abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1054 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Minidistro: 64studio, Daniel James

    8. 6. 2009 | Luboš Doležel, Robert Krátký | Rozhovory | 3899×

    64studio je multimediální distribuce založená na Debianu. Zaměřuje se tvorbu digitálního obsahu. Vývoj je financován přípravou specializovaných komerčních distribucí pro OEM partnery (plus podpora, dokumentace, konzultace atp.), ale i bezplatná verze se již dočkala mnoha ocenění.

    1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?

    Asi před deseti lety jsem začal na desktopu používat Red Hat 5.0 pro vývoj webů. Předtím jsem GNU/Linux používal pouze jako webserver. Měl jsem velmi nepříjemné zkušenosti s podporou zvukové karty ve Windows 95 a kvůli absenci komunity mi připadalo, že jsem na to úplně sám. Také jsem používal Macy se System 7, ale ten operační systém mi připadal dost omezující a nelíbilo se mi, že mě měl Apple a jeho prodejci v hrsti. Tenkrát byly naprosto stejné komponenty prodávány za různé ceny podle toho, jestli jste je koupili v obchodě s Macy, nebo v obchodě s PC, i když šlo o stejnou firmu – a mně to připadalo jako podvod.


    2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?

    Používal jsem AGNULA/DeMuDi, derivát Debianu, když tomu projektu došly peníze. Navrhl jsem správci DeMuDi (Free Ekanayaka), že bychom mohli založit novou firmu, která by připravovala na Debianu založené multimediální distribuce pro OEM a další komerční uživatele. Samozřejmě bychom také poskytovali verzi zdarma, ale cílem bylo vytvořit podmínky pro financování našeho vývoje svobodného softwaru.


    3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?

    Často jim schází zaměření na specifickou skupinu uživatelů, protože se po vzoru Windows nebo OS X snaží vytvořit desktop pro obecné použití. Těžko jim zazlívat, že chtějí oslovit hlavní proud, ale uživatelé se speciálními potřebami mají štěstí, že existuje množství rozmanitých distribucí.


    4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsílí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?

    Jsem rozhodně pro spolupráci, což je i jeden z důvodů, proč jsem založil projekt linuxaudio.org. Nicméně, svoboda rozdělit projekt je jedna z věcí, které jsou na svobodném softwaru tak skvělé. Někdy je to nejlepší technické řešení.


    5. Je 64studio tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?

    Ano, poslední tři roky. Kromě toho jsem dříve používal Red Hat, Mandrake, Debian a Ubuntu. Také mám rád dyne:bolic, to je dobrý projekt.


    6. Co je na 64studio nejlepší?

    Máme velmi přátelskou komunitu uživatelů a testerů, která ráda pomůže. Z technického hlediska se zaměřujeme na nejvyšší možný výkon na moderním hardwaru, zatímco zachováváme podporu pro starší PC, která ještě mnozí lidé používají. Byli jsme první distro, které předvedlo, že plně nativní x86-64 systém je vhodný pro multimediální pracovní stanice. Naše 32bitové buildy fungují na Pentiu II, i když pro dobrý výkon audia v reálném čase doporučujeme aspoň Pentium III.


    7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi 64studio?

    Verze 2.1 je první, která bude mít poznámky k vydání v češtině a lokální mirror – díky Stanislavu Grafovi.

    Pracujeme na verzi 3.0, která bude založena Debian Lenny. Těším se na lepší podporu nejnovějšího hardwaru, včetně vícejaderných procesorů. Také bychom chtěli vylepšit vzhled a rád bych do desktopu integroval více dokumentace.


    8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?

    Rozdílnost a různá kvalita PC hardwaru; prodává se spousta šmejdů. Ale nevnímám to jako zásadní problém, protože opravdová éra svobodného softwaru začne s koncem éry PC – ve světě specializovaných embedded zařízení s nízkou spotřebou.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    8.6.2009 14:46 mce
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: 64studio, Daniel James

    zminovany projekt/distribuce se jmenovala "Agnula/DeMuDi"

    8.6.2009 22:45 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: 64studio, Daniel James
    Dík, opraveno.
    otasomil avatar 8.6.2009 15:25 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: 64studio, Daniel James

    Zajimavy projekt. Jeho live verzi zvazuju otestovat. Sic multimedia nejsou zrovna muj obor zajmu. Cesky mirror zde:

    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
    12.6.2009 00:04 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minidistro: 64studio, Daniel James
    začne s koncem éry PC – ve světě specializovaných embedded zařízení s nízkou spotřebou.

    Tak tak. Je zajímavé sledovat, jak vývoj počítačů prodělal elipsu "počítač nám staví velká firma a nemůžeme na něm nic upravit"->"počítač si stavíme doma sami"->"u počítače si občas něco vyměníme sami"->"počítač nám staví velká firma a nemůžeme na něm nic upravit"

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.