Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Vim som si upravil, na základe Vašich rád tak, aby vzhľadovo čo najviac pripomínal mcedit (predsalen z modrého na čierne pozadie bol priveľký šok), prelistoval pár skriptov na vim.org, prihlásil sa na irc #vim, prenastavil mc bindings a hurá do toho.
Na hjkl si zvykám ešte stále, občas sa v normál móde zaseknem a zamyslím sa, či chcem dw
alebo cw
, prípadne odpočítavam očami riadky, aby som mohol pre dd
zadať správne číslo. Vim oproti mceditu trošku dlhšie štartuje (možno kvôli vytváraniu swap súboru), no veľmi sa mi páči práca s veľkými súbormi (otestované na 1 GB .vob súboroch), inkrementálne vyhľadávanie (a'la mozilla FF) a automatické dopĺňanie (C n). Na čom neprišiel je (automatické?) odsadzovanie. Vôbec neviem ako to má, či nemá fungovať, z vim.org som nezmúdrel.
Čo mi trošku vadí je, že vo vkladacom móde mi nefunguje pohyb po slovách vpred/vzad. Na #vim mi tvrdili, že má fungovať ctrl+šípky, ale vraj je treba prenastaviť terminál. Ešte to preskúmam. Ale keby ste mali riešenie (používam mrxvt, tak budem rád).
Tak toľko môj výlev..
UPDATE Tak už ten pohyb po slovách v insert móde mám:
map! <C-h> <C-left> map! <C-l> <C-right>
Tiskni Sdílej:
:set paste
filetype plugin indent on " indentation set autoindent set smartindent set expandtab " indent size set shiftwidth=4 set shiftround set softtabstop=4
Žiaľ máloktorá dokumentácia k vi je stručná a prehľadná a zároveň vysvetluje čo, ktorá klávesa znamená. dw je "delete word", cw je "change word", c5b je "change 5 back-words" ... možno to poznáš, ale vi "novic" je zhrozený z ovládania vi lebo nevie, že všetky tie "kryptické" klávesy sú vlastne skratkami normálnej slovnej komunikácie.
Pre dd málokedy počítam riadky. Zvyčajne urobím nejaký odhad a potom to dotiahnem "dd" a "." . Tá bodka je geniálna vec.
*
(cut selection) a +
(clipboard).
Takže místo prostředního tlačítka myši je lepší použít:
"*pDokonce tohoto používám pro kopírování hodnot mezi hloupými programy, které pracují jen s jedním (a zrovna na potvoru ne s tím samým). Co se týče odsazování, pozor na to že kromě jednoduchého odsazování (autoindent) může být zapnuto i kontextové odsazování pro C (cindent).
cursor-motions
a o_V
pomůže při mazání celých řádků. Vůbec dobré je třeba dV/pattern
ve spojení s 'incsearch'
.