abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    15.5. 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 41 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20240514 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-01051, INTEL-SA-01052 a INTEL-SA-01036.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.5. 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 292 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Nový časový krystal vydrží velmi dlouho

    18.2. | Redakce | Různé | 2469×

    Křemíkovo-uhlíková baterie druhé generace. Poprvé měli objevit konce vláken temné hmoty. Balení konečného počtu koulí a klobásová katastrofa. Podzemní oceán má i maličký měsíc Mimas.

    Nový časový krystal vydrží velmi dlouho

    Fyzikové navrhli speciální krystal z arsenidu india a galia, v němž příslušnou vlastnost zajišťují jaderné spiny. Krystal je nepřetržitě osvětlován tak, že se v něm interakcí s elektronovými spiny vytváří polarizace jaderných spinů. A právě tato jaderná spinová polarizace pak spontánně generuje oscilace, které „jsou“ časovým krystalem.

    Balení konečného počtu koulí a klobásová katastrofa

    Máme-li konečný počet koulí, všechno se komplikuje; balení konečného počtu koulí do kompaktního shluku překvapivě ne vždy přináší nejhustší hustotu. Matematici již před desítkami let vyslovili domněnku, že lineární, klobásovité (sausage) uspořádání poskytuje nejlepší balení, ne však pro všechny počty koulí.

    Krátce

    Indiánský pes chovaný na vlnu připomínal samojeda. Sališové chovali tyto psy po tisíce let. Stříhali je podobně jako ovce a ze srsti (respektive podsady) pak tkali. A co říká o těchto psech genetika?

    Lidská výjimečnost by mohla spočívat ve schopnosti zapamatovat si pořadí. Většina výzkumů v poslední době spíše vede v závěru, že prakticky každou lidskou schopnost mají v nějaké míře i další živočišné druhy. Následující studie ale ukázala, co bonobové nezvládnou.

    Neandrtálci kostěné nástroje znali. Kostěné nástroje jsou v Chez-Pinaud-Jonzac stejně početné jako ty z křemene. Jejich rozmanitost navíc svědčí o skutečné industrii.

    Podzemní oceán má i maličký měsíc Mimas, vznikl nedávno. Překvapivý objev – Mimas má průměr pouze 400 km – navíc odhalil, že tento oceán nejspíš vznikl před pouhými 5 až 15 miliony let, což z Mimasu činí i zajímavý cíl pro studium okolností vzniku života.

    Poprvé měli objevit konce vláken temné hmoty. Vědci tvrdí, že s pomocí dalekohledu Subaru v kupě galaxií Coma (Vlasy Bereniky) přímo detekovali vlákna kosmické sítě temné hmoty, která se táhnou (mají táhnout) celým vesmírem.

    Deprese může souviset s vyšší teplotou. Není známo, zda vyšší tělesná teplota pozorovaná u lidí s depresí odráží sníženou schopnost termoregulace, zvýšenou tvorbu tepla z metabolických procesů nebo kombinaci obojího.

    Katastrofální sopečné erupce jako černá labuť. Výbuchy typu Krakatau v roce 1883 a Tambory v roce 1815 – takové, které způsobí regionální katastrofu a mají celoplanetární dopady. (úryvek z knihy Jeff Kanipe, Alexandra Witzeová: Ostrov v plamenech)

    Astrofotografie měsíce: NGC 2359 – Thorova helma. Nachází se v souhvězdí Velkého psa a nese též méně nápadité, ovšem přesnější katalogové označení NGC 2359.

    Při plánování operací složitých zlomenin lékařům pomáhají modely kostí z 3D tiskárny. Kopie zlomenin jsou pro předoperační plánování velice důležité.

    Generální zkouška mise na Mars. Celý měsíc trvající simulace podmínek na Marsu se uskuteční v březnu v pouštní oblasti kolem Armaše v Arménii.

    Křemíkovo-uhlíková baterie druhé generace. Baterie druhé generace na bázi křemíku a uhlíku se zde může pochlubit mnohem větší koncentrací kapacity energie ve srovnání s nejnovější baterií na bázi grafitu.

    Jak Češi využívají umělou inteligenci ve vztahu ke svému zdraví. Pouze 27 % těch, kteří „spíše souhlasí“ s tím, že by použili AI k vyhledávání informací o diagnóze nemoci, by věřili těmto doporučením.

    Umělá inteligence pomůže s detekcí plevele na polích. Cílená aplikace pesticidů je jednou z oblastí, na kterou se zaměřuje takzvané precizní zemědělství.

    Vzácné meteority z planetky 2024 BX1 nalezeny v Německu. Na základě výpočtů astronomů z Akademie věd ČR nalezly pátrací týmy nedaleko Berlína vzácný typ meteoritů, tzv. aubrity, složené především z enstatitu, jak rovněž čeští vědci předpověděli.

    Mezinárodní unie geologických věd schválila stratotyp u Hlásné Třebaně. Stratotyp je geologická lokalita, na které je vymezen standard konkrétního historického geologického období. Ten u Hlásné Třebaně bude definovat spodní hranici silurského stupně nazývaného aeron, tedy dobu asi před 441 miliony let.

    Éterová anestezie má 177 let. Možnost bezbolestného vedení operace se z Bostonu šířila na tehdejší poměry ohromnou rychlostí, a tak už 4. února roku 1847 mohla být revoluční metoda použita i v Česku.

    Čeští vědci se podílí na vývoji digitálního dvojčete oceánu. Virtuální modely oceánu integrují oceánská pozorování a modelování do digitálních infrastruktur a tím umožňují simulovat a studovat „co kdyby“ scénáře…/p>

    Canon jako první zachytil rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách. Projekt je výsledkem desetiletého úsilí tří vědců, kteří se snažili o odhalení tajemství tření korálů.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.