abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    4.6. 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    Rozcestník

    ZFS jako backup, drobné detaily

    12.7.2013 13:10 | Přečteno: 1131× | Software | poslední úprava: 12.7.2013 13:07

    Jsem stále nespokojený s mým řešením záloh. Rád bych ho změnil a postavil na ZFS (nejspíš nativní na linuxu nebo nějaké illumos distribuci). Záloha by pak probíhala tak, že bych změněná data tlačil na server (přes SFTP, FTP...), odmazaná odmazával a na serveru by probíhalo snapshotování.

    Řeším jak nejlépe jít na tu "tlačící" (řekněme jednosměrně synchronizační) část. Používám hlavně Win7 (na VPS samozřejmě Linux) a kamarádi, kteří si na můj server taky tlačí nějaká data mají taky Win.

    Na Linuxech bysme šli samozřejmě cestou rsync (unison), ale ve windows by se to nejspíš zkoplikovalo - shodné verze, spojení na SFTP atd. Windows nástroje jako Robocopy neumí FTP a připojovat backup jako síťový disk se mi moc nezdá - nelíbí se mi, že by byl připojen při běžném používání.

    Dále se mi líbí představa, že server bude co možná "nejhloupější".

    Ot. 1: Máte nějaký tip, kudy do toho?

    "Vymyslel jsem" (asi ovlivněn četbou zkompiloval různé cizí myšlenky) tento postup fiktivného kusu software, který dokáže dobře tlačit na server:
    1. sestavím seznam souborů k zálohování
    2. připojím se na úložiště a stáhnu archiv hashů z minula (viz. níže)
    3. vezmu první soubor ze seznamu, vygeneruji hash, pokud sedí na stažený, pokračuju dále, pokud nesedí nahraju nový soubor a upravím hash
    4. Projedu stažené hashe, které jsem nekontroloval a pokud na lokále není soubor, smažu ho i na serveru
    5. Nakonec nahraji na server archiv nových hashů, doplněný o informace jako kdy byly soubory naposled měněny, jaké množství dat bylo nahráno a tak.
    Hashování probíhá jen na lokále a není problém před nahráním na server dat zašifrovat.

    Výhody: Nevýhody: Myslíte že vymejšlím blbosti a něco takového už dávno existuje? Nebo to neexistuje, protože to má základní vadu? Rád se nechám poučit...

    Možná cítíte inspiraci programem duplicity/duplicati - ten používám teď, ale prudí mě když mám dělat plné zálohy a jestli jsem něco zásadního nepřehlédl, tak pro ZFS (brtfs) snapshoty moc vhodný není.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Josef Kufner avatar 12.7.2013 13:34 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    rsync na cygwinu ?

    Asi bude potřeba pořešit různá oprávnění a další Windows-spcific věci ve filesystému.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    12.7.2013 16:48 Dreit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    Zase pokud to dokáže klikací Grsync...
    13.7.2013 00:40 Honza Jaroš | skóre: 6 | blog: moje_strana_plotu | Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    Práva se kdyžtak nechají nazálohovat do samostatného souboru pomocí subinacl.exe (a pomocí téhož programu zase na existujícím filesystemu obnovit). Spíš nevím, jak se chová pod Windows rsync k symlinkům a hardlinkům, od Vist výše jsou ve Windows celkem běžně využívané a třeba rdiff-backup s nimi měl problémy.

    Každopádně pokud by se to obešlo bez symlinků, tak mi jako cesta nejmenšího odporu přijde nainstalovat cygwin s rsyncem a pak při zálohování nejdřív spustit synchronizaci, pak přes subinacl nazálohovat do souboru přístupová práva a výsledek přidat k záloze a nakonec vytvořit na zálohovacím stroji snapshot. Instalace cygwinu má navíc tu výhodu, že to jde sepsat jako skript pro bash, takže se člověk nemusí patlat s batchi nebo s PowerShellem.

    Ideální by bylo si před zálohou vytvořit přes shadow copy nad NTFS snapshot (někde u Microsoftů se povaloval řádkový program vshadow.exe, kterým šlo s trochou úsilí snapshoty spravovat z příkazového řádku; teď mi Google vyhodil ještě vscsc, který by podle popisu měl dělat totéž jednodušeji), ten si připojit přes dosdev.exe jako další diskovou jednotku (koukám, že odkaz na dosdev je na výše uvedeném webu vscsc) a zálohu si dělat ze snapshotu místo z živých dat. Mám vyzkoušeno, že pak jde zálohovat i věci jako jsou soubory registrů nebo SAM databáze, které jsou normálně zamčené pro přístup a tudíž nečitelné.
    12.7.2013 13:43 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    ZFS urcite muzu doporucit, nakonec i ZFSonLinux se ukazuje jako pouzitelny projekt. S Illumosem je to takove... mno. Vyvoj kernelu se hybe dopredu, illumos-gate je vyvijeny. Problem je s distribucemi - je tu SmartOS, ale to je spis na virtualizaci, je to uzpusobene na stateless hypervisor instance. OpenIndiana je ted tak trochu mrtvy projekt, i kdyz "behind the scenes" se neco deje, vypada to, ze nejspis znova ozije, ale ted je to primrtvene a nove verze baliku nejak nejsou a Illumos build v OI je zastaraly, ma par nepeknych bugu. Pak je to OmniOS, ktery je vic maintainovany, nez OpenIndiana, v podstate se snazi o podobne, co OpenIndiana, akorat uplne od podlahy a delaji jenom baliky, ktere oni potrebuji = vyber tam neni buhvijaky, na backup server by to ale melo stacit (gnu utility tam jsou, rsync taky). Illumian jsem nezkousel. Jinak Solaris/Illumos prostredi je okouzlujici, urcite doporucuju si to osahat. Osobne, pokud nejde o system vystaveny do internetu, bych tam klidne dal tu OpenIndianu.
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    13.7.2013 20:39 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    Jo a jinak, potom na ZFS pokud rsyncem, tak s --inplace, k tomu urcite doporucuju zapnout transparentni kompresi. Takhle mame resene zalohy ve vpsFree. Uz druhy tyden nam bezi testovaci node se ZFS on Linux, kde mame kontajnery OpenVZ nad ZFS a musim rict, ze kluci teda udelali docela pokrok, protoze to zatim drzi, jako zidovska vira. Jestli to projde jeste narocnejsim testovanim, tak po lete prechazime na ZFS uplne vsude a zalohovani budeme resit pres zfs send/recv, what a bliss...
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    12.7.2013 16:56 Dreit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    Ohledně snapshotování - co takhle (pokud nesouhlasí hash) nahrát soubor na server, porovnat se starší verzí a použít diff? Potom by neměl být problém mít na serveru nejnovější verzi + aplikováním patch souborů se vracet v čase.
    12.7.2013 17:02 Dreit
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    ad mnoho malých souborů - co pustit rsync v simulačním módu s verbose? Nemám teď možnost to vyzkoušet, ale pokud se nepletu, tak by měl svým algoritmem (a že je to fofr!) porovnávat soubory a na standardní výstup vypsat, jestli souhlasí, nebo se liší ;-)
    12.7.2013 19:04 Halis | skóre: 6 | blog: capacitor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    Velice podobným způsobem funguje BackupPC. Namísto snapshotů ale používá hardlinky. Osobně používám ve dvou sítích, jedna je čistě GNU/Linux, druhá je mix s Win.

    Pro zvědavce ve zkratce: rsync/ssh/samba, plánování záloh, deduplikace napříč zálohami a stroji na úrovni souborů, komprese jednotlivých souborů, ...
    Bedňa avatar 12.7.2013 22:47 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    Mne príde najlepšia možnosť pred rsync snapshot, pretože keď sa niečo v sobotu večer po estráde zo serveru odmaže, to by mohlo bolieť.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    15.7.2013 01:34 Halis | skóre: 6 | blog: capacitor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    Teď nechápu o jaké fázi zálohování je řeč?
    Josef Kufner avatar 16.7.2013 09:20 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    rsync umí hardlinkovat z předchozí zálohy. Takže pak máš adresáře se zálohama po dnech a pokud se nic nezmění, zabírají místa jako jedna (pokud nepočítám inody, ale těch je dost). Už se na to dlouho chystám přejít z rdiff-backup.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    pol128 avatar 12.7.2013 22:38 pol128 | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    a to je celkom entrprajs toto, zlozite a nahovno ;-)
    AsciiWolf avatar 15.7.2013 10:56 AsciiWolf | skóre: 40 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS jako backup, drobné detaily
    :-D

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.