 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    První průmyslový IoT hackathon

    14. 3. 2019 | Richard Voigts | Reklama | 1591×

    Začátkem března 2019 uspořádala skupina CEE Hacks společně s řadou partnerů z různých průmyslových oborů První průmyslový IoT hackathon, který opět organizoval Tomáš Studeník z Insane Business Ideas. Zeptali jsme se ho, jak, s kým a proč se tento hackathon vůbec konal.

    Čeho se První průmyslový IoT hackathon týká?

    Tento hackathon řeší problematiku nasazení internetu věcí (IoT) v průmyslu, ve fabrikách, výrobních linkách, elektrárnách, na staveništích nebo vybavování už hotových staveb technologiemi. Jako partner z výrobní sféry je zde proto například Škoda Auto, Siemens zase zajímá optimalizace provozu turbín, Skanska zase jak zlepšit budovy které staví apod. Jde o to, kde a jak nasadit internet věcí a nové aplikace, jež by pomohly zefektivnit nejen český průmysl. Snažíme se přitáhnout sem mladé lidi, aby se místo programování seznamovacích aplikací na mobil seznámili s průmyslovou sférou, jak je zajímavá, a že když chtějí zlepšovat svět, pak průmysl je to nejlepší kde začít.

    foto

    Jak velký je zájem firem a kolik se jich tohoto hackathonu zúčastnilo jako partner?

    Zájem je velký. Všichni tušíme, že nějaká budoucnost v IoT asi bude. Co chybí, jsou nápady, které by byly blízko uživatelům. Máme zde osm hlavních průmyslových partnerů, už jsem zmínil Škoda Auto, Siemens, Skanska, dále E.ON, Atos, SKF, EY a Unicorn. Tyto hlavní partnery z oblasti průmyslu doplňuje řada dalších, stačí se podívat na tablo s jejich jmény.

    Hackathony, které pořádá CEE Hacks vždy doprovází vysoká, i mezinárodní účast, a teď tomu není jinak. Kolik jich je tentokrát a odkud jsou?

    Už tradičně je to šedesátka účastníků. Hlásí se nám jich ale zhruba třikrát tolik, takže ve spolupráci s partnery vybereme ty skutečně nejperspektivnější. Na tomto hackathonu jsou všichni jen z České republiky, protože jsme se soustředili lokálně na náš průmysl a na české studenty.

    Jaký je věkový průměr účastníků? Jsou to středoškoláci, vysokoškoláci, nebo jejich mix?

    Najdete zde i jeden či dva týmy vysloveně teenagerů, tito hackeři jsou z gymnázia Nový PORG, těm je třináct až čtrnáct let. Většinový věkový profil je někde mezi dvaceti až pětadvaceti lety, typicky jsou to studenti technických univerzit z magisterských nebo inženýrských programů.

    foto

    Kde účastníky sháníte? Někde po sociálních sítích, přes Facebook?

    Přes Facebook také, CEE Hacks už ale podobné akce pořádá delší dobu, takže máme spojení s technickými univerzitami, kde jsme si vytvořili sami dost kontaktů. Řadu tváří navíc známe z minulých ročníků. Díky partnerům jako ne Maker Fair nebo další inovační centra, například krajská či komunitní skupiny, které nám pomáhají se sháněním účastníků, získáváme další.

    Co očekává ty, kteří se dobře umístí, případně zvítězí?

    Ti, kteří v celkovém pořadí zvítězí, si odnesou jako tým 100 tisíc korun. Kromě toho máme i řadu dalších zajímavých partnerských cen. Mohou vyhrát cestu soukromým letadlem na Hannover Messe do Německa včetně veškerého servisu, stáž ve Škoda Auto, akcelerační program u společnosti EY, zapůjčení automobilu Tesla na den; ceny jsou velmi atraktivní. Dokonce máme i cenu pro tým, který skončí na posledním místě, a sice knihu Velká cena fuck-upů, aby neklesali na mysli a uvědomili si, že když se někdy něco nevyvede, může to být základem budoucího úspěchu.

    Výsledky Prvního průmyslového IoT hackathonu v České republice

    Hlavní cena IoTea hackathonu: Tým Student Dreamers ve složení Viktor Adam Koropecký, Vojtěch Pšenák a David Žahour za nápad chytré krabičky „Machine Guardian“.

    Cena Siemens: Tým Bublinky za včasnou predikci řešení diagnostiky strojů „Machine Medic”.

    Cena ŠKODA AUTO: Tým CyberDroneTechnology za nápad chytré mobilní aplikace pro údržbu výrobních zařízení, stáž pro pět vybraných účastníků hackathonu a juniorský tým BioS za odvahu postavit se ostříleným hackerům.

    Cena SKANSKA: Tým Poftnul za nápad dynamického přidělování parkovacích míst.

    Cena SKF: Tým Nerds za nápad webové a mobilní aplikace informující o stavu strojů.

    Cena EY: Tým Redifice za nápad automatizovaného úklidu kancelářských budov, tým Student Dreamers za nápad chytré krabičky „Machine Guardian”.

    Cena ATOS: Tým DataAI za nápad, jak měřit a sledovat data ve výrobě pomocí algoritmů.

    Cena E.ON: Tým Redifice za nápad automatizovaného úklidu kancelářských budov a tým AntiWind-Up s řešením prevence havárií plynovodů.

    foto

    Zajímavosti

    Nejmladšímu soutěžícímu bylo 12 let.

    Studenti celkem vypili 122 litrů kávy a energetických nápojů.

    Při práci pomáhali soutěžícím mentoři a odborníci ze společností Siemens, ŠKODA AUTO, Skanska, SKF, Atos, EY, E.ON, Unicorn a Operátor ICT.

    Více informací na www.iotea.cz

    Fotogalerie na Dropboxu.

    foto

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.