abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)

    13. 2. 2008 | Michal Vyskočil | Různé | 5583×

    Tímto článkem startuje další pravidelný seriál na AbcLinuxu.cz, který shrnuje novinky ve vývoji KDE za poslední týden. Jedná se o oficiální překlad KDE Commit Digest. V tomto díle popisuje Aaron J. Seigo novinky v Plasmě a dojmy z oslav vydání KDE 4.0 v komplexu Google. Navíc se naučíte, jak napsat vlastního e-mailového klienta za 10 minut.

    Tento týden

    Do plasmového panelu byla přidána funkčnost Taskbaru a KMenu z KDE 3.5, společně s prací na hodinách v Plasmě, včetně přesunu plasmoidu binárních hodin do kdereview. Zlepšení podpory anotací v Okularu (jehož jméno teď oficiálně začíná velkým písmenem). Základní podpora pro prohlížení obsahu chyby v přepsaném KBugBuster. Více exportních formátů (CSV, HTML, ...) pro Kalzium. Implementace CVS v KDevelop se přesunula do Model/View frameworku. Začátek podpory JavaScriptu v Kst pluginu. Zlepšení použitelnosti Konsole. Mailody je upravováno jako služba pro Akonadi. Plugin pro hledání mirrorů v KGet. Práce na IPv6 v KTorrent. Zlepšení barevné palety v KOffice. Optimalizace v KDevelop a NEPOMUK. Různé změny v KJS a KHTML. Podpora MPRIS v Dragon Player, společně s přesunem z playground/multimedia do kdemultimedia pro KDE 4.1. Kopete Bonjour protokol byl přesunut do kdereview. Kopie Qt v KDE SVN byla updatována na verzi kompatibilní s GPLv3.

    Aaron Seigo o Plasmě a vydání KDE 4.0.0

    Aaron Seigo hovořil o Plasmě a akci pořádané u příležitosti vydání KDE 4.0.0:

    Vývoj Plasmy v současnosti zuřivě zrychluje, s důrazem na čištění kódu ve verzi 4.0. Za minulý měsíc bylo uzavřeno 145 chyb.

    kde commit digest 094 - buggraph

    Graf nahoře ukazuje rostoucí podíl uzavřených chyb - šplhá dost solidním tempem. Následující obrázek (díky Simonu St Jamesovi!) ukazuje veškeré commity (green), jen ty týkající se kódu (červené) a ty, které se týkají Plasmy (žluté). Za poslední rok se commity týkající se Plasmy skutečně vyjímají, jak můžete vidět.

    kde commit digest 094 - commits

    No a co všechno jsme vlastně udělali? Mimo opravování chyb po tunách jsme doplňovali chybějící vlastnosti do taskbaru, například více řádků oken (vše je krásně animováno) a "zobraz pouze okna z této plochy". Nahrávání ikon na ploše bylo výrazně upraveno, stejně jako výkon mnoha komponent Plasmy.

    Nedávno byla přidána podpora skriptování pro DataEngines a Runners a počet plasmoidů narůstá. Pokračující vývoj pomáhá stabilizovat knihovny Plasmy. Například mě vůbec nenapadlo, kolik plasmoidů bude potřebovat udržovat přesně čtvercový tvar.

    V průbehu této skvělé práce jsme také navštívili KDE 4.0 Release Event v Mountain View v Kalifornii. Díky Googlu za fantastickou pomoc při organizaci a financování, protože setkání bylo skutečně úchvatné. Prezentace byly živě vysílány do celého světa a nyní jsou dostupné na Google Video. Viděl jsem fotky z úvodní řeči na stěnách v německých hospodách, takže vím, že vysílání skutečně fungovalo.

    Bylo báječné vidět tam oba typy lidí: jak hard core vývojáře (včetně vývojářů jádra), tak i členy komunity. Pro mě bylo hlavním zážitkem první karaoke vystoupení Patricka Volkderdinga a víno se značkou KDE (díky Celeste!), skutečně úžasní maskoti Konqi a Katie a naslouchání lidem kolem KDE, kteří přišli vyjádřit, jak moc těsně jsou s projektem svázáni.

    kde commit digest 094 - aaron-and-zack

    Bylo to pro mě trochu hektické, jelikož setkání trvala až do noci. A to bylo pochopitelně přesně to, proč jsem tam byl: být na očích, spojit komunitu a udělat něco, co by bylo hodno takového vydání.

    Bude to těžké překonat, ale zase nevydáváme 4.0 každý rok. Nicméně to to vypadá, že budeme na začátku každého roku dělat setkání KDE Americas - jako protiváhu setkáním Akademy uprostřed roku.

    Tom Albers o programování s Mailody a Akonadi

    Ve speciálním článečku pro digest ukazuje Tom Albers z Mailody, "Jak napsat e-mailového klienta za 10 minut".

    V současnosti vývojáři Mailody pracují na přepisu Mailody, aby fungoval jako Akonadi backend. Akonadi je desktopově nezávislá služba pro ukládání PIM informací [PIM Storage Service]. V zasadě funguje jako cache nebo proxy, chcete-li.

    Na jedné straně do toho můžete dávat věci. To zajišťují aplikace nebo zdroje. Takovým zdrojem může být jednoduchý Maildir; Mailody pracuje na knihovně pro IMAP, zdroj z NNTP a tak dále. Na straně druhé poskytuje způsob, jak dostat data do aplikace, která je chce používat. A to ne pouze PIM aplikacím, ale například strigi může v datech jednoduše vyhledávat a nedávno jsem zahlédl někoho, jak se zajímá o SyncML.

    Byli jsme (vývojáři Mailody) překvapeni, jak jednoduše lze zobrazit data v Akonadi. To, jak se tam dostanou, je mimo záběr tohoto článku, ale k tomu se vrátím později. Pro teď prostě budeme předpokládat, že data už v Akonadi jsou, například ze zdroje Maildir, který jednoduše čte e-maily, které máte ve formátu Maildir.

    Teď si ukážeme, jak napsat e-mailového klienta, nebo raději, pro jednoduchost, čtečku e-mailů. Za prvé se podívejme, co je třeba pro základního klienta. Pokud se podíváme na tradiční klienty, zjistíme, že jsou obvykle sestaveny ze tří částí: potřebujeme náhled na složky na straně levé, zobrazení hlaviček zpráv vpravo a zobrazení těla zpráv vpravo dole.

    Seznam složek. Složka je reprezentována v Akonadi typem Collection [kolekce]. Ty obsahují název, který má být zobrazen, vnitřní hodnotu, kterou můžete namapovat na váš zdroj, a věci jako počet nepřečtených zpráv. Akonadi nabízí funkce pro získání všech těchto Collection z daného zdroje, ale jde ještě dále, protože zároveň poskytuje modely a pohledy přípravené k použití.

    Takže, takto vypadá hlavní widget:

    {
    QHBoxLayout *layout = new QHBoxLayout( this );
    QSplitter *splitter = new QSplitter( Qt::Horizontal, this );
    layout->addWidget( splitter );
    
    mCollectionList = new Akonadi::CollectionView();
    connect( mCollectionList, SIGNAL(clicked(QModelIndex)), \
       SLOT(collectionActivated(QModelIndex)) );
    splitter->addWidget( mCollectionList );
    
    mCollectionModel = new Akonadi::CollectionModel( this );
    mCollectionProxyModel = new Akonadi::CollectionFilterProxyModel( this );
    mCollectionProxyModel->setSourceModel( mCollectionModel );
    mCollectionList->setModel( mCollectionProxyModel );
    }
    

    To je všechno. Teď můžeme zobrazit seznam na levé straně. Pokud chcete vidět sloupeček nepřečtených zpráv a jejich celkový počet, použijte místo toho Akonadi::MessageCollectionModel. Proxy je v kódu proto, že Akonadi umožňuje pracovat s různými typy kolekcí. Může například udržovat informace o informacích z vcard. Protože nechceme tyto informace vidět v e-mailovém klientu (alespoň v tomto případě), můžeme do kódu přidat m_folderProxyModel->addMimeType("message/rfc822");.

    Další na řadě je seznam hlaviček. Akonadi poskytuje model i pro tuhle vlastnost. Ten může být aplikován na standardní QTreeView. Ale zřejmě chceme mít zprávy řazené podle vláken, aby bylo snadno poznat, které zprávy odpovídají na jiné. A zde máme seznam hlaviček:

    QSplitter *rightSplitter = new QSplitter( Qt::Vertical, this );
    splitter->addWidget( rightSplitter );
    mMessageList = new QTreeView( this );
    mMessageList->setDragEnabled( true );
    mMessageList->setSelectionMode( QAbstractItemView::ExtendedSelection );
    connect( mMessageList, SIGNAL(clicked(QModelIndex)), 
    SLOT(itemActivated(QModelIndex)) );
    rightSplitter->addWidget( mMessageList );
    
    mMessageModel = new Akonadi::MessageModel( this );
    mMessageProxyModel = new Akonadi::MessageThreaderProxyModel( this );
    mMessageProxyModel->setSourceModel( mMessageModel );
    mMessageList->setModel( mMessageProxyModel );
    

    Zobrazení zpráv necháme jednoduché. Snad jste nečekali, že tohle bude kompletní e-mailový klient, ne?

    mMessageView = new QTextEdit( this );
    rightSplitter->addWidget( mMessageView );
    

    Tak, to je základní zobrazení položek. Pochopitelně ještě potřebujeme implementovat dva sloty. CollectionActivated zajistí, že budou zobrazeny správné hlavičky, pokud kliknete na Collection. Pamatujte, že v našem případě termín Collection znamená složku.

    mCurrentCollectionId = mCollectionList->model()->data( index,
    CollectionModel::CollectionIdRole ).toInt();
    mMessageModel->setCollection( Collection( mCurrentCollectionId ) );
    

    Ostatní sloty ukazují správné zprávy, pokud kliknete na hlavičku. Ve skutečnosti to vytvoří KJob pro získání hlavičky z Akonadi. Může se stát, že Akonadi nemá celou zprávu. Pro tento případ se zeptá zdroje na chybějící část a nakonec zavolá itemFetchDone.

    DataReference ref = mMessageModel->referenceForIndex( 
    mMessageProxyModel->mapToSource( index ) );
    
    ItemFetchJob *job = new ItemFetchJob( ref, this );
    job->addFetchPart( Item::PartBody );
    connect( job, SIGNAL( result(KJob*) ), SLOT( itemFetchDone(KJob*) ) );
    job->start();
    

    Možná jste zmateni použitím DataReference. Zpráva je reprezentována jako Akonadi::Item, která obdrží aktuální informace, například pomocí payload funkce. K odkázání se na konkrétní položku v kolekci je použit právě DataReference, což je v podstatě unikátní ID. V našem případě můžete jako unikátní klíč použít jméno schránky v kombinaci s ID zprávy nebo uid.

    Když data dorazí, můžeme je zobrazit uživateli:

    ItemFetchJob *fetch = static_cast<ItemFetchJob*>( job );
    if ( job->error() ) {
    qWarning() << "Mail fetch failed: " << job->errorString();
    } else if ( fetch->items().isEmpty() ) {
    qWarning() << "No mail found!";
    } else {
    const Item item = fetch->items().first();
    mMessageView->setPlainText( item.part( Item::PartBody ) );
    }
    

    To je vše. Nyní máte základní čtečku e-mailů. Vsadím se, že to zabralo méně než 10 minut. Jak jistě pochopíte, tak přepsání stávajícího klienta pro použití s Akonadi představuje mnohem více práce. Ale je to legrace, odstraňovat většinu vlastního kódu (není to skutečný význam fráze 'požírání vlastních dětí'??) a nahrazovat to za prvky Akonadi.

    kde commit digest 094 - akonomail

    Pochopitelně, pokud máte tento základ, chcete jej rozšířit tak, aby toho uměl více. Ale to můžete udělat velice snadno, například napsáním delegátu. Věřím, že vás tohle "how to" inspiruje buď k sepsání vlastního klienta, nebo k zapojení se do týmu Mailody či Akonadi.

    Poznámka: předchozí úryvky kódu pocházejí z e-mailového klienta, který je součástí Akonadi. Můžete jej nalézt v KDE SVN. Jmenuje se Akonamail a napsal jej Bruno Virlet.

    Shrnutí

    Post-KDE 4.0 příval commitů pokračoval tento týden s 3043 kousky. Část tohoto nárůstu může být vysvětlena návratem vývojových větví (po několika letech méně striktního vývoje), přičemž některé vlastnosti a opravy chyb jsou prováděny v trunk/ a pak backportovány do hlavní větve KDE 4.0, což způsobí dva commity pro jedinou změnu.

    To však není všechno... je tu něco jiného, něco, co nemůžu podchytit pouhou statistikou. V současnosti to ve vývoji KDE skutečně vře. Živá atmosféra, která je zřetelná všude, od IRC po SVN.

    Více commitů znamená více práce pro mě, ale rozhodně si nestěžuji.


    Pozn. redakce: Další díly budou obsahovat i statistiky a zároveň se objeví na oficiálních stránkách KDE Commit Digest (součástí naší snahy bude i přeložení uživatelského rozhraní stránek).

    Nejčtenější články posledního měsíce

    Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
    Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
    Květnový výprodej na Goodoffer24 nabízí Windows 11 Pro za €20 a mnoho dalších slev

    Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
    Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
    Jaderné noviny – přehled za duben 2024
      všechny statistiky »

    Seriál Co se děje v KDE (dílů: 13)

    Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008) (první díl)
    »—> Co se děje v KDE - 95 (27. 1. 2008)
    Co se děje v KDE - 108 (27. 4. 2008) (poslední díl)

    Související články

    Jaké je KDE 4.0.0
    Co přináší KDE 4 - (alfaverze, porty a D-BUS)
    Co přináší KDE 4 - (technologie)
    Novinky v KDE 4
    KDE 4.0: Plasma
    KDE: tipy a triky - I (KWin)
    KDE: tipy a triky - II (Konqueror)
    KDE: tipy a triky - III (DCOP a KDialog)
    KDE tipy a triky (rychlejší start aplikací)
    Novinky v KDE 3.4
    Novinky v KDE 3.5
    Vylepšete si KDE
    Rozhovor: Luboš Luňák o KDE
    Luboš Luňák odpovídá

    Odkazy a zdroje

    KDE Commit digest 94 - 20. 1. 2008

    Další články z této rubriky

    Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
    Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
    Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
    Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
    Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Diskuse byla administrátory uzamčena

    13.2.2008 00:21 Honza Balák | skóre: 23 | blog: Jaxův linuxový zápisník | Předklášteří
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Výborně!!! Další zajímavý "nekonečný" seriál :-)
    <null>
    13.2.2008 01:47 xyz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    skvělé, díky za článek
    13.2.2008 07:45 Let_Me_Be | skóre: 20 | blog: cat /proc/idea/current | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Sice ctu original, ale rozhodne chvalim.
    Linked in profil - Můj web - Nemůžete vyhrát hádku s blbcem. Nejdřív vás stáhne na svoji úroveň a pak ubije zkušenostmi.
    13.2.2008 09:43 Zdenek.Z | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Zapomněl jste ukončit to červené zvýraznění.

    Ale jinak výborný článek. Děkuji za něj. A především pak vývojářům KDE za jejich práci. :-)
    13.2.2008 09:49 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Zapomněl jste ukončit to červené zvýraznění.
    Kde? Mám pocit, že obě oblasti jsou uzavřené.
    13.2.2008 10:27 Zdenek.Z | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Aha, tak nic. Nenapadlo mě, že jsou celé ty dvě dlouhé oblasti citace. :-)
    13.2.2008 10:09 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    článek chválím, ale že jsem to já, neodpustím si rýpnutí - je dobře, že v souvislosti s bugy KDE se používá termínu "uzavřeno" a nikoli "vyřešeno" ... jak vypadá takové uzavírání bugů? - no viz například bug 153929:

    dobrali jsme se společnými silami k příčině, a co se tím dá dělat ...

    současné chování je ve stylu:
    pošli příkaz_X
    if (výstup_X není prázdný) then
      print výstup_X
    else
      print "tvůj systém je nahovno"
    fi
    lepší chování by imho bylo:
    pošli příkaz_X
    if (výstup_X není prázdný) then
      print výstup_X
    else
      print "příkaz_X selhal, systém nepodporuje debugging threadů, máš ladicí informace k libpthread?"
      pošli příkaz_Y
      if (výstup_Y není prázdný) then
        print výstup_Y
      else
        print "příkaz_Y selhal"
      fi
    fi
    ale ne, KDE tým má moc práce, takže když se přijde na to, že chyba je spíš na straně prostředí (a chybou KDE je, že se spoléhá na nějakou vlastnost prostředí, která nemusí být splněna), tak se z toho nemůže udělat enhancement wish, nýbrž chyba se musí označit jako INVALID, aby nám rostlo číslo ve statistice uzavřených chyb!

    blé :-(
    13.2.2008 10:22 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    No v originále je closed. Pokud by tam bylo resolved nebo fixed, překládal bych to jako vyřešeno :-)
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    13.2.2008 10:32 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Mno, kdyz si to rozebereme -- v tebou zminenem bugu jde o to, ze ti gdb nedava dobry vysledek. a domnivas se, ze za to muze KDE, coz je IMHO pomerne odvazna predstava, Pak tam taky doporucujes, aby DrKonqi rikal uzivatelum, jak povolit debuggovaci symboly, coz je IMHO nerealne, nebot se to na kazdem distru dela uplne jinak. Takze jedine nejakym patchem primo od tve oblibene distribuce.

    Tvuj nazor I am reopening the bug: in comment #2 you say "The posted backtraces should not be marked as useless though." - so, if there is a way to get an useful backtrace but drkonqi fails to do so, it's drkonqi's fault IMHO neni konzistentni -- Lubos rekl, ze by DrKonqi nemel tomu tracu rikat "na nic", ale ty z toho usuzujes, ze ma DrKonqi nejaky zpusob, jak ten platny backtrace vygenerovat.
    13.2.2008 13:10 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Mno, kdyz si to rozebereme -- v tebou zminenem bugu jde o to, ze ti gdb nedava dobry vysledek. a domnivas se, ze za to muze KDE, coz je IMHO pomerne odvazna predstava,
    domnívám se, že když KDE chce něco použít, mělo by si zkontrolovat, že to funguje, neboli jak už jsem řekl: "you can never ever rely on the assumption that the things work as expected; for example, if somebody writes code for opening a file, a check whether the operation went ok (so that the program does not crash on using a null handle) is a must and I bet you wouldn't argue"
    Pak tam taky doporucujes, aby DrKonqi rikal uzivatelum, jak povolit debuggovaci symboly, coz je IMHO nerealne, nebot se to na kazdem distru dela uplne jinak. Takze jedine nejakym patchem primo od tve oblibene distribuce.
    to není tak úplně přesné - já bych byl rád, aby místo obecné hlášky o tom, že balíčky byly sestaveny způsobem, který neumožňuje vytvoření backtracu, řekl, co konkrétně mu selhalo ... jak to napravit, ať už si uživatel zjistí sám

    dostat tuto hlášku poté, co člověk poctivě šel podle návodu, a co si pomocí ručně puštěného gdb ověřil, že backtrace bez samých otazníků lze vygenerovat, je velmi frustrující ...
    Tvuj nazor I am reopening the bug: in comment #2 you say "The posted backtraces should not be marked as useless though." - so, if there is a way to get an useful backtrace but drkonqi fails to do so, it's drkonqi's fault IMHO neni konzistentni -- Lubos rekl, ze by DrKonqi nemel tomu tracu rikat "na nic", ale ty z toho usuzujes, ze ma DrKonqi nejaky zpusob, jak ten platny backtrace vygenerovat.
    já to nevyvozuju z toho co řekl, ale z kontextu, desinterpretuješ tu větu - je to o tom, že DrKonqi právě ten funkční způsob nepoužívá, ačkoliv by mohl (jako alternativu ke svému defaultnímu způsobu), funkční způsob existuje
    14.2.2008 17:13 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    domnívám se, že když KDE chce něco použít, mělo by si zkontrolovat, že to funguje, neboli jak už jsem řekl: "you can never ever rely on the assumption that the things work as expected; for example, if somebody writes code for opening a file, a check whether the operation went ok (so that the program does not crash on using a null handle) is a must and I bet you wouldn't argue"
    Rozdil je v tom, ze funkce "otevri soubor" ma velice dobre definovane prostredky jak rict, ze se to nepodarilo, zatimco gdb neumi (AFAIK) oznamit "promin, neco ve mne shnilo, prikaz 'thread apply all bt' selhal, ale 'bt' by *mozna* mohlo -- s troochou stesti -- vyjit".
    to není tak úplně přesné - já bych byl rád, aby místo obecné hlášky o tom, že balíčky byly sestaveny způsobem, který neumožňuje vytvoření backtracu, řekl, co konkrétně mu selhalo ... jak to napravit, ať už si uživatel zjistí sám
    Bez za autory gdb, at to pridaji do gdb. DrKonqui to nemuze odnikud vydolovat.
    já to nevyvozuju z toho co řekl, ale z kontextu, desinterpretuješ tu větu - je to o tom, že DrKonqi právě ten funkční způsob nepoužívá, ačkoliv by mohl (jako alternativu ke svému defaultnímu způsobu), funkční způsob existuje
    A jak se gdb chova, kdyz reknes `bt` programu, ktery ma vice vlaken?
    14.2.2008 18:27 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Rozdil je v tom, ze funkce "otevri soubor" ma velice dobre definovane prostredky jak rict, ze se to nepodarilo, zatimco gdb neumi (AFAIK) oznamit "promin, neco ve mne shnilo, prikaz 'thread apply all bt' selhal, ale 'bt' by *mozna* mohlo -- s troochou stesti -- vyjit".
    to už trochu fantazíruješ, ne? - nebo snad funkce "otevři soubor" umí oznámit "... ale 'otevři soubor jinak' by *možná* mohlo -- s troochou štěstí -- vyjít"?

    btw, co se týče "velice dobře definované prostředky jak říct, že se něco nepodařilo" vs "neumí oznámit ..." - to snad nemyslíš vážně, že porovnat výstup, jestli náhodou není null, u otvírání souboru jde, ale zjistit, jestli náhodou není délka výstupního řetězce nulová, u komunikace s gdb nejde
    to není tak úplně přesné - já bych byl rád, aby místo obecné hlášky o tom, že balíčky byly sestaveny způsobem, který neumožňuje vytvoření backtracu, řekl, co konkrétně mu selhalo ... jak to napravit, ať už si uživatel zjistí sám
    Bez za autory gdb, at to pridaji do gdb. DrKonqui to nemuze odnikud vydolovat.
    WTF? DrKonqi nemůže odnikud vydolovat informaci, že mu příkaz "thread apply all bt" selhal? (a že možná příčina je chybějící debug pro libpthread?)

    proč meleš takové píčoviny?
    A jak se gdb chova, kdyz reknes `bt` programu, ktery ma vice vlaken?
    kdyby ses namáhal přečíst si ten bugreport, tak by ses na to nemusel ptát, protože kompletní výstup gdb je v přílohách - tobě ovšem zjevně stačilo vybrat si pár vět, abys totálním vytrháním z kontextu mohl dokazovat, že uživatel toužící po tom, aby se program choval slušně, tj. měl korektně ošetřené možné chybové stavy a nelhal uživateli, je pitomec, kdežto vývojáři mají vždycky pravdu svatou ... ale že já jsem se vůbec namáhal prvotně reagovat, že hodnotíš věci nikoliv na základě fakt, ale podle toho, jestli je říká uživatel nebo vývojář, jsme viděli nedávno, když si kolega dovolil otřít se o Gentoo ...
    13.2.2008 10:38 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    ale ne, KDE tým má moc práce, takže když se přijde na to, že chyba je spíš na straně prostředí (a chybou KDE je, že se spoléhá na nějakou vlastnost prostředí, která nemusí být splněna), tak se z toho nemůže udělat enhancement wish, nýbrž chyba se musí označit jako INVALID, aby nám rostlo číslo ve statistice uzavřených chyb!
    Resp. reknu to jinak -- co mel DrKonqui udelat jinak, aby dostal platny backtrace? Myslim, ze pokud do toho bugreportu napises "ok, current way DrKonqui does it sucks, because it didn't work for me while this command when inside gdb worked", tak se opravy dockas.
    13.2.2008 13:00 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Resp. reknu to jinak -- co mel DrKonqui udelat jinak, aby dostal platny backtrace?
    poté, co od příkazů thread a thread apply all backtrace dostane pouze prázdný výstup, měl by zkusit backtrace (bez toho thread), tím jsem vygeneroval backtracy v reportu přiložené, o kterých se Luboš vyjádřil, že tak úplně k ničemu nejsou (přesněji "The posted backtraces should not be marked as useless though.")
    Myslim, ze pokud do toho bugreportu napises "ok, current way DrKonqui does it sucks, because it didn't work for me while this command when inside gdb worked", tak se opravy dockas.
    myslímže co a jak funguje je tam popsáno dostatečně ...
    13.2.2008 10:20 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Dokončil jsem překlad webového rozhraní. Je to téměř hotové, ovšem ne vždy jsem na stránkách objevil ten správný kontext, takže v překladu mohou být chyby. Dalším problémem je, že se nepoužívá gettext, takže se mohou objevit věci jako "Plus dalších 1 zemí" - pokud ano, tak mi to nahlašte a zkusím text přeformulovat.

    Jinak jsem nedokázal najít dobrý překlad pro:
    • Bug killer
    • Nearest issue from one year and [num_days] day ago
    • Nearest issue from one year and [num_days] days ago.
    • Buzz (více viz ) - to slovo je pro češtinu vyslovená pohroma
    Pokud by někoho něco napadlo, tak ať mi dá vědět.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    13.2.2008 10:28 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Odkaz na buzz
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    13.2.2008 10:41 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše buzz
    Z kontextu to vypada podobne jako "buzz-words", slova oblibena v takovem tom marketing-speaku. V Lidovkach jsem tenhle obrat pred par mesici zahlednul neprelozeny, ale v ramci kreativity by mohlo byt zajimave to prelozit doslova jako "hukot", protoze minimalne v casti dnesni populace se uslovi "to je hukot" pouziva pro oznaceni nejake kewl ficury :).

    A navic nebudes suchej, kdyz to udelas :].
    13.2.2008 11:50 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: buzz
    No, to už se mi více líbí bzukot a bzučící grafy :-)
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    13.2.2008 16:28 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: buzz
    A co "vyhoukane grafy"? :-)
    IRC is just multiplayer notepad.
    13.2.2008 17:03 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Pěknej článek.

    Btw, našel jsem 2 překlepy: Arron Seigo a QTtreeView.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    13.2.2008 18:21 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    docs.trolltech.com tvrdí, že QTreeView
    Quando omni flunkus moritati
    13.2.2008 18:50 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Díky, opraveno.
    14.2.2008 21:22 corwin78 | skóre: 10 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Díky za článek. Po překladu Zpravodaje o víně jste mi opět udělali radost.

    Po vydání KDE4.01 se toto prostředí, alespoň na mém počítači, stalo konečně celkem použitelné. KDE4 musí ujít ještě dlouhou cestu, ale myslím, že to bude opravdu bomba.

    Někteří pokládají vydání KDE4 za chybu, nebo unáhlené, ale já si myslím, že ačkoliv ještě není prakticky hotovo, tak to určitě zvedlo vlnu zájmu uživatelů a hlavně vývojářů, což je jednoznačně plus.

    Těším se na výsledky dalšího vývoje a hlavně na verzi 4.1. Už teď vím, že KDE4 svoji starší verzi na mém počítači brzy nahradí :-)
    Česká pirátská strana - "Internet je naše moře...".
    14.2.2008 23:24 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 94 (20. 1. 2008)
    Parník se potápí, kapela hraje ...
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.