Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Tiskni Sdílej:
Prvně jsou některé služby, v budoucnu podmíněné covidpasem, dotované z veřejných peněz (divadla, některá kina, památky).Dotované jsou třeba proto, že je zájem (a) zachovat nějaké kulturní dědictví, (b) udržet u toho lidi. Ano, za účelem předávání té kultury. Jestli přitom nějakou kulturu komunikují v mezičase, lze považovat za bonus navíc. Zajímavá mi přišla např. Expediční ScioŠkola, tedy že by takhle putovali za kulturou haranti v rámci kombinované výuky.
Pokud by covidpas nebyl, pak by bylo třeba najít režimová opatření (omezení kapacity)IIRC v Německu už v létě testovali proudění vzduchu na koncertech atp. Nejsme v Německu. Stále nemáme mnohem závažnější opatření.
Není třeba trestat očkovaného karanténou jen proto, aby měl stejný trest jako já.To je zajímavá interpretace – karanténa jako trest.
... jel na tenis ...
... při důležité cestě ...No a v tom to právě je. Záchranáři si také nejezdí sanitkami se zapnutou fňuknou pro cigarety.
Podobně záviděla půlka země Topolánkovi, který jel na tenis s modrým majákem. Ten maják má premiér snad proto, aby mu byla poskytnuta výhoda v dopravě při důležité cestě.To je zase non-zero sum. Zbytečné použití majáku omezuje ostatní. Případy co psal kralyk ne.
kralyk skutečně něco přehlédl – prachobyčejnou závist.Řekl komunista.
Pokud by covidpas nebyl, pak by bylo třeba najít režimová opatření (omezení kapacity)Já jsem myslel, že to je tak, že např. naplnění divadla na 15% naivními (to je taky termín :D) vs. naplnění 15% naivními + třeba 20% imunními způsobí zhruba stejné riziko, ne? (tj. že ti imunní jsou inertní náplň, která šíření nijak neovlivňuje)
Osobně bych to uvažoval i o rozšíření i na lidi s protilátkama, aspoň by si tady přestal furt stěžovat Odin (potažmo JiK)Tohle způsobí morální harazd, který nevím, jak řešit: opravdu nechceš dávat lidem pobídku k tomu, aby se úmyslně nakazili (možná kdyby si k tomu pořídili izolaci a zřekli se zdravotní péče - což je druhý morální hazard) s vidinou toho že budou mít lehký průběh a pak se na ně přestanou vztahovat omezení. S tím, že by omezení měla být uvolněna pro očkované (ideálně s testem že jim očkování zabralo - i když nevím jak moc mají běžné IgG testy false negatives), souhlasím. (disclaimer: čovid jsem nedávno prodělal, získal jsem při tom IgG (otestováno), a musím říct, že kdyby pokračoval tvrdý lockdown, tak by mě to asi dost štvalo)
Je rozhodně lepší ho chytit za mlada, než si to setkání šetřit na později.Jestli doufáš, že ti imunita na sars-cov-2 vydrží do stáří, tak to fakt nevydrží, ani náhodou. Nehledě k tomu, že tou dobou budou nejspíš v kurzu jiný viry (ať už koronaviry nebo něco jinýho). Covid je IMO nejlepší vůbec nechytit, specielně když už existuje očkování. I když máš ve své demografii nízkou šanci na nějaký závažný průběh, jednak není moc rozumný důvod riskovat, že zrovna zrovna budeš nějaká výjimka, a jednak žádný respirační onemocnění člověku zdravotně neprospívá, i když ho porazí. Je tu ještě jeden aspekt. COVID pravděpodobně není poslední pandemie, dá se očekávat, že přijdou další, které mohou být závažnější. COVID se z tohohle pohledu dá považovat za takový trénink, zkoušku na nižší obtížnost. A naše společnost (myšleno ČR) z toho vychází aktuálně velmi špatně, a to jak díky neschopné vládě, která umí jen lockdowny, tak ale i díky postojům a chování mnoha lidí, kterým je všechno u zadku a zajímá je jen, jestli si můžou zajít do restaurace. Některé země, které zasáhl SARS v roce 2002, se z toho poučily a připravily se na další podobný problém, přestože se 'nic' nestalo. Dnes z toho těží. Bylo by fajn, kdybychom se taky dokázali rozumně poučit, ale bojim se, že se to nestane, mj. taky díky těm nesmyslným vlhkým snům o neškodném promořování...
Jestli doufáš, že ti imunita na sars-cov-2 vydrží do stáří, tak to fakt nevydrží, ani náhodou.Nemusí vydržet do stáří. I za rok na tom můžu být hůře než teď. Co za rok, klidně za měsíc. Ale jinak může vydržet velmi dlouho. Ne v plné síle, ale reakce může být rychlejší i po mnoha letech. To je jako s čokoládou. Máš tam nějaké datum spotřeby, ale dost možná bude poživatelná i za dvacet let. Stejně tak lékařsky zaručená/posvěcená imunita je mnohem kratší, než reálné možnosti imunitního systému. Btw je dobré vědět, že to, že zmizí protilátky neznamená, že zmizela imunitní paměť.
a jednak žádný respirační onemocnění člověku zdravotně neprospívá, i když ho porazí.blábol, respirační onemocnění jsou zcela běžná a většině lidí nijak dlouhodobě neškodí - ba naopak, pravidelný kontakt s respiračními viry trénuje imunitu. Rozhodně je bezpečnější být v pravidelném kontaktu s běžnými viry, než se jim vyhýbat a pak ho jednou potkat.
Covid je IMO nejlepší vůbec nechytitNesmysl. "IMO".
specielně když už existuje očkování.Lol - imunita z prodělané infekce je vždy (až na pár nerelevantních vyjímek kdy infekce probíhá mimo dosah imunitního systému) lepší než imunita z očkování. Nejen kvůli intenzitě kontaktu, ale především proto, že imunita vzniká proti většímu spektru antigenů/epitopů. Ergo mnohem lepší reakce na případné mutanty. Vzývat očkování a zpochybňovat imunitu po proběhlé infekci je totální hovadina.
z toho vychází aktuálně velmi špatně, a to jak díky neschopné vládě, která umí jen lockdowny, tak ale i díky postojům a chování mnoha lidí, kterým je všechno u zadku a zajímá je jen, jestli si můžou zajít do restaurace.IMO z toho vychází ČR velmi dobře. Podstatná část populace nepodléhá hysterii, odmítá si ničit imunitu nesmyslnými opatřeními a žije normální život, navzdory nesmyslným opatřením. Jsou otevřené hospody, jsou i koncerty. Jen je smutné, že 32 let po revoluci se ty koncerty musí zase pořádat tajně. Evolučně to pro lidi z české kotliny může být jedině plus.
Koncerty a reštauracie budú odmedzené ešte dlho. Veľa ľudi v okoli určite uvítalo, že prestali hlučné zábavy. A celkovo je okolie menej znečistené odpadom z akcii a biologického materialu osôb, ktoré prehnali množstvo skonzumovaného alkoholu alebo jedla.
Vzývat očkování a zpochybňovat imunitu po proběhlé infekci je totální hovadina.Ale já ji nezpochybňuju. Pouze zpochybňuju, že ti vydrží do stáří, to je hovadina. A ano, vím, že paměť imunitního systému je delší než doba hladiny protilátek, ale i tak. (A ano, vim, že očkování do stáří taky nevydží, ale to ani není jeho účel.)
blábol, respirační onemocnění jsou zcela běžná a většině lidí nijak dlouhodobě neškodí - ba naopak, pravidelný kontakt s respiračními viry trénuje imunituU běžných nachlazení možná. U vážnějších onemocnění jako chřipka nebo covid ne. Když budeš mít dva lidi zdravotně ekvivalentní, kdy první prodělal v posledních letech několik takových onemocnění a druhý ne, tak ten první sice možná bude mít natrénovanější imunitní systém, ale taky bude mít zhnutovanější respirační a kardiovaskulární systém. Bude biologicky jakoby o něco starší.
Podstatná část populace nepodléhá hysteriiČást populace bohužel podléhá hysterii, že když chvíli nemůžou do restaurace* nebo když mají reportovat hygieně nějaký osobní údaje, tak je to vlastně totalita. Případně fobie z roušek, ale tou naštěstí moc lidí netrpí... (*pozn.: Tím neschvaluju dlouhodobé lockdowny.)
Víš o tom, že v populaci je dávno několik druhů lidských respiračních coronavirů? Dělají nic, nebo maximálně rýmu.Ano, samozřejmě, že vím o HCoV virech způsobujících nachlazení, a co jako? S covidem to nijak nesouvisí, jsou to jiné druhy virů, imunita vůči jednomu nepřínáší imunitu vůči jiným.
je rozhodně lepší jim být pravidelně vystaven, než se setkáním čekat třeba do důchodu.Ty jsi ohledně toho důchodu stále nějaký zmatený. V důchodu buď už nebudeš mít imunitu na rhinoviry, influenza viry nebo koronaviry viry, se kterými ses setkal o dekády dříve, a hlavně se s největší pravděpodobností v důchodu setkáš s jinými viry. Je velmi nepravděpodobné, že by ti nachlazení nebo covid prodělaný teď jakkoli pomohly v důchodu. (Něco jiného jsou některé herpes viry, třeba EB virus; mononukleózu je afaik opravdu lepší prodělat co nejdříve. Ale to jsou úplně jiné viry.)
Ano, samozřejmě, že vím o HCoV virech způsobujících nachlazení, a co jako? S covidem to nijak nesouvisí, jsou to jiné druhy virů, imunita vůči jednomu nepřínáší imunitu vůči jiným.Samozřejmě, že to souvisí. Jsou to velmi podobné viry. Takto dopadne coronavirus, pokud se kvuli nemu nebude hystercit. Basic evolutionary biology.
V důchodu buď už nebudeš mít imunitu na rhinoviry, influenza viry nebo koronaviry viry, se kterými ses setkal o dekády dříve, a hlavně se s největší pravděpodobností v důchodu setkáš s jinými viry.Nesmysl. Ani chřipka, což o kategorii úplně jinde než rhinoviry a coronaviry, nebude za 50 let natolik odlišná, aby nesdílela s tou dnešní žádnou zkříženou imunitu (hlavně když mluvíme o přirozené imunitě, ne očkování, kde samozřejmě vstupuje do hry větší spektrum protilátek). U coronavirů a rhinovirů je to úplný nesmysl, ty se mění pomalu a plynule. Ale hlavně to v praxi nefunguje tak, že žiješ 50 let v izolaci. Tu imunitu si průběžně updatuješ, u běžných respiračních infekcí třeba i několikrát ročně. Většinou o tom ani nevíš, někdy je z toho rýmička nebo pár dní v posteli, třeba právě z důvodů toho, že jde o trošku inovovaný kmen. Setkat se s repiračním infektem poprvé ve starobě, to je rychlá cesta do rakve.
Samozřejmě, že to souvisí. Jsou to velmi podobné viry. Takto dopadne coronavirus, pokud se kvuli nemu nebude hystercit. Basic evolutionary biology.Zaprvé, v praxi takový proces trvá roky až dekády (to spíš) a mezitim se ti sem nasáčkuje X dalších zoonóz. Budeš postupně přidávat víc a víc nemocí na seznam, které se nesmí léčit v nemocnicích? Zadruhé, to, čemu říkáš "hysterčení", znamená celkem agresivní selekci variant nezpůsobujících závažné onemocnění.
Setkat se s repiračním infektem poprvé ve starobě, to je rychlá cesta do rakve.Jo, to se ti taknějak snažim říct celou dobu a je to důvod, proč je COVID nebezpečný - je to zoonóza, ergo se s ním všichni setkávají poprvé. Až budeš v důchodu, nepotkáš se výlučně jen s virem, co koluje mezi lidmi 40 let, ale také zase s nějakou novou zoonózou. A je jedno, jestli to bude příbuzný virus, je extrémně nepravděpodobné, aby byl natolik podobný, že ho tvoje tělo rozezná. Už jen třeba tak malý rozdíl jako je mezi SARS, MERS a SARS-2 je problém. ... A vlastně nevim, proč to řešíš - hlásáš tady názor, že důchodci můžou klidně zemřít a ničemu to nevadí. Takže až bude ty důchodce, tak při nejbližší epidemii prostě zemřeš, a všechno bude v pořádku, ne?
To je normální příroda. A není to žádná novinka, bylo to tak vždy, jen u toho nebyla televize.Zoonózy samozřejmě nejsou novinka, novinka je rychlost jejich influxu od zrdojů k člověku a jejich následné globální rozšíření.
Jednak je tam vždy šance na zkříženou imunitu s příbuzným viremMinimální.
Ale ti staří lidé, kteří celý život žili normálně bez respirátoru na hubě a trénovali imunitní systém a svou kondici budou mít vždy velkou výhodu před nějakými skleníkovými květinkami, které se s tím setkají poprvé.Všichni se s tim setkají poprvé. Ale ano, chápu tvojí pointu a souhlasím, samořejmě je dobrý žít zdravým životním stylem, trénovat obecnou odolnost a tak dále. Souhlasím s tebou, že lockdown na tohle není moc dobrý. Všimn si ale, že v zemích, kde koronavirus zvládli, nemají lidi problém se zdravým životem, nemusí mít lockdown, mohou žít tak zdravě, jak to jen jde. Co se stane u nás, až přijde nějaká zoonóza, která bude příliš závažná, než aby bylo schůdné nechat se jí nekontrolovaně promořit? Budem zas jak pitomci žít celé měsíce v lockdownu a mezitim budou lidé umírat? Nebo se naučíme řešit to jako ty vyspělé země? Proč jsme se o to nemohli pokusit už teď? Alespoň abychom měli tu zkušenost a pro příště věděli trochu víc jak na to, kde jsou slabiny atd. Třeba ta Korea se mimo jiné trochu spálila i s tím soukromím lidí, na které jsi upozorňoval (byly tam nějaké stížnosti, řešilo se to) - i z toho se mohou poučit a příště to zlepšit (technické prostředky na to s trochou štěstí budou, napadá mě třeba homomorphic computing). A jako bonus by zemřelo méně lidí. Oproti tomu my budem na startovní čáře :-|
Zoonózy samozřejmě nejsou novinka, novinka je rychlost jejich influxu od zrdojů k člověku a jejich následné globální rozšíření.To první nikoliv, to je prostě rychlé v primitivních společnostech s nulovou hygienou a barbarskými stravovacími návyky. Šíření, ano. Ale to lze vyřešit vízovou povinností (a neudělováním víz) pro tyto barbarské národy.
Všichni se s tim setkají poprvé.Jenže čím dříve, tím menší problém.
Budem zas jak pitomci žít celé měsíce v lockdownu a mezitim budou lidé umírat? Nebo se naučíme řešit to jako ty vyspělé země?Které vyspělé země? Lépe to zvládly především 3 skupiny zemí - 1) totalitní země a země s minimem občanských práv a soukromí, což je vyhánění komára ďáblem; 2) země, které prostě lockdown neměly; 3) země, co zvládají očkovat Není potřeba žít v lockdownu, stačí podporovat, ne zakazovat, zdravý životní styl (tzn žádné roušky, zákazy sportu, kultury, mezilidských kontaktů a podobné nesmysly), a mít kvalitní infrastrukturu k rychlému nasazení testování a vývoji produkci vakcín. Kdyby se ty peníze, co stál lockdown a nesmyslná opatření, daly do testování a vakcinace, mohli jsme už v létě mít plně naočkovanou populaci (každého, kdo by o to stál) vlastní českou vakcínou. O testování ani nemluvě, to by mohl mít každý PCR kdykoliv by chtěl.
To první nikoliv, to je prostě rychlé v primitivních společnostech s nulovou hygienou a barbarskými stravovacími návyky. Šíření, ano. Ale to lze vyřešit vízovou povinností (a neudělováním víz) pro tyto barbarské národy.I kdybychom přijali tu premisu o barbarství, tak to přiveze (a) turista, (b) podnikatel, který má v příslušné lokalitě výrobní linku nebo důl. Takže to znamená obhájit si vízovou povinnost před vlastními voliči a zájmovými skupinami.
Ale to lze vyřešit vízovou povinností (a neudělováním víz) pro tyto barbarské národy.To je dost nereálné, nesmí se to rozšířit ani přes žádnou proxy zemi atd. Austrálie a NZ tohle poslední rok dělají a jde to velmi těžce a to cílí na jednu konkrétní nemoc.
Jenže čím dříve, tím menší problém.Bavíme se o posunutí v řádu měsíců, maximálně roku (např. loňské jaro vs. teď).
To je dost nereálné, nesmí se to rozšířit ani přes žádnou proxy zemi atd. Austrálie a NZ tohle poslední rok dělají a jde to velmi těžce a to cílí na jednu konkrétní nemoc.Nejde o absolutní bariéru, pouze o zpomalení šíření, tak aby stihli zareagovat bioinformatici a vakcinologové. Kdyby se loni v lednu zastavil pohyb z Číny, a okamžitě se začly vyvíjet testy/vakcíny, mohla celá epidemie vypadat úplně jinak. Kdyby do Evropy nejezdily davy Číňanů dlouhodobě, byl by to ještě menší problém.
Bavíme se o posunutí v řádu měsíců, maximálně roku (např. loňské jaro vs. teď).Nerozumím. Bavíme se o tom dostat respirační infekci za mlada vs na stará kolena. Ale čistě statisticky, i kdyby šlo jen o roční posun, u spousty lidí to může být podstatný rozdíl. Třeba během toho roku zrovna dostanou cukrovku, whatever.
Kdyby se loni v lednu zastavil pohyb z Číny, a okamžitě se začly vyvíjet testy/vakcíny, mohla celá epidemie vypadat úplně jinak.Řekl bych, že "big pharma" do toho určitě vrazila veškerou energii nejpozději v únoru, kdy už bylo jasné, co to bude za průser (a že z prodeje vakcín pro celý svět hodně vydělají), takže je to opožděné o měsíc (a teď jsme v 14. měsíci pandemie, tak jestli to bude 14 nebo 15 zas takový rozdíl není). Nebo v čem bylo to zpomalení?
Bavíme se o tom dostat respirační infekci za mlada vs na stará kolena.Ne, bavíme se o tom, že v prosinci 2039 přijde XYZ-39. Nemohl sis vybrat, že se s ním setkáš dneska, protože ještě neexistuje.
Obávam sa, že toto vysvetlovať osobám závislim na pohybe, akciach a neviem čo to jednoducho nevysvetlíš. Určite keby sa menej cestovala určite by nešlo o taký problém.
Ne, bavíme se o tom, že v prosinci 2039 přijde XYZ-39. Nemohl sis vybrat, že se s ním setkáš dneska, protože ještě neexistuje.Ale ted si muzu vybrat, zda se mu budu za kazdou cenu vyhybat, nebo se jim nakazim. Ty razis teorii za kazdou cenu se vyhybat, ja naopak. Covid mam cerstve za sebou (podle testu, zcela bezpriznakovy). A za par let to muze byt podstatna vyhoda. Klidne i pristi zimu. Co se tyce cestovani i tohle leto. Stejne tak to, ze cely zivot travim bez strachu z infekci, muze byt pricinou toho, ze muj covid byl zcela bezpriznakovy. Proste moje imunita zareagovala dokonale. Mozna diky zkusenostem s jinymi viry vykazujicimi zkrizenou imunitu, mozna diky celkove odolnosti, mozna diky dobre funkci hlenu a rasinkoveho epitelu, coz je prvni bariera, a mam ji jiste dobre trenovanou (otuzovani, nevyhybani se banalnim infekcim). A mozna proto, ze jsem se nakazil v podstate rizene, ne navzdory snaze se nenakazit, a tak jsem dostal malou davku, coz ma primy vliv na prubeh.
Jenže nyní se ukazuje, že se s trombózami potýkají i třicátníci, kteří mají jen mírný průběh choroby způsobené koronavirem. Sraženiny se navíc často objevují až několik týdnů po úplném vyléčení.https://tn.nova.cz/clanek/jak-zabiji-koronavirus-u-mladych-lidi-ci-tehotnych-zen-vubec-nenapada-plice.html
v univerzitní nemocnici Emory University health systém v americké Atlantě byly krevní sraženiny zaznamenány asi u 40 % nakažených. Mohou přitom způsobit zástavu srdce nebo mozkovou příhodu, ale i nevratné poškození tkáně, které může skončit až amputací.https://domaci.ihned.cz/c1-66851130-covid-skodi-i-srdci-krevni-srazeniny-vedou-ke-smrti-mladych-tvrdi-ceska-imunolozka-cihakova-z-john-hopkins O tom že některým vyléčeným způsobil cukrovku se ví už pomalu rok. Další následky si dohledej sám, je toho spousta.
icátníci, kteří mají jen mírný průběh chorobyJá jsem neměl mírný průběh (což se u koronaviru používá pro stav, kdy nepotřebuješ dechovou podporu - třeba i tři týdny těžkých horeček s disseminovanou virémií). Já jsem měl bezpříznakový průběh, viry se pravděpodobně vůbec nedostaly do krve, natož do mozku, a zastavily se na sliznici dýchací soustavy. Naprostá většina lidí, co znám, měli bezpříznakový průběh, nebo skutečně jen lehký průběh, tzn. skoro nic jim nebylo. Ne lehký průběh ve smyslu vydrží to bez dechové podpory, což je způsob, jakým se tento termín používá oficiálně v souvislosti s koronavirem. BTW všechny testy, které jsem si dělal (kvalitní antigenní) vyšly negativně, a to jsem si je v období nemoci dělal 2x denně, protože mě to zajímalo. Jediné, co vyšlo pozitivně, byl PCR test (2x v rozmezí 3 dnů, třetí 6. den byl už negativní). Tzn. naprosto minimální virová nálož.
v univerzitní nemocnici Emory University health systém v americké Atlantě byly krevní sraženiny zaznamenány asi u 40 % nakažených.V nemocnici, kam se ~99% nakažených vůbec nedostane. To je ale objev, že ti co na tom jsou špatně, mají vážné příznaky. V podstatě tautologie. I Jenda tu píše, že se mu akorát chtělo víc spát. A to je podstatně starší než já a je učebnicovým příkladem nezdravého životního stylu. Zkus si chvíli googlit na téma jiných nemocí, nehod, katastrof atd. a zjistíš, že koronavirus je vcelku nezajímavá věc.
Neoptimalizuje na minimum nemocných, ale na velikost zisku (mnohdy konflikt zajmu).Jako že vakcínu schválně pozdrželi (dělalo to několik firem - dohodli se? v opačném případě by je konkurence předběhla a utřeli by)?
Krom toho je svázaná státními pravidly, ktera jsou pro tyto situace neflexibilní a samozrejme by je bylo dobre modifikovat.To je asi pravda (mezitím antivax podrtržítko: už takhle to bylo schváleno ve zrychleném procesu a teď ještě chcete měnit pravidla?!?).
A mozna proto, ze jsem se nakazil v podstate rizene, ne navzdory snaze se nenakazit, a tak jsem dostal malou davku, coz ma primy vliv na prubeh.Já ho mám taky čerstvě za sebou, téměř bezpříznakový (týden jsem spal víc než obvykle, jinak nic), a pokud to bylo díky tomu, že jsem dostal malou dávku, tak to bylo tím, že jsem se já a okolí právě snažil nenakazit, a kdybychom na věci kašlali, tak bych asi dostal větší a zblízka… (s jistotou to tvrdit nemohu, protože nevím, kde jsem se nakazil)
Ale ted si muzu vybrat, zda se mu budu za kazdou cenu vyhybat, nebo se jim nakazim.No ale covidu, což je nejspíš úplně jiný virus než co přijde v roce 2039.
Já ho mám taky čerstvě za sebou, téměř bezpříznakový (týden jsem spal víc než obvykle, jinak nic), a pokud to bylo díky tomu, že jsem dostal malou dávku, tak to bylo tím, že jsem se já a okolí právě snažil nenakazit, a kdybychom na věci kašlali, tak bych asi dostal větší a zblízka… (s jistotou to tvrdit nemohu, protože nevím, kde jsem se nakazil)Takhle to moc nefunguje. Když se tomu úzkostlivě bráníš, dlouho to nedostaneš. Ale pokud (často spíš až) to dostaneš, tak to bude pravděpodobně situace, kterou jsi nezvládl kontrolovat a tedy nebudeš kontrolovat ani tu dávku. Třeba někde omdlíš a někdo infekční ti dá umělé dýchání. Nebo sbalíš infekční holku. Nebo ti ožrala na ulici naplive do obličeje. Cokoliv.
No ale covidu, což je nejspíš úplně jiný virus než co přijde v roce 2039.A co jako? Takže protože roku 2039 přijde nějaký neznámý virus, budeme se chovat iracionálně vůči viru, co máme teď?
zdravý životní styl (tzn žádné roušky, zákazy sportu, kultury, mezilidských kontaktů a podobné nesmysly)Prostě Brazílie.
To první nikoliv, to je prostě rychlé v primitivních společnostech s nulovou hygienou a barbarskými stravovacími návyky. Šíření, ano.Je mi celkem jedno, jakými emočně zabarvenými slovíčkami ty země klasifikujeme, praktický výsledek je stále stejný.
Ale to lze vyřešit vízovou povinností (a neudělováním víz) pro tyto barbarské národy.Ano, omezení cestování a/nebo důsledné testování, případně trasování příchozích, je jeden z důvodů úspěchu u těch zmiňovaných zemí.
Jenže čím dříve, tím menší problém.Wot. U nemoci, která právě přeskočila na člověka žádné dříve neexistuje. Nemůžeš teď prodělat nemoc, která se na člověka přenese až za 40 let.
Lépe to zvládly především 3 skupiny zemí - 1) totalitní země a země s minimem občanských práv a soukromí, což je vyhánění komára ďáblem;V čem mají být ty země tak totalitní nebylo v diskusi ukázáno. Třeba ten Taiwan je obecně považován za velmi demokratickou zemi, v Democracy Indexu má v posledních letech lepší hodnocení než ČR. Je mi jasný, že s tim hodnocením budeš nesouhlasit, ale pak je otázka, jestli je tvoje definice dmokracie / totality smysluplná (resp. jestli není účelně upravená tak, aby posloužila konkrétně téhle diskusi).
2) země, které prostě lockdown nemělyTy se jako moc úspěšné reálně nejeví. A mj. do té kategorie patříme paradoxně i my - tím, že chyběl lockdown v září. Kdyby vláda bývala nasadila krátký, ale okamžitý lockdown třeba na 3 týdny ve chvíli, kdy začaly případy naskakovat na přelomu srpna a září, mohli jsme během té doby povytrasovat ohniska a následující půlrok bychom na tom byli pravděpodobně lépe ve všech parametrech včetně osobní svobody. (Ale samozřejmě na to nebyla ani intrastruktura ani politická vůle.)
3) země, co zvládají očkovatSouhlasim.
a mít kvalitní infrastrukturu k rychlému nasazení testování a vývoji produkci vakcínSouhlasim, a mj. ta kvalitní testovací intrastruktura byla klíčová součást úspěchu těch jmenovaných zemí.
Wot. U nemoci, která právě přeskočila na člověka žádné dříve neexistuje. Nemůžeš teď prodělat nemoc, která se na člověka přenese až za 40 let.To je trollování nebo nějaká kognitivní porucha? Dnes je dříve než za rok a to je dříve než za deset, dvacet, padesát let. I u nemoci, která se objevila dnes ve tři odpoledne středoevropského času. S respiračním virem, kyterý se objeví za 40 let je lépe se seznámit za 40 let třeba ve dvaceti letech, než za 80 let v šedesáti. A žádný z těch virů není zcela nový, takže i na ten dnešní mají vliv zkušenosti imunitního systému z minulosti s podobnými viry.
To je furt dokola, na Taiwanu bylo trasování založeno na naprosté ignoraci soukromí (face recognition kamery na ulicích, sledování karet, mobilů, big data).Nezaznamenal jsem nikde, že by face recognition Taiwan nějak masivně nasazoval proti covidu a je to IMO nesmyslná myšlenka vzhledem k nošení roušek - to je protichůdné. Celkově mi ale tyhle stížnosti přijdou mimo vzhledem např. ke zdejšímu kartelu telefonních operátorů nebo kartelu vendorů platebních karet.
To je trollování nebo nějaká kognitivní porucha?To by mě taky zajímalo. Jak chceš za 40 let najednou z ničeho nic chytit SARS-2? Pokud bude do té doby v populaci endemický, tak je nepravpodobný, že bys ho chytil až za 40 let a ne mnohem dřív. Pokud v populaci endemický nebude, pak je celkem malá pravděpodobnost, že bys za 40 let chytil zrovna SARS-2, respektive bude prostě na seznamu tisíců virů potenciálně ohrožujících člověka, s většinou z nichž jsi neměl šanci se setkat. Vadí ti například, že ses nesetkal se SARS-1 nebo MERS a bojíš se, že tě to ohrozí ve stáří?
Vadí ti například, že ses nesetkal se SARS-1 nebo MERS a bojíš se, že tě to ohrozí ve stáří?No kdybych se s nimi bezpříznakově setkal, tak bych to rozhodně považoval za výhodu. Mezi viry existuje zkřížená imunita. Imunita není stav 0 nebo 1. Čím větší zkušenosti imunitní systém má, tím větší je pravděpodobnost, že zvládne budoucí hrozbu.
Imunita není stav 0 nebo 1. Čím větší zkušenosti imunitní systém má, tím větší je pravděpodobnost, že zvládne budoucí hrozbu.Ano, ale přehlížíš, že ta zkušenost je tradeoff: Obecně ji máš máš za cenu prodělávání chorob a poškození či rychlejšího stárnutí organismu. Větší počet prodělaných nemocí sice bude obecně u člověka korelovat s vyšší imunizací, ale zároveň s různými poškozeními. Ok, dejme tomu, že u COVIDu budeš v pohodě a budeš bezpříznakový, ale s každým dalším takovým onemocněním hraješ znova tu ruletu o nějaké poškození... A to celý kvůli naději, že za 40 let si to snad ještě bude imunitní systém pamatovat a že snad ty nové viry budou dostatečně podobné... Co se týče 'nových' virů, nevim, kde máš tu hranici, co uznáš za 'nové', ale třeba Ebola/Marburg by to splňovat mohly.
Co se týče 'nových' virů, nevim, kde máš tu hranici, co uznáš za 'nové', ale třeba Ebola/Marburg by to splňovat mohly.Co by splňovat mohly? Ebola je nezajímavý virus, který pro civilizovaného člověka není nebezpečný, protože se prostě v civilizaci nemůže šířit. Pokud nebudeš mít náhodou smůlu a nechytíš to z první ruky při expedici do Afriky. Ale to tě taky může ušlapat slon nebo tak něco.
To je nesmysl s tím tradeoff. Běžná respirační onemocnění žádné vážné následky nezanechávají.Tak "běžná" ne no, ale tam už víme, že se neshodnem...
Co by splňovat mohly? Ebola je nezajímavý virus, který pro civilizovaného člověka není nebezpečný, protože se prostě v civilizaci nemůže šířit.Ale jo, však jsem netvrdil, že je pro nás nebezpečný, uváděl jsem to jako příklad zoonózy, kde člověk s tím nemůže mít předchozí zkušenost (afaik ani přes nějaké příbuzné viry).
COVID pravděpodobně není poslední pandemie, dá se očekávat, že přijdou další, které mohou být závažnější.Tak to není jenom o pandemiích, ale obecně o problémech s obdobnými vlastnostmi. Nabízí se třeba globální oteplování.
Zakážu cestovania ľudom s chorobnou zavislosťou na pohybe.
Bolo by vhodne vypnúť stránky o fitness a podobných smetiskach nezmyslov.
Koľko AI si potreboval na napísanie jednej vety ?
Vieš ako funguje svet ? Nie nevieš a netušíš, pretože máš iné priority.
Choď si dať maratón. Hlavne si pridaj exponencialne pri každom kilometri.
Protože to znamená malé omezení skleníkových plynů s velkou sociální cenouNo a znamená? To mi vůbec nepřijde samozřejmé. Tím spíš, když se zohlední celý životní cyklus zařízení (od surovin po zpracování odpadu) a zvláště síťová infrastruktura.
zatímco vedle jsou cíle s o řád větším cost/benefit poměremTo se nevylučuje.
A pokud teď podtržítko přijde s tím, že omezení restaurací stojí 30000 a počítačů 1, tak to je přesně to, o čem jsem mluvil - v případě toho globálního oteplování přijde někdo s tím, že jeho lítání letadlem nelze omezit, je to smysl jeho života a blabla.Přitom, co tu podtržítko taky píše o stejcích…
To by samozřejmě bylo nesmyslné opatření,
asi jako zákaz uchošťourů ;D ;D
globální voteplovaní by jako bylo dobrý řešení koronavirusu :O ;D
by si lidi mohli hnedka zabarákem dycky urthnout vovoce nějaký tropický a měli by víc viatmínů + byly by mírnější zimy a špitály by byly míň zatížený potlučenejma zadkama z náledí v křipkovejch/koronavirusovejch vodobích :D ;D vostatně vtěch grafech s umiráním průměrným zminula sme zistili že zima zabíjí lidi takže byse zima měla zničit byť byto jako mělo zachránit jedinej lickej život :O :D :D ;D
Možno by toto celé nebolo keby včas zareagovali štáty kde sa začal vírus šíriť. Ale najskôr museli isť cestou "Nič sa nedeje" cez "Niečo sa deje ale žiadna panika" k "Už sa problém dostal na kritckú hranicu a deje sa niečo čo tu ešte nebolo". Celý problém pokračoval aj ďalších štátoch v zmysle, že ešte sa nič nedeje alebo bola snaha o obmedzenie šírenia sabotovaná osobami veriacimi n-tej alternatívy.
Osobne si myslím, že súčasne opatrenia o obmedzení pohyby stoja na teorii. Ak danému vírusu nedáme šancu infikovať nových hostitelov, tak po prekonaní vírusu by mal vírus postupne zoslabnuť až úplne zaniknuť. Čo som videl videa o tom ako vírusi infikujú bunku a využívaju bunku na tvorbu čáasti vírusu, tak vždy pri každom cykle dôjde k malej mutácii. čo prakticky zanemná postupnu zmenu genómu vírusu. Horší prípad je, že ak dva a viacej vírusov infikuje rovnakú bunku, tak je vyššía šanca, že si medzi sebou vymenia receptory. A hlavne ak dôjde k značnej zmene, tak imunitný systém ma smolu, keďže ešte daný vírus nevidel.
Najhoršia situácia je v takom prípade, že ľudsky vírus chripky a vtáči vírus chrípky sa skombinuje v organizme, ktorý má receptory pre ľudský a vtačí vírus.
Ideálne by bolo keby CovidPas automaticky zanikol po skončení pandémie.
Nemiešaj dve nesúvisiace veci dokopy.
Prečo bolo neskoro v štátoch pôvodu vírusu. Keby z tadial nelietali lietadla, tak by bol značne obmedzení prenos. Lenže jedná neznáma je kedy vlastne vírus vznikol. Ak už bol vo svete polroka predtým než začal by problém, tak jednoducho je to riziko cestovania na veľke vzdialenosti. Ale aj tak ak to začínalo byť problém mali konať.
Teorie o tom, že covid obsahuje sekvencie retrovírusu som počul ale neviem sa vyjadriť či je to dôveryhodné či nie. Možno je to výsledok neustálich mutácii rna vírusu, že postupom času sa gény tak zmenili, že ich preložením vznikne časť daného retrovírusu. Pokial viem tak retrovírus je typ vírusu, ktorý po vykonaní inštrukcii v rna je súčasťou danej bunky.
Do piesku sa môžeš hodiť aj v bydlisku.
A v té předposlední větě, pamatuješ tu loňskou teorii, že Covid má část genů AIDS? To mě trochu znepokojuje.Ukázková kovid dezinformace. Sám autor tenhle článek stáhnul, ale závěrům z něj lidé pořád věří a dál je šíří.
Lenže tu je jeden drobný problém. V podstate študenti na školách väčšinou nemajú záujem o takéto veci Skôr riešia veci, ktoré im prídu zábavne alebo iné dôvody. Možno najčastejšie je to, že "Ja to potrebovať nebudem". A tým je celá záhada vysvetlená. Ale pritom to môže byť aj niečo úplne iné.
Ďalej je tu faktor, že dnes v podstate nemusíš nič vedieť, hlavne, že sa vieš presadiť.
Část genomu se prostě shoduje, a zatím mi nikdo neřekl jestli se právě tahle část vyskytuje aspoň ve většina ostatních živých organizmůA proč ti to někdo musí říkat, jsi ovce? Co takhle se podívat na výpis toho kodu :) Pak pochopis, co za idiotskou teorii to je.
To že sa nič nedeje neznamená, že sa v skutočnosti nič nedeje. Určite už prebiehajú konania voči porušeniu nariadení.
Po skončení pandémie určite dôjde k zmenám v hygienických pravidlách pre tieto prevádzky.
Tebe to vyhovuje. V iných krajinach by následky neboli také mierne. Určite by tam boli obvinenia z nerešpektovania nariadenia, ohrozenia verejneho zdravia, nepovolenej prevádzky a podobne. Možno aj vyvedenie zasahovou jednotkou.
Pekne. Len prispievaj k ešte ďalším reštrikciam. Veď keď by mal aj celý svet zaniknúť, musíš sa zabaváť.
Je spravodlivosť, že nie je možné udržať poriadok ? Uvidíme či nebudú články o tom ako podnikatelia doplatili na nerešpektovanie nariadení.
To je nejaká anketa konzumu ?
Mal by si vysadiť tu fitness propagandu. Označuješ každého kto s tebou nesuhlasí za nepriatela propagandy.
proč tu vakcínu rači jakoby rovnou nerozprášej z letadel nad všema velkejma městama jako je třeba brno a neušetřej si práci stěma centrama vočkovacíma/logistikou a všim timdeltim vokolo :O :O
jeto čínskej vynález hele :O :O pryč stim >:C >:C
Dokud nebude vakcína k nabídnutí všem zájemcům, nesmí očkovaní požívat doplňkových výhod uměle zavedených státy, tedy nad rámec zdravotních výhod vykcinace.Až do této věty jsem se zápiskem souhlasil. Touto větou autor ovšem vysvětlil, že s covidpasem vlastně souhlasí, vadí mu jen to, že se zavádí dříve, než je vakcína dostupná pro všechny. Před časem proběhla drsná aféra kvůli symbolickému použití Davidovy hvězdy proti rozdělování společnosti například právě tím covidpasem. Někteří politici se bili v prsa, že se nic takového nechystá. Covidpas není nic jiného než dělení lidí na nadlidi a podlidi.
Covidpas není nic jiného než dělení lidí na nadlidi a podlidi.Cili blizi se doba kdy budu potrebovat covidpas abych mohl chodit do prace a prispivat do socialniho systemu treba aby se svobodny matky nohly doma valet s kindosama?