Portál AbcLinuxu, 1. června 2024 20:27


Souborový systém

Jako ve většině operačních systémů vycházejících z Unixu, je i v Linuxu jen jeden kořenový adresář, označený '/'. Všechny další souborové systémy se připojují do jednoho stromu, takže když chceme například přistupovat k souborům na disketě, tak ji připojíme do adresáře /mnt/floppy a pokud máme oddělený diskový oddíl pro adresáře uživatelů, tak jej připojíme do adresáře /home.

Souborové systémy se připojují příkazem mount a odpojují příkazem umount, nikoliv unmount. Abychom nemuseli ručně připojovat při každém spuštění systému všechny disky a u často připojovaných a odpojovaných souborových systémů, je v /etc/fstab uvedeno co a jak se kam připojuje. Ale většina distribucí nastaví při instalaci vše správně a Vy se tak nemusíte o nic starat - jádro je upraveno tak, aby automaticky připojovalo veškerá zařízení.

Struktura souboru /etc/fstab je popsána v jeho manuálové stránce (man fstab). Příkaz mount a parametry specifické pro jednotlivé souborové systémy jsou popsány v manuálové stránce příkazu mount.

Hierarchie

Strukturu Linuxového filesystemu, který je velice podobný tradičnímu Unixovému, specifikuje tzv. FHS (Filesystem Hierarchy Standard). Tento standard specifikuje, v jakém adresáři mají být jaké aplikace, knihovny či jiné soubory.

S hierarchií adresářů v Linuxu nás ve stručnosti seznámí manuálová stránka hier(7).

Kontrola integrity filesystému

O kontrolu souborového systému se nemusíte starat, spouští se automaticky při bootu. Toto závisí na nastavení v /etc/fstab, konkrétně se jedná o poslední číslici. Programem tune2fs můžete lehce ovlivnit v jakých periodách bude ke kontrole docházet. Rozhodně se nedoporučuje spouštět samotný fsck za běhu systému, přesněji řeceno, provádět s ním kontrolu přimountovaného oddílu.

Předcházejme chybám

Je asi samozřejmé, že počítač vypínáme pomocí příkazu halt nebo shutdown, či pomocí tlačítka v grafickém rozhraní. V případě, že by došlo k silnějšímu zatuhnutí, před stiskem tlačítka reset je vhodno zkusit Ctrl + Alt + SysRq + F1, a pak Ctrl + Alt + SysRq + S. Tím dojde k synchonizaci disku, a jste v suchu.
« Předchozí | Nahoru | Obsah | Další »

Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 11:41 | Poslední úprava: Nicky726, 13.1.2009 23:20 | Další přispěvatelé: Acetom, Jiří J. | Historie změn | Zobrazeno: 28872×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.