Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Štěpán Kotrba z Britských listů někde vyhrabal agenturní zprávu, která je sama o sobě dost kusá, a proto pravděpodobně nepříliš diskutovaná. Zdroj neuvádí, ale jde patrně o tuto:
A Chinese developed computer operating system for servers that's said to be more secure than other server software, passed an experts' assessment on Monday. The successful development of the Kylin operating system is significant progress for China's operating system research and development, the Ministry of Science and Technology (MOST) said.
... The system has obtained authentication of the international Linux Standard Base and Free Standards Group, developers said. It is now being applied in the fields of finance, governance, education and stock and has also worked successfully in information systems of national defence, the university said.
Zdroj: http://english.gov.cn/2006-12/04/content_461206.htm
K čemuž lze najít ještě něco málo podrobností:
The Kylin operating system is a server OS focusing on high performance, availability and security, that was first funded by a Chinese government-sponsored R&D program in 2002. It has been organized in a hierarchy model, including the basic kernel layer which is responsible for initializing the hardware and providing basic memory management and task management, the system service layer which is based on FreeBSD providing UFS2 and BSD network protocols, and the desktop environment which is similar to Windows. It has been designed to comply with the UNIX standards and is compatible with Linux binaries.
Zdroj:
http://www.eurobsdcon.org/talks-wu.php
Tak nevím, nepřipadá vám, že za Velkou čínskou zdí se dějou věci, o kterých se tu příliš málo ví? Týká se to nejen nasazení Linuxu, o kterém se sice sem tam občas píše (třeba loňský přechod Industrial and Commercial Bank of China na TurboLinux), ale např. vývoje dalších systémů a aplikací, viz tento (už nyní bájný) Kylin. Existuje vůbec nějaká viditelná čínská komunita, která se podílí na "amerických" distribucích, které zatím převládají na západní polokouli?
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs