abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Baterie z draslíku

    15. 3. 2020 | Redakce | Různé | 1380×

    Google vyvíjí algoritmus kombinující klasické a kvantové výpočty. Pokud teplá voda mrzne dřív než studená, může dávat smysl látku před zahříváním ochladit? Temná hmota, blazary, nejstarší černá díra, oranžoví trpaslíci a srážky galaxií. Betelgeuse, Mars, Venuše a Enceladus. Studený psí čenich funguje jako termokamera. Vazby v benzenu, 126 dimenzí vlnové funkce a spin elektronů.

    Draslíková baterie chce konkurovat Li-Ion

    Draslík je mnohem levnější a rozšířenější než lithium, to ale platí i pro sodík. Jen tak vzít současné baterie a nahradit v nich lithium sodíkem naráží na řadu problémů. Co se pak týče draslíku, zde jsou nevýhody ještě zřejmější. Nedala by se ale zkusit přímo draslíková anoda?

    Nový kandidát na temnou hmotu – šestikvarková částice d-star

    Vědci z University of York představují koncept tzv. hexakvarku d-star. Pokud by tyto částice tvořily temnou hmotu, výhodou by bylo, že bychom prý nemuseli hledat žádnou speciální formu hmoty či dosud neznámé fyzikální zákony a zásadně nové koncepty.

    Teplá voda dřív zmrzne, studený magnet lze možná rychleji zahřát

    Jako Mpembův jev označujeme podivnou situaci, kdy teplá voda při ochlazování zmrzne rychleji než studená. Dokonce se toho i někdy využívá při přípravě ledových ploch nebo zmrzlin. Na první pohled to vůbec nedává smysl… A teď navíc z druhé strany, nešlo by urychlit ohřev tím, že materiál nejprve zchladíme?

    Thiofeny objevené na Marsu zvyšují pravděpodobnost místního života

    Tedy autoři studie mluví o životě na Marsu před miliardami let, nikoliv na současné Rudé planetě. Ovšem i existence života v minulosti by byla obrovskou vědeckou bombou, kdyby se našel nějaký přesvědčivý důkaz. Což tedy objev jedné třídy organických sloučenin zatím není. Na biologický původ thiofenu by mohla ukazovat analýza izotopů uhlíku a síry…

    Proč slábla záře Betelgeuse: za vše asi mohl prach

    Slábnutí jasu hvězdy Betelgeuse na 40 % původní svítivosti vzbudilo na konci loňského roku senzaci. Objevila se možnost, že bychom se mohli stát svědky výbuchu supernovy. V nové studii se ale astronomové přiklánějí k „prachové hypotéze“.

    Kvantově posílený algoritmus Googlu byl prolomen

    Google příslušné algoritmy vyvíjí spolu s procesory, které by měly být vylepšeny (quantum-enhanced) o kvantové efekty. Algoritmus QAOA vlastně odpovídá situaci, kdy klasické a kvantové systémy pracují společně a předávají si mezivýsledky; dále je pak speciálně navržen tak, aby dokázal pracovat s daty plnými šumu. Nyní se ale ukazuje, že QAOA má některá zásadní omezení.

    Krátce

    Enceladus je uvnitř komplexní, na dně oceánu bublá oxid uhličitý. Existence života z toho nijak nevyplývá, ale složitější chemie by obecně jeho pravděpodobnost mohla zvyšovat.

    Muchomůrka šiškovitá čerpá z půdy stříbro, i v Praze. Obsahy stříbra v plodnicích mohou přesáhnout 1000 mg/kg v sušině.

    Jak se adaptovat k životu bez kyslíku? V anaerobních peroxisomech prvoka se netvoří peroxid vodíku a veškeré metabolické dráhy jsou nezávislé na kyslíku.

    Nakolik satelity narušují astronomická pozorování? Jak profesionální, tak amatérští astronomové také uvažovali, jak satelitní megakonstelace ovlivní vzhled noční oblohy.

    Oppida jako naše nejstarší města? Třetí pokus o urbanizaci v našich dějinách po hradištích starší a mladší doby bronzové? (úryvek z knihy Kolektiv autorů: Sto let v archeologii)

    Deformace a precese: Mléčná dráha se asi srazila s cizí galaxií. Naše galaxie Mléčná dráha je z roviny disku mírně zvlněná, na jedné straně se disk natáčí „nahoru“ a na druhé naopak.

    NASA hledá řešení roveru pro Venuši. Rover má být poháněn větrnou energií a na povrchu by měl fungovat několik měsíců.

    Podivnosti: V benzenu na sobě závisí násobnost vazby a spin elektronu. 126 dimenzí vlnové funkce elektronů v aromatickém kruhu. Nakonec se tam snad tedy jednoduché a dvojné vazby střídají?

    Oranžoví trpaslíci by mohli být ideální hvězdou pro obyvatelné planety. Nejbližším oranžovým trpaslíkem je Alfa Centauri B.

    Sibiř se v době ledové ode dneška tolik nelišila, rostl tam i les. Podoba krajiny v době ledové zrekonstruována z mamutích žaludků.

    Vesnici prvních protozemědělců zničila kometa. Konec sídliště Abu Hureyra u Eufratu. Bylo ochlazení v mladším drysau důsledkem kosmické katastrofy?

    Nejvzdálenější a nejstarší černá díra má 13 miliard let. Astronomové objevili dosud nejvzdálenější blazar, tedy aktivní galaktické jádro pravděpodobně skrývající obří černou díru.

    Psi mají zvláštní smysl pro vnímání tepla. Na rozdíl od lidí mají dokáží psi cítit teplo nejen pokožkou, ale i speciálním orgánem na čenichu vnímajícím sálání.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.