abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1066 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost, která vstává z mrtvých

    18. 10. 2019 | Redakce | Různé | 1230×

    Chytré sklo vytváří neuronovou síť se speciálními vlastnostmi. Plazma by mohlo zesilovat signál temné hmoty. Umělá inteligence se dokázala sama naučit fyziku a chemii, program navrhuje nové sloučeniny. Výzkum dendritů by mohl vylepšit baterie Li-ion a otevřít cestu bateriím lithium-kov. Obarvujeme mapy na kouli či tóru. Větry z černých děr.

    Lazarovská supravodivost a záhadné chování teluridu uraničitého

    Existuje vzácná forma supravodivosti, která „vstává z mrtvých“ – tím se myslí, že supravodivost mizí při změně určité fyzikální veličiny na danou hodnotu, ale když veličinu dále posouváme příslušným směrem, supravodivost se překvapivě opět obnoví. Asi jako kdyby led při dalším snižování teploty opět roztál. Telurid uraničitý je podle všeho unikátní i z řady dalších důvodů.

    Axiony v plazmatu – navrhují nový způsob detekce temné hmoty

    Uvnitř magnetického pole by axiony, hypotetické částice hypotetické temné hmoty, mohly generovat elektrické pole a ta by zase mohla vytvářet oscilace v plazmě. Výsledkem by bylo zesílení signálu. Aby to celé nebylo tak jednoduché, další součástí plánovaného zařízení má být metamateriál – struktura z vodivých drátků tenčích než vlas…

    Neuronová síť z chytrého skla poznává obrazy

    Do nanofotonických neuronových komunikačních prvků (NNM – nanofotonic neural medium) vchází světlo vyzářené objektem, který se má zobrazit, z jedné strany a na straně opačné se fokusuje do specifických skvrn různé intenzity. Tyto skvrny se následně analyzují a rekonstruuje se obraz objektu.

    Umělá inteligence předvídá nové termoelektrické materiály

    Program Word2vec celkem prošel 3,3 milionů abstraktů vědeckých článků, trénink neprováděli lidští experti na obor. Word2vec zpracoval asi půl milionu slov a základní strukturou, v níž reprezentoval své znalosti, byl vektor ve 200 rozměrech. Tímto způsobem se počítala vazba-vzdálenost mezi jednotlivými slovy. Vzdálenost jednotlivých prvků/sloučenin apod. od určitých slov charakterizujících termoelektrické materiály pak odpovídala tomu, s jakou pravděpodobností bude látka termoelektrická.

    Proč v lithiových bateriích rostou dendrity

    Autoři výzkumu uvádějí, že se jim podařilo identifikovat konkrétní sloučeninu, která je hlavní příčinou celého jevu. Dendrity vyrůstají z mezifáze pevného elektrolytu na rozhraní lithiového povrchu anody a kapalného elektrolytu. Za jejich vznik může prý etylenkarbonát (sumární vzorec C3H4O3), rozpouštědlo přidávané do elektrolytu kvůli zvýšení výkonu baterie.

    Krátce

    Když čtyři barvy nestačí: mapy na kouli a na toru. Zobecněním problému čtyř barev na složitějších plochách. Na povrchu koule je řešení problému stejné jako v rovině… (úryvek z knihy Ian Stewart: Neuvěřitelná čísla profesora Stewarta)

    Při průzkumu Prášilského jezera vědce překvapil nečekaný živočich. Největším překvapením byl objev slizových kolonií nálevníka lahvenky velké.

    Unikátní typ vazby enzymu bilirubin oxidáza je zásadní pro biotechnologické aplikace. V nedávné době byl u tohoto enzymu objeven zcela nový druh chemické vazby, velmi nezvyklý pro proteiny.

    GJ 3512 b: překvapivě velká planeta u červeného trpaslíka. Nový objev trochu nabourává teorie o vzniku a formování planet.

    Jak lidé odhadují počty předmětů. Když se podíváme na fotbalové hřiště plné hráčů nebo na řadu aut za sebou v koloně, dokážeme zhruba odhadnout počet předmětů, aniž bychom je počítali. Jak to děláme? Názory na to se kupodivu různí…

    Podivná sloučenina rhenia je současně vodivá i ultratvrdá. Má jít o kombinaci vlastností, které se vedle sebe obvykle nevyskytují.

    Sonda Mars Express spatřila pozůstatek dávné řeky. Údolí, jako je Nirgal Vallis, jsou velmi hojná v oblastech s nízkou zeměpisnou šířkou kolem marsovského rovníku.

    Větry z černých děr brání vzniku hvězd. Alespoň v trpasličích galaxiích podle všeho platí, že černé díry podstatně ovlivňují galaxii jako celek.

    Český vědec získal grant 2 500 000 eur na vylepšení fotosyntézy. Kombinace různých části fotosyntetického aparátu z odlišných organismů.

    Chemo-imunoterapie, kombinovaná metoda léčby nádorů. PPF a SOTIO investují 6,5 mil. dolarů do kalifornské firmy MaveriX a jejího protinádorového přípravku MVX-5005.

    Investice do výzkumu a vývoje byly rekordní. Výdaje meziročně vzrostly o 12,3 mld. Kč a překonaly stomiliardovou hranici. Rostl i počet výzkumníků.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.