abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1053 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Gödelovy příspěvky k teorii relativity

    9. 3. 2018 | Redakce | Různé | 1659×

    2D polovodiče z exotických materiálů včetně falešných prvků. Systémy pro rozpoznávání obrazu se dají ošálit i malými samolepkami. Práce s daty družic systému Sentinel. Novinky od Proximy Centauri. Léčba rakoviny hlísticemi?

    První 2D polovodič ze superatomů

    Jako superatomy („falešné prvky“) označujeme atomové clustery, které vykazují určité vlastnosti jiných atomů – např. elektrochemické nebo magnetické. Brzy bychom mohli získat rozsáhlou sadu funkčních materiálů přesně vyladěných na míru pro různé elektrické, optické i magnetické aplikace.

    Jak on-line sledovat změny hmotnosti buňky

    Fyzici z ETH v Curychu společně s britskými biology umístili buňku na nosník, který pak vlivem laserového paprsku modulovaného na jeho rezonanční frekvenci začal oscilovat. Druhý laser sloužil k měření aktuálního kmitočtu oscilací.

    Jak zmást rozpoznávání obrázků – psychedelickými barvami

    V Googlu vytvořili speciální samolepky s extrémně výraznými barevnými motivy. Jsou určeny k matení systémů pro rozpoznávání obrazu. Stačí samolepku umístit vedle banánu a neuronová síť náhle objekt neklasifikuje jako banán – a to i když se samotná samolepka mnohem menší než kus ovoce.

    CESNET pomůže Evropské kosmické agentuře se zpřístupňováním družicových snímků

    V České republice vznikne jeden ze sedmi uzlů páteřní sítě, které se podílejí na distribuci velkého objemu snímků z družic Sentinel do národních datových center, jež je poskytují koncovým uživatelům. Družice Sentinel pozorují Zemi v různých částech spektra: od viditelného světla až po mikrovlny.

    Čas jako iluze – výstřední fyzika Kurta Gödela

    Kurt Gödel je znám hlavně jako autor slavné věty o neúplnosti, během svého přátelství s Einsteinem se však pustil také do teorie relativity. Jeho práce se nejčastěji zmiňuje v souvislosti se stroji času. Gödel se ovšem navíc domníval, že čas není fyzikální realitou, ale pouze vlastností našeho vnímání. Může být čas cyklický i s ohledem na 2. zákon termodynamiky?

    Krátce

    Novinky od Proximy Centauri: obří erupce, žádný prach a žádný tranzit. V posledních týdnech bylo uveřejněno několik novinek okolo nejbližší hvězdy od Slunce Proximy Centauri.

    Dva druhy krkavců nevermore. Splývají v jediný. Krkavec velký prý ukazuje dost výjimečný jev tzv. reverzní speciace.

    Vyšší výkonnost a spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky. Čip z křemíku, používaný v běžných solárních článcích, nahrazuje koncentrovaná fotovoltaika sloučeninou galia a arsenu.

    Astrofoto: Tesla mezi hvězdami. Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek.

    3D tisk jeřábového háku. První a zatím jediný vytištěný vzorek jeřábového háku o rozměrech 70 × 50 × 10 cm a hmotnosti 90 kg vznikal v českém závodě Huisman v průběhu dvou měsíců.

    Modelování vápenatých iontů v buňce Přímočará technika umožňuje přesně simulovat buněčnou signalizaci regulovanou vápníkem, proces klíčový pro nespočet biologických pochodů.

    Léčba parazity: Živými hlísticemi na rakovinu? Změny v lidském mikrobiomu jsou dávány do souvislosti s nástupem dosud vzácných (většinou autoimunitních) chorob. (úryvek z knihy Jan Votýpka a kol.: O parazitech a lidech)

    Unikátní zákrok – autotransplantace ledvin. Netradiční operační výkon dává naději pacientům, u kterých jiné léčebné metody selhaly.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.