abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1071 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    Max avatar 27.10.2011 07:55 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – prakticky o volumech a replikaci
    Výborný seriál. Měl bych ovšem několik dotazů :-/.
    1) Umí klient pro windows spouštět po přihlášení scripty/programy? Ovšem pokud je stanice v doméně, tak je to samozřejmě zbytečné, ale zajímá mně to.
    2) Lze nějak obnovit smazaný soubor/adresář? Příklad : Netware má takovou mezipaměť, smazaný soubor se většinou nesmaže a zůstane na FS a lze lehce obnovit. Windows zase mají shadow copy, která se může dělat v určitých intervalech (třeba každou hodinu, takže rollback je max hodinu), těchto stínových kopií může být třeba 30, co jen volné místo umožní, takže to lze použít i jako historii.
    3) Přihlásím se na win stanici, všechno ok, disky se namapují atd., ale problém, kromě několika aplikací mi na serveru běží třeba nějaká služba pod nějakým uživatelem (třeba Webserver pod uživatelem ASPNET) a s tou službou potřebuji zapsat soubor na síťový disk. Zápis se většinou volá na UNC cestu. V případě win serveru by se uživatel sám ověřil pomocí NTLM a provedl úspěšně zápis do UNC cesty. Jak by to ovšem vypadalo u OpenAFS?
    Díky
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    27.10.2011 13:21 List | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – prakticky o volumech a replikaci
    Děkuji za pochvalu, avšak nevim, jestli vás potěším. S Windows nedělám, tak jsem alespoň požádal kolegu o jeho zkušenosti.

    1) AFS klient neumí spustit skript po přihlášení, ponechává se to na systému/administrátorovi, že si nějak poradí

    2) obnova není možná, jediná šance je použití backup volumu, jehož frekvenci vytváření můžete nastavit (typicky 1x za 24 hod, nejčastěji o půlnoci), backup volume může být jen jeden. Druhá možnost je vytváření pravidelného dumpu z cronu nebo zálohovacího SW a v případě potíží jej rozbalit. Další způsob je použití 'vos copy' z cronu a vybrané volumy takto klonovat a případně je rovnou připojovat do nějaké adresářové struktury. Zároveň by bylo vhodné napsat i skript, který odpojí a zruší staré volumy. V podstatě záleží na tom, kolik prostoru chcete obětovat a jak moc chcete být user friendly.

    3) v linuxu se to řeší tak, že se vytvoří principal, tomu se vygeneruje klíč do keytabu z nejž si pak skript vyrobi listek a z listku token. Podobně by to mohlo jít i u windows, ale budete k tomu potřebovat Active Directory. A asi to nebude tak jednoduché a průhledné. Druhá, trochu bezbolestnější, ale méně bezpečná, cesta je, nastavit do daného adresáře práva zápisu pro IP adresu serveru (nelze to ale udělat přímo, musí se použít skupina). Místo jména uživatele použijte jeho IP, ale musíte ji zařadit do skupiny a právo nastavit až dané skupině, jinak to nefunguje. Ale pak tam bude mít zápis celý stroj!

    Michal Švamberg
    Max avatar 27.10.2011 13:45 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – prakticky o volumech a replikaci
    Děkuji za odpověď, opravdu moc nepotěšila :-/. Jde o to, že nyní jedeme na Netware 5.1 a plánujeme se ho zbavit (přeci jen, nějaké mušky má a začíná se u nás šířit nekompatibilita mezi různými službami, co potřebují přistupovat na sdílený disk).
    Cílem je větší server, na který se přenesou všemožné odkladiště, které máme všude možně bokem. Začal jsem si pohrávat s myšlenkou, že už by to chtělo nějaký druh HA, což v podobě MS + FS Cluster není zas tak levné a nemusely by na to být finance.

    Rozhodně přejdeme na Active Directory a poté jsem si pohrával s myšlenkou OpenAFS jako souborový server s tím, že se ušetří many za licence a zbydou tak na pořádný HW, který umožní HA.
    Mno, stejně asi žádná alternativa k MS serveru neprojde a možná je to dobře.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    27.10.2011 18:04 List | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – prakticky o volumech a replikaci
    Ještě k bodu 3, pokud použijete ověření na základě IP adresy, pak nepotřebujete AD ani token, zkrátka vás tam fileserver pustí na základě IP adresy. Pokud by vás něco zajímalo, klidně se na mě obraťte.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.