Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Tiskni
Sdílej:
S programováním teprve začínámNo, muj kod taky neni dokonaly, ale je to trochu videt.
require '/home/nagyova/mzda/konstanty.rb'Vážně?
MALE = 0 FEMALE = 1 puts "Pohlavie: %s" % if gender == MALE then "mužské" else "ženské" end
Dik funguje...
Len mi to vyhodilo: "Pohlavie: mu??sk??"
Ruby nepodporuje unicode?
require File.join(File.dirname(__FILE__), 'konstanty.rb')
, od Ruby 1.9 je navíc k dispozici require_relative
. Ruby 2.0 přidává i __dir__ (podobně jako již zavedené __FILE__ a __LINE__) vhodné pro takové ty File.open a YAML.load.
--
43.times {print '*'} putsUrčitě než volat print v cyklu bych raději použil
puts '*'*43
--
... puts STR2 odpoved = gets test_vstupu_an(odpoved) if odpoved =~ /a/i sleva_na_dani += DRZITEL_ZTP end ...Není mi úplně jasné, proč používáš ty konstanty STR1 až STR4. Stejně tam máš v kódu napevno zadrátované to, čeho se která týká (sleva_na_dani). Nevím jestli nečekáš, že ty otázky se budou nějak výrazně často měnit a proto je chceš mít někde bokem, ale IMHO to nestojí za to snížení čitelnosti hlavni.rb. -- Jak už bylo řečeno výše, tak to rozdělení do souborů není úplně ideální. Hlavně je ale Ruby objektivně orientovaný jazyk a tak je škoda to úplně ignorovat.
class PlatovaKalkulacka SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNAVATEL = 9.0 SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNAVATEL = 25.0 SAZBA_ZDRAVOTNI_ZAMESTNANEC = 4.5 SAZBA_SOCIALNI_ZAMESTNANEC = 6.5 SAZBA_DANE_Z_PRIJMU = 15.0 POPLATNIK = 2070 DRZITEL_ZTP = 1345 STUDENT = 335 DITE = 1117 attr_reader :hruba_mzda, :podepsane_prohlaseni, :ztp, :student, :pocet_deti def initialize(opts={}) @hruba_mzda = opts[:hruba_mzda] @podepsane_prohlaseni = opts[:podepsane_prohlaseni] || false @ztp = opts[:ztp] || false @student = opts[:student] || false @pocet_deti = opts[:pocet_deti] || 0 end def sleva_na_dani return 0 unless podepsane_prohlaseni val = POPLATNIK val += DRZITEL_ZTP if ztp val += STUDENT if student val end def super_hruba_mzda hruba_mzda + zdravotni_zamestnavatel + socialni_zamestnavatel end ... endNemáš potom ty konstanty a metody v globálním namespace, ale hezky u třídy, které se to týká. Navíc máš pak metody jako PlatebniKalkulacka#super_hruba_mzda, ve kterých je jen samotný výpočet dané hodnoty, nemáš to smíchané s kódem pro vstup/výstup. Se soubory jako metody.rb bych byl opatrný. Mám zkušenost, že takový soubor rychle bobtná (vyvojáři projektu si tam přihodí nějakou funkci, kterou zrovna rychle potřebují), dochází k duplikaci kódu a víceméně všechny ostatní součásti aplikace na tom závisí. Odstraňovat je to potom peklo, to se už raději v začátku snaž mít objektový návrh a ty metody si dávat rovnou tam, kam patří.
# encoding: utf-8 a = "vstup\n123" abort "chybný vstup" if a !~ /^[0-9]+$/ puts a.to_i()^ a $ označují začátek a konec řádku, ale ne začátek a konec řetězce. Pokud chceš kontrolu toho, že řetězec opravdu obsahuje jenom čísla, je potřeba
/\A[0-9]+\Z/
.