Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
#include <stdio.h> __global__ void helloCUDA(float f) { printf("Hello thread %d, f=%f\n", threadIdx.x, f); } int main() { helloCUDA<<<1, 5>>>(1.2345f); cudaDeviceSynchronize(); return 0; }Kompilaci provede pomocí (kde test.cu je název souboru s kódem a test název zkompilovaného programu):
nvcc -arch=sm_20 test.cu -o testAby program s CUDA fungoval (pokud máte optimus) je ho potřeba pustit pomocí optirun. Výsledný program spustíte tedy pomocí optirun takto (můžete použít optirun s argumente --no-xorg):
optirun --no-xorg ./testPokud se vám vypíše
Hello thread 0, f=1.234500 Hello thread 1, f=1.234500 Hello thread 2, f=1.234500 Hello thread 3, f=1.234500 Hello thread 4, f=1.234500,tak vám CUDA funguje přesně jak má a může vesele vyvíjet aplikace využívající GPU.
Pokud stejně jako já rádi použiváte KDevelop, tak nastavení aby se KDevelop choval k souborům s příponou .cu a .cuh jako souborům C resp C++ provode v systémovém nastavení KDE v kategorii Asociace souborů kde u x-c++src pridáte další příponu *.cu a u x-c++hdr přidáte příponu *.cuh. Nyní by vám již mělo fungovat doplňování a refaktoring v KDevelop se soubory s těmito příponami.
cmake_minimum_required(VERSION 2.8) project(nazevprojektu) # kvuli kompabilite s nvcc je potreba pouzit gcc verze 4.6 u CUDA toolkit 5.5 tohle muzete odebrat set(CMAKE_CXX_COMPILER g++-4.6) set(CMAKE_CC_COMPILER gcc-4.6) set(CMAKE_C_COMPILER gcc-4.6) find_package(CUDA REQUIRED) include(FindCUDA) # nvcc flags set(CUDA_NVCC_FLAGS ${CUDA_NVCC_FLAGS};-gencode arch=compute_30,code=sm_30) set(CUDA_VERBOSE_BUILD ON CACHE BOOL "nvcc verbose" FORCE) cuda_add_executable(nazevprojektu main.cu dalsifile.cu file.cpp)
Při vývoji narazíte na problém, že se vám aplikace spuštěné pomocí optirun déle spouští. Je to způsobením, že se pokaždé musí nastartovat další X server. To lze vyřešit tím, že si pustíte nějaký program pomocí optirun a necháte ho běžet. Poté se vám již aplikace budou spouštět normálně.
Nyní přichází na řadu debugování to lze provádět pomocí cuda-gdb. Aby vám cuda-gdb fungovalo je potřeba ukončit všechny programy, které grafickou kartu s CUDA využívají. Opět musíte spouštět cuda-gdb pomocí optirun nyní již musíte použít argument --no-xorg jinak vám nebude fungovat. Například takto:
optirun --no-xorg cuda-gdb --args programscuda -jehoargumentycuda-gdb je postaveno na gdb, takže musíte umět aspoň nějaké základy používání gdb.
Pokud jste došli až sem a vše vám funguje gratuluji.
Tiskni
Sdílej: