Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Připojil jsem ISO image Solarisu a nabootoval jsem z něj.
Po volbě rozdělení disku (vše jsem nechal na automatických hodnotách) mě čekalo spuštění X serveru s "grafickou" instalací v rozlišení 1024x768.
Instalace trvala poměrně dlouho, mnoho času zabrala instalace Gnome.
Po dokončení proběhl restart. Solaris ještě konfiguroval nějaké služby a potom spustil Xka. Nabídl mi instalaci dokumentace, ale ta není na instalačním DVD přítomna - budu jí muset dodatečně nainstalovat.
Xka se ukončila a zobrazil se textový login. Chvíli jsem si hrál s textovým režimem, který byl poměrně nepoužitelný. Klávesa TAB místo doplňování napsala jen tabulátor a na místo backspace se napsal znak ^H. Po chvíli se samovolně spustil grafický login. Po zadání username root a hesla jsem si mohl vybrat, jaké desktopové prostředí si přeji. Vybral jsem si Java Desktop System.
Velikým zklamáním bylo rozlišení 640x480. Nechápu proč Solaris nastavil toto rozlišení, když instalátor použil 1024x768.
Začalo se startovat Java Desktop System. A nebo je to spíš Gnome?
Když jsem poprvé uviděl plochu, napadlo mě jediné: Microsoft(R) Windows(R). Někdo si dal tu práci, aby to vypadalo podobně.
První, o co jsem se snažil, bylo zvýšení rozlišení. Bohužel neúspěšně; nástroj na změnu rozlišení mi nabídl jen 640x480. Hledal jsem konfigurák Xek, ale nenašel jsem ho - bude asi někde zakopaný. Pokud někdo víte, kde je, poraďte mi prosím v diskuzi.
Následuje pohled na Prohlížeč souborů a nabídku "Spustit":
Vyzkoušel jsem i StarOffice 7, který hned ve splash screenu oznamuje, že je založen na OpenOffice.org.
StarOffice 7 jako OpenOffice.org taky vypadá...
Dalo by se říct, že mě Solaris zaujal. Mám další systém na hraní
Tiskni
Sdílej:
Řekněme některé shelly. Většina těch, se kterými jsem pracoval, používá tabulátor, ale (t)csh ho používá jen pro doplňování a nabídku variant zobrazuje po ^D.
a bash jsem si musel dát do .profile (nabo tam někam)
Výchozí shell uživatele je definován v tabulce uživatelů a změnit se dá např. příkazem chsh
(ne všude je ale povoleno, aby si to uživatel změnil sám).
Třikrát fuj a přes ruce naplácat…
mkdir /home/lubos
mi vyhodí chybu Operation not applicable a když se pokusím třeba změnit práva u /home, tak dostanu chmod: WARNING: can't change /homeJak je to možné? Vždyť jsem přece root! Dokáže mi někdo poradit?
svcadm restart autofs
), potom můžeš s /home pracovat jako jsi zvyklý z linuxu.