Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Už mnoho let mám xDSL od O2. Zaujala mě ale nabídka pevného připojení od T-Mobile.
T-Mobile má několik předností:
Dle mých zkušeností mívá O2 dost ucpanou nebo špatnou mezinárodní konektivitu. Když jsem před pár lety dělal v rámci kontraktu s Číňany, což obnášelo používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.
Samozřejmě jsem googlil, ale člověk se moc rozumného nedozví. Většina lidí si stěžuje buď na nucený přechod od ČRa před mnoha lety nebo na nízkou rychlost kvůli velké vzdálenosti od ústředny. Mě ale trápí, aby třeba u T-Mobile nebyla víc znát agregace, a tak jsem rychlostně neprodělal.
Přejít k T-Mobile a pak zase zpátky se totiž dost nevyplatí. Jakmile od O2 odejdu, tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.
Máte tedy zkušenosti?
Tiskni
Sdílej:
IPv6 už mají u O2 všichni, jen to musí umět ten modem.Ano, ale v tom je právě ten háček. Nový modem si pořizovat nechci, protože starý stále slouží. Z toho důvodu taky nepřecházím na VDSL, modem to prostě neumí. A i kdyby uměl, tak mi to bude prd platné, protože tu stejně víc jak 8MBit není.
pitome lokalni wifi ma vyssi latenci nez zbytekPokud ma clovek chut/zajem, tak to lze resit (akorat potrebujes router na ktery lze nahrat custom firmware, jinak to nepujde, ty sracky od vyrobcu jsou nepouzitelne).
používání SSH na server v Číně, tak jsem musel používat T-Mobile LTE. Přes LTE byla latence 450ms, přes O2 xDSL byla 950ms s 20% packet lossem.Na LTE jsou tedy štědřejší snad všude - v Číně to platí na přístup do zahraničí úplně stejně, přes LTE nižší latence i nižší ucpanost než přes optiku, jak China Telecom tak China Unicom. Nakonec to ale řeším pronájmem VPS v jedné z lokalit (nebo obou, když je to pořád špatné), lokální peering mají většinou dobrý a do zahraničí to jede mnohem líp než na domácích přípojkách.
Možnost nastavit reverzní záznamySupport mi řekl že tohle nedělají. Nebo jsem nebyl dostatečně otravný.
Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
K reverzům cituji:Tak už to bude přes rok, co jsem se naposled ptal. Možná bych to měl zkusit znova.Ověřila jsem si odpovědi u našeho technického oddělení a skutečně stále platí, že součástí připojení je 1x statická IPv4 adresa a /56 blok adres IPv6 a lze přiřadit reverzní DNS záznamy.
Taky je otázka jestli tím "přiřadit" myslí delegaci celé reverzní zony na zákazníkovy servery nebo jednorázové nastavení vybraných záznamů.Jednorázové nastavení.
ping www.google.com PING www.google.com (172.217.23.228) 56(84) bytes of data. 64 bytes from prg03s06-in-f228.1e100.net (172.217.23.228): icmp_seq=1 ttl=54 time=9.89 ms .. --- www.google.com ping statistics --- 14 packets transmitted, 14 received, 0% packet loss, time 13022ms rtt min/avg/max/mdev = 9.146/9.400/9.892/0.223 msModem bohuzel neumi jejich zpusob propagace IPv6. Rucne nastavene se mi to povedlo rozchodit jednou asi na 10 minut.
tak přijdu o "starou smlouvu", u které je jedna dynamická veřejná IPv4 adresa. Teď už se musí vždy připlácet.Jako že bez připlácení budeš za NATem?
Jako že bez připlácení budeš za NATem?Jo. U O2 bez připlacení dávají jen 1 dynamickou adresu IPv6 + dynamický rozsah /64. Za kilo měsíčně si můžeš připlatit za statický blok /64Tak to je hodně smutné, má O2 aspoň jednu statickou IPv6?