abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    16.5. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    16.5. 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    16.5. 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    16.5. 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (75%)
     (5%)
     (10%)
     (9%)
    Celkem 315 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Upgrade domácího serveru

    29.12.2016 11:39 | Přečteno: 1242× | Hardware | poslední úprava: 29.12.2016 11:41

    Můj domácí server je poměrně zaměstnaný stroj, který funguje jako router, wifi AP, NAS a nebo třeba také jako multimediální centrum připojené přes HDMI do TV. HW, tedy hlavně na desce integrovaný procesor Intel Celeron 847, na to stačil skvěle. Nicméně když začalo přibývat ripů v H265 respektive v HEVC, tak jsem musel začít přemýšlet o upgradu, protože původní procesor měl HW akceleraci pouze H264 a neměl dostatečný výkon, aby HEVC utáhl softwarově (pochopitelně).

    Chtěl jsem, aby byl upgrade co nejjednodušší, abych toho musel co nejméně řešit a volba byla tedy jasná - pouze nová deska a opět integrovaný procesor Intel, tentokrát z rodiny Apollo Lake. Nejlepší mi přišla varianta Asrock J3455M, která má formát mATX a je tedy rozšiřitelná o nějaké další přídavné karty - v mém případě wifi karta a síťová karta se čtyřmi gigabitovými ethernet porty. Síťovka v pohodě, ta už je PCI-E, ale wifi karta byla pouze PCI a takové porty už se na moderních deskách budou vyskytovat čím dál méně, tudíž jsem musel vyměnit i wifi kartu.

    Zkušenosti se základní deskou Asrock J3455M: deska se zdá být velmi dobře provedená a i když ten chladič vypadá trochu nanicovatě, tak na těch max 10W odpadního tepla určitě stačí. Protože se jedná o dost nový procesor, tak jsem rovnou nasadil jádro 4.9, na kterém všechno šlape tak jak má. Když nepočítám jádro, tak jsem pro desku použil výchozí openSUSE Leap 42.2, pouze s přidaným repozitářem Pacman, kvůli multimediálnímu centru Kodi. Bohužel ve výchozím stavu nefungovala akcelerace HEVC, kvůli které jsem celý upgrade dělal, ale pánové z openSUSE na tohle myslí, takže stačilo přidat repozitář X11:Xorg, který obsahuje novou Mesu 13.0.2 i novejší ovladače Intel pro GPU a rázem se akcelerace H265 rozběhla. Nastal ještě jeden problém a to, že v přehrávaných videích se objevil tzv tearing. Jedná se o takové pruhy v obraze. Tenhle druh tearingu byl obvzlášť nepřijemný, protože se nejednalo o rovné pruhy, ale o takové křivé schody. Naštěší pánové z Intelu mysleli i na takový problém a tak stačilo do konfiguráku xorg.conf přidat Option "TearFree" "true" a bylo vyřešeno. Deska včetně integrovaného procesoru tedy funguje tak, jak fungovat má a já jsem maximálně spokojený.

    Zkušenosti s novou wifi kartou D-Link DWA-582: v první řadě musím poznamenat, že s PCI-E wifi kartami to není na českém trhu nijak zvlášť růžové. Je jasné, že dnes už jsem od nové wifi karty požadoval také pásmo A a AC a chtěl jsem, aby karta fungovala spolehlivě s linuxem. Měl jsem výborné zkušenosti s Ralinkem (původní PCI karta) a všude na internetu jsou chváleny chipy Atheros od Qualcommu. Bohužel, jsem nenašel žádnou takovou kartou nenašel (nebo i našel, ale za šílené peníze). Všude buď Broadcomm nebo Intel. Broadomm má ovladače tak nějak napůl uzavřené a karty tedy nejsou podporované rovnou a musíte instalovat polo-bloby a nebo Intel, který je tradičně dost otevřený, ale u některých svých wifi karet znemožnuje pouštět AP na 5GHz, což mi přijde jako sviňárna. Nakonec jsem objevil i pár karet s chipsetem Realtek, který jsem nikdy moc nemusel (vzpomeňme na jeho síťovky nebo zvukovky), ale podle všeho jsou jeho čipy v linuxu dobře podporované a většinou i kompletně funkční. Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší. Musím potvrdit, že na openSUSE s jádrem 4.9 a novým kernel-firmware z posledního listopadu karta funguje tzv out-of-box, tedy nemusel jsem s ní řešit absolutně nic.

    Tím byl můj upgrade hotov a snad to zase na pár let vydrží :).

           

    Hodnocení: 78 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.12.2016 14:28 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    vypadá to super - je nějaká šance abych když nejsem síťař ani ajťák to sám nějak rozumě nastavil? (hlavně routování/firewall a tak podobně)?

    HTPC, sdílení a tak podobně bych asi dal
    jiri.one avatar 29.12.2016 17:04 jiri.one | skóre: 19 | blog: Jiriho blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Hele není to tak složité, taky jsem s tím trochu bojoval, ale dneska je těch možností jak se s tím routováním/firewallem poprat hodně - google najde mraky howto :-).
    www.jiri.one - Můj blog o Linuxu, hrách, životě, ...
    29.12.2016 14:42 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší.

    Co mi to jen připomíná? :-)

    jiri.one avatar 29.12.2016 17:04 jiri.one | skóre: 19 | blog: Jiriho blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    +1 :-D
    www.jiri.one - Můj blog o Linuxu, hrách, životě, ...
    29.12.2016 14:46 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    karet znemožnuje pouštět AP na 5GHz, což mi přijde jako sviňárna
    Klasický intel :-D. Proto ho nemám moc rád.
    Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší.
    Jo to jsou, akorát každá subvarianta má vlastní sadu zdrojáků ve vlastním adresáři a že těch subvariant je.
    Měl jsem výborné zkušenosti s Ralinkem
    Ségra má v notebooku integrovanej nějakej ralink wifi/bt PCI čip a je to hnus. Na tu BT část ještě tak rok po koupi neexistoval pořádnej driver a dneska existuje jen offtree kernel modul a proprietární binárka s firmwarem. Obojí musí být načteno ve správné sekvenci, jinak to nefunguje a je tam samozřejmě kotel neznámých interakcí po kterých se ten čip zasekne a nefunguje ani po magic-sysrq rebootu (samozřejmě včetně wifiny).
    všude na internetu jsou chváleny chipy Atheros od Qualcommu
    Jj USB varianty maj kompletní dokumentaci a toolchain kompilátor. U PCI karet to je horší, ale prastaré atherosy 11(a)gb mě fungují OK.

    Kdyžtak na téhle wiki jsou dobrá porovnání.

    Já si osobně brousím zuby na tuhle miniPCIe, akorát teda budu muset nejdřív v notebooku nahradit BIOS corebootem kvůli whitelistu.

    Jinak co jsem našel, tak snad zatím neexistuje žádná miniPCIe, co by uměla zároveň 2.4GHz i 5GHz AP. Jde to pouze přepínat.

    P.S. Existují ještě 802.11ad karty, které pracují na 60GHz.
    jiri.one avatar 29.12.2016 17:16 jiri.one | skóre: 19 | blog: Jiriho blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru

    Díky za super obsáhlý komentář.

    Ten Ralink je možná taky "polo-hajzl" a já tedy vybral jen dobrý chip, který je podporován přes open source drivery rt2x00.

    Máš pravdu s tím přepínáním mezi 2,4 a 5GHz, je škoda, že si to nějaký výrobce neuvědomí.

    Ta tvá miniPCIe karta vypadá slušně, měl jsem podobné také v merku - třeba i od Mikrotiku (řada R11e). Ale nakonec mě přesvědčila cena :)
    www.jiri.one - Můj blog o Linuxu, hrách, životě, ...
    29.12.2016 17:47 pc2005
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Jo ta wifi část má samozřejmě taky driver rt2x00 (i když teda potřebuje externí firmware, což je blé), akorát ten BT jí shazuje.

    Ony ty mikrotik karty jsou právě často postavený na Atherosu, nebo qualcomm-atherosu (okolo 11ac se ty firmy sloučily).
    29.12.2016 18:01 pc2005
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Jsem omylem nalikoval industrial grade, která je dražší :-D. Je tam ještě jedna jen za $34.

    Jo ještě příští rok by měly začít vycházet 11ac wifiny s wave 2, který nějak kombinuje anténní streamy pro vyšší rychlost.

    Jinak to přepínání bude asi kvůli tomu, že se buď jedná o client karty a nebo by byla RF část moc složitá (rušení). Většinou se to řeší, že se tam prostě dá druhá karta. Ono na 2.4GHz dneska dost kašlou, některý 11ac umí už jen 5GHz.
    30.12.2016 02:22 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Možná by pomohla redukce z PCIe na miniPCIe (dělají se dokonce i dvojité), když jsem nedávno nějakou síťovou kartu hledal pro jednoho známého, tak mi připadalo, že v miniPCIe je u WiFi aktuálně o něco bohatší nabídka. Bohužel, nemám představfu, jak je to se spolehlivostí, ale starší generace, tj PCI/miniPCI redukce, fungovaly většinou bez problémů.

    PS: Mám v domácím NASu podobnou desku od ASROCKu, ale s AMD AM1, poněvač to byla jediná deska s čtyřmy SATA konektory v téhle velikosti. Mohl jsem sice použít přídavný SATA řadič, ale do jediného PCIe slotu jsem raději dal intelí gigabitovou síťovku (na desce je sice take gigabitová síťovka, ale Realtek). Až na graficky přeplácaný omlalovánkoidní UEFI BIOS s ní nejsou zatím žádné problémy.
    30.12.2016 16:56 Vašek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru

    Mohl byste se víc rozepsat? O kterou desku se jedná, který procesor jste tam dal... Předem díky.

    30.12.2016 20:03 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Je to ASROCK AM1B-ITX a je v ní ( dle /proc/cpuinfo) AMD Sempron(tm) 2650, což bylo v době nákupu to nejlevnější v AM1, co bylo skladem. Původně jsem uvažoval, že tam dám časem nějaké výkonnější čtyřjádro, ale nakonec se ukázalo, že úzké hrdlo není procesor, ale spíš síťové karty ostatních strojů, takže tam nakonec zůstal. O výkonu grafické části nemám potuchy, protože se strojem pracuju pouze přes SSH.

    PS: Druhé dva SATA porty dělá přídavný řadič (dle lspci) ASM1062 od ASMedia, ale vzhledem k tomu, že oba dva jedou v AHCI (tedy pokud se tak v Setupu nastaví), problém v tom není.
    31.12.2016 07:51 Vašek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru

    Děkuju.

    Petr Tomášek avatar 29.12.2016 16:54 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Na tvém místě bych to rozdělil na dva stroje - jeden využil jako router/server a druhý jako multimediální centrum. Mít vše v jednom je kokotina...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    8.1.2017 18:58 Javeline
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Pan Petr Tomášek propaguje/prosazuje ověřený model/cestu. Prosím zamyslete se a rozdělte ty role minimálně do dvou zařízení. Zaseknutí jednoho Vám neohrozí funkčnost druhého. Hlavně router by měl být nezávislý.
    jiri.one avatar 9.1.2017 10:01 jiri.one | skóre: 19 | blog: Jiriho blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru

    Na Tomáška jsem nereagoval, protože si to jeho nevhodný příspěvek nezasloužil. Ale na ten Váš rád odpovím.

    Kdysi jsem to měl rozdělené na víc zařízení - zvlášť stroj na přehrávání filmů, zvlášť router, zvlášť NAS a ještě zvlášť server, kde mi běžel web, mail, jabber atd. Postupně to ale dávám všechno dohromady do jednoho stroje, protože mi to tak vyhovuje a není v tom žádné vážné riziko. Zatím mi tedy web, mail atd běží na odděleném stroji, ale i to hodlám spojit s hlavním domácím serverem. Vím, že teď spousta "IT odborníků" zbrojí do útoku, ale moje počínání má jasné důvody.

    • Prioritou ze všech služeb, které ten stroj zajišťuje, je internet, protože ten potřebuju pro práci. Zálohy mám hned dvě: 4G mobilní data v mobilu, který po připojení do PC krásně fachá a dále pak záložní router Edimax, který má nastavenou stejnou MAC směrem ven jako hlavní řešení a v případě poruchy mi tedy stačí Edimaxe zapojit a přepojit pár síťových kabelů.
    • NAS pravidelně zálohuji na externí disk a tak v prípadě kolapsu o nic extra nepřijdu.
    • Web mám zálohovaný na tolika strojích, že o něj nemám ani šanci přijít a stejně ten můj blog nikdo nečte :).
    • Když vypadne mail, tak je to sice nemilé, ale zálohy mám ve všech klientech (PC,notebook,mobily) offline a tedy o žádný z uložených mailů nepřijdu. Do práce dám lidem hned vědět, ať mi chvíli nic neposílají na mail a využívají jen Skype a nějaký čas bych bez mailu taky vydržel, nicméně rychle zplácat nějaký funkční mail server je přece snadné (hotových docker image je dost ...).
    • Přehrávání filmů není životně důležité, ale kdyby hlavní stroj chvíli neběžel, tak ho notebook s HDMI výstupem krásně zastoupí.

    Nicméně všechno mi to běží dost stabilně (klep,klep,klep ;-)), mám vždy po ruce náhradní zdroj, náhradní disky, náhradní skoro všechno, takže věřím, že v případě problému si vždy rychle poradím. Uptime mi potvrzuje, že moje řešení je v pohodě.

    www.jiri.one - Můj blog o Linuxu, hrách, životě, ...
    11.5.2017 10:32 happy wheels
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Upgrade domácího serveru
    Learn Even more unblocked games 360

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.