Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Nejdříve k b a B. Největší zmatení jsem zatím viděl v letácích poskytovatelů připojení k Internetu, ale tuhle si na to někdo stěžoval i na Rootu. Takže:
Většinou se dá z kontextu i při chybném použití odvodit, co tím měl básník na mysli, ale někdy to nejde. Například u embedded flash pamětí. Jindy zase dochází ke zmatení BFU, a ti pak volají, proč jim s 10Mb/s linkou stahovátko ukazuje „jen“ něco přes 1MB/s.
Příklad: 10 Mb = 1,25 MB
Příklad: osm trilobitů je jeden trilobajt
Používání násobků se řídí SI.
Přiklad: 1 000 000 000 B = 1 GB = 1000 MB
Dále se v počítačové branži můžete setkat s tzv. binárními předponami. Ty upravuje norma IEC 60027-2 (v ČR vyšla jako ČSN IEC 60027-2) z roku 1999, které byla reakcí na tehdejší bordel v předponách, a měla jej elegantně vyřešit. Bohužel se tak nestalo, je dodržována velmi sporadicky a bordel je v tom ještě větší. Norma nám říká:
Ve starších textech (pre-1999) se můžete setkat ještě s předponou K (čteme „velké kilo“), která znamená totéž, co Ki.
Tabulku s konkrétními čísly najdete na Wikipedii.
Příklad: na 700MiB CD se vejde právě 716800 KiB
Tento zápisek je určen především lidem, kteří jednotky motají z neznalosti. Nicméně někteří (u nás například trekker.dk a kralyk) se odmítají řídit normou zmíněnou výše a tvrdí, že 1 km = 1000 m, ale 1 kB = 1024 B. S argumenty obou stran se můžete seznámit v četných flamewarech, například tady či tady. Ať si – já mám s některými normami také trochu problém, myslím si, že jsou nelogické, a porušuji je. Nicméně je nesmírně důležité, aby v případech, kdy na tom záleží, a z ideologických důvodů se autor odchýlil od normy, na to patřičně upozornil, a ostatní lidé si to mohli přepočítat. Pokud tvoříte kolektivně, musíte se dohodnout, kolik je kolik, aby text neobsahoval zjevné rozpory . V některých oficiálních dokumentech je pak odchýlení od norem nepřípustné – já také musím v důležitých pracích dodržovat pravidla hladké sazby, ač mi některá přijdou nelogická.
…je různá. Například dd
z coreutils 6.10 na normu kašle (ale přesto u mě má plus, protože jeho česká verze korektně používá přechodníky ),
ls
a df
mají parametr --si
, který zařídí správný výstup, a git
vypisuje správně defaultně.
Let the flame begin!
PS: až někdo z těch, kteří se budou v diskuzi pod zápiskem hádat, že kb je 1024 b, napíše, že má 100Mb/s ethernet a 320GB disk, dostane kyjem
Tiskni
Sdílej:
osm trilobitů je jeden trilobajt
To mě naprosto dostalo
Jak to může dopadnout jinak, než že ty, kteří v tom dnes dělají zmatek, to postupně přestane bavit?
Budu tedy doufat, že to vás a vaše soukmenovce časem bavit přestane. :-)
(kb)/s
= kb/s
≠ k(b/s)
osm trilobitů je jeden trilobajt
napíše, že má 100Mbps ethernet, dostane kyjemTak zrovna toto nechápu proč by měl. Ty čipy opravdu pracují na zdroji hodin o frekvenci s nějakým dělitelem 100Mhz (± autobus, spíš mínus) takže ty data v kabelu opravdu nelétají v žádném násobku dvou.
Nenárokuji, protože jsem ji sám ukradl, ty si fakt mamlas. Doufám, že na ty hlášky si nenárokuješ autorská práva
Tak zrovna toto nechápu proč by měl. Ty čipy opravdu pracují na zdroji hodin o frekvenci s nějakým dělitelem 100Mhz (± autobus, spíš mínus) takže ty data v kabelu opravdu nelétají v žádném násobku dvou.No vždyť jo.
Tak toto najdete na stránce 116 knihy „Stavíme si počítač” z roku 2008 od Jaroslava Horáka, vydalo nakladatelství Computer Press, a.s.
Prostě je tento omyl nějak hodně zakořeněn.
Jinak díky za osvětu.
minuly tyden jsem si v jedne nadrazce objednal rum a oni mi donesli nejaky chlast z brambor... coz je kvalitativne vetsi rozdil nez mezi 1KB a 1 KiB
Jestli to nebude tím, že v češtině je už po desítky let zvykem označovat tímto názvem ten "nějaký chlast z brambor".
Spousta lidí si myslí , když někde koupí USB pamět 8GB , že budou mít skutečnou kapacitu 8GB. Pak doma zjistí, že mají jen 7,45GBNe, správně je „Pak doma zjistí, že mají 7,45 GiB“.
kdepa, OS jim napise GB a ne GiB a na obalu je taky GB takze to sou "stejny" jednotky a nesedi jen velikost -> logika rika ze to je chyba a mam narok na reklamaci.Tak v tom případě je chyba v OS a měli by reklamovat ten.
posledni verze mac os x uz to pocitaji tak aby to uzivatele nematlo, takze u 500GB disku ukazujou 500GB ikdyz ma 486 naprikladNe. Ten disk určitě nemá 486 GB (nebo jsem alespoň neviděl žádný takový prodávat). On má 500 GB. To je 465,7 GiB.
pocita to stejne jako vyrobci disku, takze asi desitkove, kilo je 1000 a ne 1024.Tedy to počítá správně.
Jeden bajt ma osm bitu a to uz je pekna bytovka........
a dal si budou verit tomu cemu chtejiTřeba že DivX® je formát, když už jsme u toho, že?
Třeba že DivX® je formát, když už jsme u toho, že?Definuj pojem formát.
ze proste 1kB = 1024B a hotovo … protoze se nepohybujeme v soustave desitkove, ale dvojkove.V tom případě jste zaznamenal první aut v historii matematiky. Nemyslíte, že číslice 2 a 4 jsou na dvojkovou soustavu trochu moc?
Kdo chce, tak rozumi.Vážně? Tak mi řekni, kolik bajtů je 8 GB.
Takže tobě fakt nepřijde úchylné, že giga je jednou tolik a jindy tolik?kilogram a kilobyte jsou různý věci. Uchylný mi to nepřijde.
Problém vzniká z toho, že se stále ještě používají dekadické předpony ve významu binárníchŽádný takový problém nevzniká, ten problém je vytvářen hyperkorektními jedinci a/nebo marketingovými zmrdy.
k
pro 1024) čouhá na všechny strany fakt, že jsou to pokroucené dekadické předpony, které vznikly způsobem „potřebujeme mocninu dvou někde poblíž dekadické tisícovky“ a jsou tudíž už od základu vytvořeny nelogicky.
Kdyby to slovo bylo třeba hodněbajt, bylo by mi to jedno. Ale když ono je to „náhodou“ zrovna kilobajt, megabajt, gigabajt, což se až příliš nápadně podobá dekadickým předponám a plete se to s nima. Tak ať se pro tenhle případ používá slovo kibibajt, a je to vyřešené.
Když se bude pro binární předpony používat dekadické označení, bude s tím problém pořád – zaděláno na něj je už od okamžiku, kdy tyto předpony vznikly, tedy dávno před vznikem kilobajtu. Už od té doby platí, že když někdo řadu kilo-, mega-, giga- v souvislosti s jednotkami použije pro něco jiného než pro násobky tisíce, bude to matoucí.
Takže otázka je, komu prospívá používat matoucí označení, když zde existuje označení jednoznačné.
Takže, kdyz napíšu 100mbit, znamená to 100 * 10^6 bitů za vteřinu.Ještě by to M mělo být velké, takhle je to jeden bit za 10 sekund
To ukazuje, nakoľko sú jednotky SI (určené pre spojité veličiny), nevhodné pre veličiny diskrétne
Btw, keď ti niekto povie, že ide kúpiť kilo banánov, pochopíš to ako 1000, alebo 1024?
Počítače nějaká desítková soustava nezajímá.Tak proč ji používáš?!
úřadní posvěcení podvodníků ty zmatky nevyjasní, ale jedině prohloubíKdyž se tě někdo zeptá, jak velkou máš kartu ve foťáku, jak mu odpovíš?
sd 3:0:0:0: [sda] 3838464 512-byte hardware sectors (1965 MB)Máš zvláštní kartu, ta moje má 1,965*10^9 B, což je 1.83*2^30 B. Tak jinak, jak to děláš s pevnými disky? Říkáš třeba 298 GB?
Vhodné je to především proto, že už se to tak dost dlouho používáTo je zvláštní, že tradice psát charset místo encoding je špatná, a tradice psát k místo Ki je dobrá…
Jednak je mezi těmito případy trochu rozdílNo když to tak cítíš...
druhak jsi sám nedávno v jednom svém přípsvěku ukázal, že ani tobě ty kibi pitomosti nejdou z klávesnice úplně snadno, jak se snažíš tvrditAno, spletl jsem se a ano, občas se (nejen) v tom pletu. Asitak jako občas řeknu vteřina místo sekunda nebo gravitační zrychlení místo tíhového. Když si na to vzpomenu, snažím se to pochopitelně napsat správně. Ještě technická: velikost disků si přepočítáváš, takže např. řekneš/napíšeš 298 GB HDD?
Ostatně, u procesorů se taky uvádí rychlost 2,0 GHz, a nikdo nezkoumá, jestli je to informatická nebo neinformatická jednotka a na kolik desetinných míst je ta uváděná frekvence přesná.Tak to bych neřekl.
Takže se to pěkně podle nějakých vlastností rozdělí do kategorií 2,0 GHz, 2,2 GHz a 2,4 GHz, a je to.Hm. Asi máš naprosto základní nedostatky ohledně CPU.
Tak vy si věřte tomu, že to číslo 333 000 vygeneroval generátor náhodných čísel...Já ničemu takovýmu nevěřím, nevím, kdes to sebral.
Váš příklad navíc jasně ukázal, že frekvence uváděná v obchodních materiálech jako 2 GHz je ve skutečnosti stejně třeba 1998 MHz, a nikomu to nevadí, takže by stejně tak nikomu nevadilo, kdyby se uváděla velikost modulu RAM 2 GB a ono to ve skutečnosti bylo 2,15 GB.Ehm, ehm.
Praktické je to pouze u typových označení RAM a připojení k internetu, přičemž v tom druhém případě je to stejně nesmyslZrovna u toho pripojeni tezko, prenosove rychlosti se obvykle udavaji v dekadickych predponach. Jen z nejakych historickych a tezko pochopitelnych duvodu [*] se rozsirily hodnoty jako 256, 512 ci 1024 kb/s. [*] mozna jako celociselne nasobky zakladni rychlosti jednoho kanalu ISDN, coz je 64 kb/s (tedy 64 000 b/s).
Mne napadá třeba porovnání velikosti souboru s nějakým limitem a podíl velikosti souboru a rychlosti přenosu dat – v obou případech je používání nedesítkového základu předpon nepraktické.
Ani bych neřekl. Přirozené limity a velikosti základních struktur jsou většinou kulatá čísla ve dvojkové soustavě, ne v desítkové. 24-bitové LBA mi odadresuje 2^24, ne 16x10^2 sektorů, případně 8 GB, ne 8x10^9 bytů. 32-bitové pointery lze používat na soubory do velikosti 2 GB, ne 2x10^9 B. Alokační bloky v mém filesystému mají 4 KB, ne 4000 B, sektor na disku má 512 B, ne 500 atd.
...protože jeho program mu ukazuje velikost souboru 2020 MB, a ono se to tam pořád ještě vejde, takže ten, kdo mu říkal něco o limitu 2 GB mu asi pěkně kecal.Nekecal. 2020MB < 2^31, tzn. vše je v pořádku. To, že uživatel to nechápe přece není náš problém. Jestli tu chceš diskutovat o tom, že běžný uživatel je nevzdělaný v informatice, tak prosím, akorát to bude off-topic. Tahle diskuse je o jednotkách dekadických vs binárních, nějaký "běžný uživatel" se může jít třeba klouzat.
Nekecal. 2020MB < 2^31, tzn. vše je v pořádku. To, že uživatel to nechápe přece není náš problém.Uživatel nic o 231 netuší, uživatel ví, že kilo je tisíc, mega je milion. To, že uživatel nechápe věc, kterou my záměrně komplikujeme, je náš problém. Váš možná ne, vy možná považujete uživatele za otravnou přítěž, ale lidi, kteří si myslí, že IT má sloužit lidem, a ne opačně, to za problém považují.
Velikostí alokačního bloku, počtem sektorů na disku, adresovatelným prostorem a dalšími otázkami, kde jsou binární jednotky vhodnější, se informatici zabývají imho velmi často.Tak ať se jimi zabývají, mají k tomu odpovídající jednotky.
Čo ich ale bude zaujímať je to, že na 700MB CD sa im nezmestí 700MB súbor.Nikdy jsem si nevšiml, že by tohle byl nějaký problém.
Pokud mermomocí potřebujete používat hodnoty v mocninách dvou, můžete pořád používat binární předpony.No však taky já je používám
Prostě ta desítková soustava tady nemá smysl.Proč to teda pořád v desítkové soustavě píšete? Když budete velikost paměti uvádět jako 10 000 0002 YB nebo klidně jako 102 GB, já s tím nebudu mít problém.
Já jsem ale psal o tom, že jsou případy, kdy uživatel tu hodnotu potřebuje vědět přesně.Jistě - přesně v takových případech je lepší použít 2^32 B než 4,294967296 GB.
Proč to teda pořád v desítkové soustavě píšete?Protože nejsem počítač. Nevím, proč bych nemohl v desítkové soustavě používat 2^x.
Jistě - přesně v takových případech je lepší použít 2^32 B než 4,294967296 GB.Tak to používejte a nepoužívejte jednotku GB, která má jiný význam než jiná jednotka GB. Takže používání desítkové soustavy podle vás nedává smysl, a vy ji zároveň používáte. Tím jste myslím dokonale vystihl postup, jakým se dojde k používání binárních předpon v desítkové soustavě a označovaných dekadickými názvy.
Tak to používejte a nepoužívejte jednotku GB, která má jiný význam než jiná jednotka GB.Sorry, ale nebudu používat nějaké debilní "mebi", "kibi", "gibi", "bibi" apod. kB, MB, GB mi vyhovuje. Na místech, kde to je potřeba stačí přidat vysvětlivku o násobku.
Takže používání desítkové soustavy podle vás nedává smysl, a vy ji zároveň používáte. Tím jste myslím dokonale vystihl postup, jakým se dojde k používání binárních předpon v desítkové soustavě a označovaných dekadickými názvy.Ne, ty jsi to akorát dokonale nepochopil.
Forma x * 2^(10*y) je v tomhle mnohem lepší (šikovnější) než x * 10^y.Jirsákovi jde ve #125 o to, proč je to x * 2^(10*y).
No aby to bylo stravitelné našim desítkovým vnímánímJako abychom mohli rychle a nepřesně (± 10 %) převést zobrazené hodnoty mezi „kilem“, „megem“, „gigem“ či „terem“?
a přitom se to dalo snadno vyjádřit dvojkověProč potřebuješ číslo určené člověku vyjadřovat dvojkově?
Je to prostě nejvhodnější kompromisMezi čím?
Jako abychom mohli rychle a nepřesně (± 10 %) převést zobrazené hodnoty mezi „kilem“, „megem“, „gigem“ či „terem“?přesně tak
Proč potřebuješ číslo určené člověku vyjadřovat dvojkově?Protože občas to člověk potřebuje přesně. A potom je imho lepší 2^32 B než 4,294967296 GB (např.).
Mezi čím?Mezi vyjadřováním čistě dvojkovým (10^100000 B) a mezi vyjadřováním čistě desítkovým (4,294967296 GB).
Protože občas to člověk potřebuje přesně. A potom je imho lepší 2^32 B než 4,294967296 GB (např.).A zde přichází na scénu 4 GiB. Jak prosté, milý Watsone.
To všichni chápem. Ale co někteří z nás nechápou je to, proč rychlé a nepřesné převádění je horší než rychlé a přesné.Jako abychom mohli rychle a nepřesně (± 10 %) převést zobrazené hodnoty mezi „kilem“, „megem“, „gigem“ či „terem“?přesně tak![]()
buďto to nepotřebuješ přesně, pak je to jednoKdyž to nepotřebuju přesně, neznamená to, že to musím záměrně zkreslovat.
nebo to potřebuješ přesně, a pak jsou stejně lepší binární jednotky, nebo vyjádření v bajtechVyjádření v násobcích často stačí. Že se vejde 4 600 MB na 4,7GB DVD vidí na první pohled, zda se 4 200 MiB vejde na 4,38 GiB DVD musím počítat. Že to umí počítač počítat rychle je mi na nic, když to jeden program zobrazuje v MiB a druhý v GiB. Takže ta čísla musím stejně ručně opsat do kalkulačky a převést (a to jsem ještě výjimka, protože aspoň vím, jak se to vůbec převádí). Nevím jak vy, ale já jsem ještě nikdy nepotřeboval vědět velikost modulu RAM nebo velikost disku s přesností na bajt. Ale už mnohokrát jsem potřeboval porovnat dva údaje (které se liší třeba o stovky mega, takže přesnost na bajt opravdu nepotřebuju), třeba místo obsazené soubory a volné místo na flash-disku nebo na DVD, porovnat velikost dvou souborů, odhadnout počet fotek, které se vejdou na kartu atd. Při používání dekadických předpon je to triviální. Při používání binárních nebo dokonce binárních maskovaných jako dekadické si člověk říká, k čemu je to dobré, že ty počítače umí počítat bambilionkrát rychleji, než člověk, když neumí ano obyčejné číslo zobrazit v lidsky čitelné podobě.
Nevím jak vy, ale já jsem ještě nikdy nepotřeboval vědět velikost modulu RAM nebo velikost disku s přesností na bajt.To byl jen příklad. Já s tou přesností nezačal.
Ale už mnohokrát jsem potřeboval porovnat dva údaje (které se liší třeba o stovky mega, takže přesnost na bajt opravdu nepotřebuju), třeba místo obsazené soubory a volné místo na flash-disku nebo na DVD, porovnat velikost dvou souborů, odhadnout počet fotek, které se vejdou na kartu atd.U DVD a CD je "problém", že jejich velikost je obvykle udána v dekadických jednotkách. V tom ale není ve skutečnosti problém, stačí si pamatovat to druhý číslo, což je stejné - buď si pamatuješ jedno nebo druhý (DVD má ~4.37GB).
V tom ale není ve skutečnosti problém, stačí si pamatovat to druhý čísloJistě, proč by mi měl počítač ukazovat dostupné volné místo, když si to můžu já pamatovat. A když si to budu pamatovat pro každý flash-disk, paměťovou kartu, harddisk a částečně vypálené médium, aspoň si hezky procvičím paměť.
Ono totiž ani u dekadických jednotek to nemáš přesnýJá to nepotřebuju přesně na bajt, tak do kraje zase média většinou neplním. Ale celkem se hodí vědět, jestli se mi tam vejde ještě půlgigový soubor, nebo ne. A to z dekadických jednotek poznám, z binárních ne.
Kromě toho - pro porovnání stačí mi oba údaje ve stejných jednotkách, což můžou být klidně binární.Křišťálová koule stále ještě není součástí standardní výbavy počítače, takže správce souborů těžko může vědět, v jakých jednotkách mi volnou kapacitu vypisuje vypalovací software.
Dejme tomu, že potřebuješ nacpat nějaká data na DVD. Podle tebe to vypadá tak, že se podíváš na velikost těch dat (dekaidckou) a porovnáš to s velikostí DVD.Ne, tak to nevypadá podle mne, tak to vypadá podle vás, protože se domníváte, že počítač má sloužit k tomu, aby se lidé nenudili a počítač jim tak má přidělávat práci. U mne to vypadá tak, že dám médium do mechaniky (třeba už částečně zaplněné) a podívám se, kolik na něm zbývá volného místa.
naláduju to tam a koukám na "budík", jestli se to vejdePak zjistíte, že je toho moc, tak zkusíte odstranit jeden soubor. Je to pořád ještě moc, tak ho vrátíte a odstraníte větší. Pak zase zbývá moc volného místa, tak ho vrátíte a zkusíte tam přidat nějaký velikostí mezi. To je opravdu zábavné, zvláště ve srovnání s fádním zjištěním, že přebývá 15,0 MB, tak si seřadím soubory podle velikosti a hned uvidím, že odstranit soubor s velikostí 14 523 kB by bylo málo, ale soubor o velikosti 15 230 kB už bude stačit. Já netvrdím, že používání binárních předpon není možné. Jenom je trochu směšné, jak vy neustále na můj postup „kouknu a vidím“ uvádíte jako protipříklady, že si to přeci můžu pamatovat, najít na internetu, spočítat, zjistit metodou pokus–omyl…
Já netvrdím, že používání binárních předpon není možné. Jenom je trochu směšné, jak vy neustále na můj postup „kouknu a vidím“ uvádíte jako protipříklady, že si to přeci můžu pamatovat, najít na internetu, spočítat, zjistit metodou pokus–omyl…A já ti tvrdim, že to vyjde na stejno, protože u obojího, jak dekadických tak binárních jednotek, platí, že buď kouknu a vidim nepřesně/přibližně, nebo potřebuju přesnou hodnotu a pak pamatuju / hledám na netu / počítám.
To je opravdu zábavné, zvláště ve srovnání s fádním zjištěním, že přebývá 15,0 MB, tak si seřadím soubory podle velikosti a hned uvidím, že odstranit soubor s velikostí 14 523 kB by bylo málo, ale soubor o velikosti 15 230 kB už bude stačit.Tak, a teď si zkus vybavit jedinou reálnou situaci, kdy k nečemu takovýmu došlo. Kdys naposled vypaloval DVD řešil tuhle situaci?
A já ti tvrdim, že to vyjde na stejno, protože u obojího, jak dekadických tak binárních jednotek, platí, že buď kouknu a vidim nepřesně/přibližně, nebo potřebuju přesnou hodnotu a pak pamatuju / hledám na netu / počítám.To jsem vám vyvrátil naposledy v mém předchozím komentáři.
Tak, a teď si zkus vybavit jedinou reálnou situaci, kdy k nečemu takovýmu došlo. Kdys naposled vypaloval DVD řešil tuhle situaci?Prakticky pokaždé, když nějaké CD nebo DVD vypaluju – protože ho vedle toho, co zrovna potřebuju vypálit, zaplním zálohou nějakých dat. Nemá přece smysl nechávat tam zbytečně stovky MB nevyužitého místa. Nebo pokaždé, když se mi podaří skorozaplnit flashku a potřebuju najít něco, co můžu rychle smazat, nebudu to už na flashce potřebovat a uvolnit tak dostatek místa. Ještě nikdy se mi ale nestalo, že bych místo chybného zápisu MB nemohl napsat správně MiB apod. Ono ostatně vůbec případů, kdy by pro mne bylo výhodnější použít binární předpony místo dekadických je velmi málo (týká se to vlastně jen velikostí modulů RAM).
To jsem vám vyvrátil naposledy v mém předchozím komentáři.Právě že ani ne...
Prakticky pokaždé, když nějaké CD nebo DVD vypaluju – protože ho vedle toho, co zrovna potřebuju vypálit, zaplním zálohou nějakých dat. Nemá přece smysl nechávat tam zbytečně stovky MB nevyužitého místa.Aha. Takže jedna reálná situace je, že potřebuju zaplnit po okraj DVD. Zajímalo by mě, jestli tohle kromě tebe ještě někdo dělá. Pochybuju. Zaplnit ručně po okraj dvd je dost sepciální úkon.
Nebo pokaždé, když se mi podaří skorozaplnit flashku a potřebuju najít něco, co můžu rychle smazat, nebudu to už na flashce potřebovat a uvolnit tak dostatek místa.Ty v takovém případě mažeš z flashky přesně požadovanou velikost dat? Třeba dejme tomu když chceš smazat z flashe nějaký fotky, smažeš jich přesně jen tolik, aby to stačilo? Nebo si otevřeš hexa editor a zkrátíš nějaký soubor na přesný počet bajtů? Pokud ano, pka se zase jedná o sepcializovaný úkon.
Právě že ani ne...Právě že ano. Jenže to byste musel číst, co píšu. To byste se dozvěděl věcí – třeba že nikde nepíšu o zaplnění přesně na bajty. Kdybyste tento fakt vzal na vědomí, nemusel byste s ním pořád hloupě polemizovat. Pokud potřebuju uvolnit místo, mažu samozřejmě taky po logických celcích – ale snažím se jich smazat co nejmíň, už jenom proto že je to rychlejší. Takže to samozřejmě nebudu dělat tak, že něco smažu, zkusím soubor okopírovat, zjistím, že jsem smazal málo, tak smažu něco dalšího, a tak pořád dokola. Místo toho raději smažu jednu věc, jejímž smazáním získám potřebné místo. V tom, že něco dělám raději jednoduše, než bych to dělal mnohem složitějším způsobem, rozhodně nejsem sám – výjimka jste spíš vy, když máte počítač od toho, aby vám dával úkoly, co si máte spočítat, zapamatovat a vyzkoušet.
Téměř nikdo nemaže jednotlivé foto nebo jednotlivé mp3, aby přesně vyšel s bajty. Tudíž zase je uplně jedno, jestli má informace zobrazené v MB nebo v MiB.Takže když vidíte, že máte 0,7 GiB volného místa a máte soubor o velikosti 1 200 MiB, vidíte na první pohled, zda bude stačit smazat soubor o velikosti 400 MiB? Jak to děláte?
Pokud potřebuju uvolnit místo, mažu samozřejmě taky po logických celcích – ale snažím se jich smazat co nejmíň, už jenom proto že je to rychlejší. Takže to samozřejmě nebudu dělat tak, že něco smažu, zkusím soubor okopírovat, zjistím, že jsem smazal málo, tak smažu něco dalšího, a tak pořád dokola.Takhle to nedělám ani já
Místo toho raději smažu jednu věc, jejímž smazáním získám potřebné místo.Ano přesně tak. Tomu binární jednotky nijak nebrání (v 99% případů).
Takže když vidíte, že máte 0,7 GiB volného místa a máte soubor o velikosti 1 200 MiB, vidíte na první pohled, zda bude stačit smazat soubor o velikosti 400 MiB? Jak to děláte?Na to bohužel nemůžu odpovědět, protože nemám žádnou aplikaci (ani na linuxu ani na windoze), která by mi zobrazila údaj 0.7GiB místo 700MB. Takhle hloupě se chovají aplikace jen opravdu vzácně.
Všechny aplikace, které znám, volí podle nějakých pravidel nejvhodnější jednotku...Přesně tak - což rozhodně není případ 0.7 GiB. Rozumná pravidla jsou např. převádět na vyšší jednotku až od 2000 nebo podobně.
takže případ, kdy máte jeden údaj v GiB a druhý v MiB (nebo jinou kombinaci jednotek) nastává dost často.Ano, ale v takovém případě binární jednotky nevadí [pokud nepotřebuješ zaplnit dvd po okraj, a i pak to není tak hrozný]. Ale to je furt dokola...
převádět na vyšší jednotku až od 2000 nebo podobněJaké 2000?! Jednou chceme desítkově binárně desítkový zápis, tak se musíme také tak vyjadřovat! 2048, když už!
Ano, ale v takovém případě binární jednotky nevadí [pokud nepotřebuješ zaplnit dvd po okraj, a i pak to není tak hrozný].A proč se nemohou používat desítkové, aby to nebylo tak hrozný, ale vůbec hrozný?
Jaké 2000?! Jednou chceme desítkově binárně desítkový zápis, tak se musíme také tak vyjadřovat! 2048, když už!Řekl jsem 2000 tisíce nebo podobně. Tzn. je mi jedno, jestli ta hranice je 1950 nebo 2050...
A proč se nemohou používat desítkové, aby to nebylo tak hrozný, ale vůbec hrozný?Proč by se nemohli používat? Klidně ať se používaj. Já to nikomu nezakazuju.
Přesně tak - což rozhodně není případ 0.7 GiB. Rozumná pravidla jsou např. převádět na vyšší jednotku až od 2000 nebo podobně.No a co? To na principu nic nemění. Problém je v tom, že mám čísla ve dovu různých jednotkách, která nemůžu rychle převést na společnou jednotku.
Ano, ale v takovém případě binární jednotky nevadí [pokud nepotřebuješ zaplnit dvd po okraj, a i pak to není tak hrozný]. Ale to je furt dokola...Jistě, nevadí lidem, kteří z hlavy umí násobit/dělit 1 024. Ostatním lidem to vadí, protože nemůžou ta dvě čísla porovnat. Je to úplně to samé, jako by vám někdo udal jeden rozměr v centimetrech a druhý v palcích, nebo teplotu ve stupních Celsia a druhou ve stupních Fahrenheita. Ve všech případech to budete muset pracně převádět.
Na to bohužel nemůžu odpovědět, protože nemám žádnou aplikaci (ani na linuxu ani na windoze), která by mi zobrazila údaj 0.7GiB místo 700MB. Takhle hloupě se chovají aplikace jen opravdu vzácně.Dobře, pokud ti to aplikace přes 1024 převádí na vyšší/nižší binární násobky, tak si představ třeba 1,3 GiB, dva soubory po 800 MiB a soubor ke smazání 400 MiB. *** To je prima, že se tu tak hádáte, nicméně já neřeším, jestli je lepší používat desítkové nebo „desítkové“ (v uvozovkách proto, že když už chcete binární, tak bych preferoval odsazení po bajtu nebo nibblu) násobky, to je případ od případu, někdy lepší to a někdy zase ono. Mně jde o to, aby se desítkové od „desítkových“ lišily. Aby, když někdo napíše 123 XYZ, bylo jasně vidět, co tím měl básník na mysli.
Dobře, pokud ti to aplikace přes 1024 převádí na vyšší/nižší binární násobky, tak si představ třeba 1,3 GiB, dva soubory po 800 MiB a soubor ke smazání 400 MiB.No tam je přece na první pohled vidět, že smazat 400 MiB soubor stačí, ne?
Mně jde o to, aby se desítkové od „desítkových“ lišily. Aby, když někdo napíše 123 XYZ, bylo jasně vidět, co tím měl básník na mysli.Jenže problém je, že lidi jsou už léta zvyklí na to, že ty jednotky co vypadají jako SI nejsou SI a nechtějí ten zvyk měnit. Mnoha lidem se navíc jednotky 'kebi', 'mebi' a 'gebi' foneticky nelíbí...
No tam je přece na první pohled vidět, že smazat 400 MiB soubor stačí, ne? Eště zbude něco přes 100 MiB...Tak nám to „na první pohled“ předveďte a popište, jak jste postupoval.
Jenže problém je, že lidi jsou už léta zvyklí na to, že ty jednotky co vypadají jako SI nejsou SI a nechtějí ten zvyk měnit. Mnoha lidem se navíc jednotky 'kebi', 'mebi' a 'gebi' foneticky nelíbí...To jsou opravdu pádné důvody. Nelíbí, nechtějí měnit zvyk, to jsou opravdu dobré důvody k tomu vytvářet zmatek. Že daleko větší spousta lidí je zvyklá na to, že co vypadá jako předpona podle SI je předpona podle SI, to vás asi nenapadlo. Tak v těch předponách holt bude zmatek do té doby, než si ti vaši lidé neodvyknou…
Tak nám to „na první pohled“ předveďte a popište, jak jste postupoval.1.3GB je něco přes 1300MB. K tomu 400MB je něco přes 1700MB. Nakopírováním 2* 800MB se zabere 1600MB, takže ještě něco přes 100MB zbude. Takhle člověk běžně uvažuje.
To jsou opravdu pádné důvody. Nelíbí, nechtějí měnit zvyk, to jsou opravdu dobré důvody k tomu vytvářet zmatek.Ano, jsou to pádné důvody a nepřijde, že by v tom byl nějaký zmatek. Zmatek do věci vnesli tak maximálně výrobci úložných médií, a ani to není nijak hrozný zmatek.
1.3GB je něco přes 1300MB.Ne, 1,3 GiB je něco okolo 1 300 MiB ± pár set MiB. Takže jste zapomněl uvést předpoklad, že si pamatujete, zda skutečná hodnota je menší nebo větší, než váš odhad. A za druhé, když to nebude 1,3 GiB ale 1,4 GiB, je vám k ničemu i tahle znalost.
Jak to člověk "spočítá"?Tak to počítáte vy. Normální uživatel ty dva soubory označí, přečte si součet velikostí, které mu zobrazí počítač (1408 MB), zjistí, že přes kapacitu 1,3 GB přesahuje 108 MB a hledá nejmenší soubor, který je větší než 108 MB.
Člověk totiž není počítač a nepracuje tedy s exaktními hodnotami, všechno odhaduje.A proč by to měl odhadovat s přesností danou zaokrouhlením, když to může odhadovat s daleko menší přesností, že. Nemusíte tady pořád podávat důkazy, že něco jde dělat i složitěji, hloupěji nebo s menší přesností. To všichni víme. Co ale netušíme je to, k čemu je to dobré.
Ano, jsou to pádné důvody a nepřijde, že by v tom byl nějaký zmatek. Zmatek do věci vnesli tak maximálně výrobci úložných médií, a ani to není nijak hrozný zmatek.Zmatek do toho vnesl ten, kdo začal používat předponu kilo- v jiném významu než tisíc-. A opět – je v tom zmatek, který je možné snadno napravit, ale proč bychom to dělali, že. Tímhle přístupem by se mohli inspirovat třeba programátoři – jak by někdo oznámil chybu, odpověděli by: „Ano, je tam chyba. No a co?“
Ne, 1,3 GiB je něco okolo 1 300 MiB ± pár set MiB. Takže jste zapomněl uvést předpoklad, že si pamatujete, zda skutečná hodnota je menší nebo větší, než váš odhad.
Tak to počítáte vy. Normální uživatel ty dva soubory označí, přečte si součet velikostí, které mu zobrazí počítač (1408 MB) zjistí, že přes kapacitu 1,3 GB přesahuje 108 MB a hledá nejmenší soubor, který je větší než 108 MB.Já že to tak počítám? S binárníma jednotkama? No to určitě
A proč by to měl odhadovat s přesností danou zaokrouhlením, když to může odhadovat s daleko menší přesností, že.Protože to vyjde nastejno. Ona ta druhá přesnost není "daleko" menší, ona je jen o 0,024*X. Mně osobně tohle nevadí - nejsem tak přesný počtář, aby mi +-2,4% vadilo.
A opět – je v tom zmatek, který je možné snadno napravit, ale proč bychom to dělali, že. Tímhle přístupem by se mohli inspirovat třeba programátoři – jak by někdo oznámil chybu, odpověděli by: „Ano, je tam chyba. No a co?“Jestliže je v programu chyba, která ničemu nevadí a nezpůsobuje problémy, není to chyba.
Samozřejmě, že je skutečná hodnota větší (o trochu), protože 1024 > 1000. Na tom není si co pamatovat. Nebo alespoň já si teda nemusím pamtovat, že 1024 > 1000, aby byl korektní a mluvil za sebe.To vám nestačí, ještě musíte podle směru převodu určit, jestli tím 1024 budete násobit nebo dělit, a pak to spojit dohromady, že při násobení tisícovkou místo 1024 dostanete menší výsledek, než je skutečnost, při dělení naopak větší. Tohle si málokdo uvědomuje automaticky. Ale pro vás je to vlastně v pořádku, vy berete práci s počítačem jako intelektuální rozcvičku a kdyby počítač něco spočítal za vás, budete nespokojen.
Tedy situace, se kterými se člověk v praxi nesetká.Aha, takže to, že to musím každou chvíli naštvaně přepočítávat, protože nějaký programátor neumí rozlišit binární předponu od dekadické, to je asi nějaká virtuální realita. Podobně jako opakované dotazy „koupil jsem 500GB disk, ale počítač mi ukazuje jenom 463 GB volného místa“.
Jestliže je v programu chyba, která ničemu nevadí a nezpůsobuje problémy, není to chyba.Takže legendární chyba dělení u Pentia byl vlastně nový trend v IT. Vždyť vlastně není chyba, když někde udáme jiné číslo, než jaká je tam ve skutečnosti hodnota – když je to aspoň podobné, je to přece v pořádku.
Ale necpi mi prosímtě ty tvoje SI jednotky a už vůbec ne nějaké "kebi", "mebi", apod.Binární předpony vám cpát nebudu, protože prakticky neexistuje případ, kdy by bylo vhodné, abych je použil. Dekadické předpony budu používat tak, jak jsou definovány, tedy jako dekadické. Vám to vadit nemusí, vy si přece potrpíte na ta nepřesná čísla. No a pokud někdy na přesnosti toho čísla bude záležet, vy si s tím určitě poradíte, vždyť rád řešíte problémy tam, kde by to snadno mohlo být i bez problémů.
Ale pro vás je to vlastně v pořádku, vy berete práci s počítačem jako intelektuální rozcvičku a kdyby počítač něco spočítal za vás, budete nespokojen.
Aha, takže to, že to musím každou chvíli naštvaně přepočítávat, protože nějaký programátor neumí rozlišit binární předponu od dekadické, to je asi nějaká virtuální realita.Jo, taky mám ten dojem už pěknou chvilku. Jen čekám na to, kdy ti to taky dojde...
Takže legendární chyba dělení u Pentia byl vlastně nový trend v IT. Vždyť vlastně není chyba, když někde udáme jiné číslo, než jaká je tam ve skutečnosti hodnota – když je to aspoň podobné, je to přece v pořádku.Hm, to už musí na tvojí straně být hodně velká argumentační nouze, když do toho musíme zatahovat chybu v procesoru, která patří do úplně jiné kategorie problémů... Dobře víš, že když člověk potřebuje velikost dat vědět přesně, není problém zobrazit si ji v bajtech, což je pro přesnost zdaleka lepší, než všechyn násobky, ať SI nebo jiné...
Vám to vadit nemusí, vy si přece potrpíte na ta nepřesná čísla. No a pokud někdy na přesnosti toho čísla bude záležet, vy si s tím určitě poradíte, vždyť rád řešíte problémy tam, kde by to snadno mohlo být i bez problémů.No ono to už bez problémů je, jenže někteří nutně potřebují, aby problémy existovaly, aby pak mohli triumfálně představit genialitu svého jedinného správného řešení
Ne, 1,3 GiB je něco okolo 1 300 MiB ± pár set MiB.Odkdy? Zajímavé je, že zrovna ty, jednotkově-korektní zealot, označuješ 31,2 mega za ± pár set. :P
No jo, to je tím, že někdo začal do informatiky zavádět takový hovadiny jako Si prefixyTakhle jsem to myslel, ale to je jedno, neřeš to...
Ten bordel do toho vnesli výrobci disků.Nikoli. Kilo bylo jasně definováno jako tisícinásobek základní jednotky, zmatek do toho vnesl ten, kdo to použil v jiném významu.
Než začali zřetelně šidit jejich velikost, všichni používali předpony s binární hodnotou.Všichni ne, jenom ti, kteří o tomhle zmatku věděli a přistoupili na něj.
V případě toho volného místa na DVD je špatná ergonomie programu, který ho neukazuje v rozumném zaokrouhlení. Když tam zbývá 685,3 kterýchkoliv megabajtů, tak zaokrouhlení na 0,7 kterýchkoliv GB je blbě.Bohužel neexistuje standard na rozumné zaokrouhlování, takže každý program rozumně zaokrouhluje jinak. Vy jste si vybral názorný příklad, kde je to špatně, ale co takových 1 125 MB – je rozumné to zaokrouhlovat na GB, nebo ne?
Ty ± 2,4 % jsou dost malé na to, aby se ve standardních situacích ztratily při zaokrouhlování.Tady asi někdo neumí počítat. 2,43 ≠ 2,4, ale přibližně 13,8. Takže z vaší chyby 2,4 % to u terabajtů bude už celá třetina.
A v nestandardní situaci typu zaplnění DVD platí malá drobnost, že velikost souboru < než obsazené místo na disku, tudíž opět nastupuje bulharská konstanta a předpokládaná elegance a přesnost dekadických předpon jde do háje.Rozumné programy umí zobrazovat i obsazené místo, navíc to přidané místo kvůli velikosti sektoru tvoří pár bajtů nebo kilobajtů na soubor, což je trochu něco jiného, než pár set mega.
Tady asi někdo neumí počítat. 2,43 ≠ 2,4, ale přibližně 13,8. Takže z vaší chyby 2,4 % to u terabajtů bude už celá třetina.Ale houbeles. Tohle platí jen pokud někdo zavádí SI prefixy. Pokud zůstaneme u starých dobrých binárních prefixů, bude chyba stále jen 2,4%. Ale je na tom krásně vidět strategie SI-věrozvěstů: přinést zmatek a vytvořit tak umělý problém, který je potřeba "řešit".
- 4,3 GB = 4 300 MB
- 4,3 GiB = 4 403,2 MiB
- 4,3 GiB ≅ 4 617,1 MB
- 4,3 GB ≅ 4 100,8 MiB
Snaha napravit tento problém nepřináší žádné problémy. Snaha napravit tento problém totiž znamená přestat používat dekadické předpony ve významu binárních – neuvedl jste žádný problém, který by tím vznikl.Ne ne, tak to nemyslím. Myslím to tak, že snaha napravit tento problém vnáší rozkol do jednotek.
Dřív bylo v podstatě u všech kB, MB, atd. jasné, že znamenají 1024*x.Ne, nebylo. Maximálně jste mohl odhadnout, že většina lidí, kteří ty jednotky používají, ví o tom, že kilo- může mít v tomto případě dva významy, a že většina používá ten informatický. Ale nikdy jste si nemohl být jist, že ten druhý zatím neví nic o tom, že si někdo tyhle předpony předefinoval. Ostatně, tohle se týká pouze kila, megabajt kdysi znamenal 1000 1024bajtových kilobajtů.
Se snahou tento "problém" napravit příšel rozkolNepřišel se snahou problém napravit, ale už v okamžiku, kdy někdo poprvé použil kilo- pro 1024. Protože kilo- předtím mělo jiný význam, a používat ho ve dvou významech by bylo možné jedině v případě, kdybyste dokázal zaručit, že každý, kdo se s touto jednotkou setká, bude o této specialitě vědět. To možná mohlo platit v době, kdy ji používalo pár lidí – ale nemůže to platit v době, kdy tuhle jednotku používá skoro každý.
takže je nutné zachovat i binární prefixyProti tomu nikdo nic nemá.
zde přišli SI-věrozvěsti s jednotkou "kibi", "mebi", atd..., která zní fakt hrozněTak si vymyslete nějakou vlastní jednotku, která vám bude znít dobře. Ale nepoužívejte termíny, které už mají jiný význam. Je to asi stejné, jako kdyby se třeba Microsoft rozhodl, že on bude bajt říkat dvanáctici bitů, začal by to používat, a kdyby to někomu nevycházelo na osmibitové bajty, suše by oznámil, že on si bajt nadefinoval takhle, a pokud to někdo používá jinak, je to jeho problém.
Ne, nebylo. Maximálně jste mohl odhadnout, že většina lidí, kteří ty jednotky používají, ví o tom, že kilo- může mít v tomto případě dva významy, a že většina používá ten informatický....což naprosto stačí.
Nepřišel se snahou problém napravit, ale už v okamžiku, kdy někdo poprvé použil kilo- pro 1024. Protože kilo- předtím mělo jiný význam, a používat ho ve dvou významech by bylo možné jedině v případě, kdybyste dokázal zaručit, že každý, kdo se s touto jednotkou setká, bude o této specialitě vědět. To možná mohlo platit v době, kdy ji používalo pár lidí – ale nemůže to platit v době, kdy tuhle jednotku používá skoro každý.No jen lidi nepodceňuj, nejsou zas tak blbí. Dřív lidi sotva věděli co je to počítač, a dnes? Né, násobky 1024 nejsou problém...
Tak si vymyslete nějakou vlastní jednotku, která vám bude znít dobře. Ale nepoužívejte termíny, které už mají jiný význam.Naštěstí nemáš žádné právo mi nakazovat, co mám nebo nemám dělat. Takže přemlouvat mě samozřejmě můžeš, ovšem budeš muset respektovat, že můj kilobajt má 1024 MB
...což naprosto stačí.Stejně jako děrovat programy na děrné štítky a s počítačem komunikovat jen programováním, používat jen ASCII nebo vše dělat jen z příkazové řádky. Lidé ale kupodivu chtějí používat počítače i bez nějakých speciálních znalostí jako že tisíc je tisíc dvacet čtyři.
No jen lidi nepodceňuj, nejsou zas tak blbí. Dřív lidi sotva věděli co je to počítač, a dnes? Né, násobky 1024 nejsou problém...Dříve k zacházení s počítačem potřebovali speciální znalosti, dnes se s ním naučí zacházet sami. Že kilo může být něco jiného přitom ale zjistí málokdo – a když už to někdo zjistí, rozhodně mu to nebude připadat jako báječný nápad, ale jako pěkná hloupost.
Naštěstí nemáš žádné právo mi nakazovat, co mám nebo nemám dělat. Takže přemlouvat mě samozřejmě můžeš, ovšem budeš muset respektovat, že můj kilobajt má 1024 MBJá to respektuju. Já používám jednotky ke snazší komunikaci, vy podle toho, jak se vám líbí.Ty si klidně používej kilobajty jaký chceš, já se ale zařídím podle svého přání...
Dříve k zacházení s počítačem potřebovali speciální znalosti, dnes se s ním naučí zacházet sami.
Mno, pak to taky tak vypadá...
Stejně jako děrovat programy na děrné štítky a s počítačem komunikovat jen programováním, používat jen ASCII nebo vše dělat jen z příkazové řádky.Ne, to nestačí. Mně tyhle diskuse s tebou fakt nebaví, člověk ti musí všechno vysvětlit kilobajtama textu, jinak chytneš za sebemenší slovíčko... už se na to vykašlu, sorry...
Já to respektuju.Bingo. Díky. Konečně.
Já používám jednotky ke snazší komunikaci, vy podle toho, jak se vám líbí.No jistě, ty moje jsou komunikačně úplně na houby... "Jaký velký má být ten buffer?" "No přece 65,535 kilobajtů"
Ne, to nestačí. Mně tyhle diskuse s tebou fakt nebaví, člověk ti musí všechno vysvětlit kilobajtama textu, jinak chytneš za sebemenší slovíčko... už se na to vykašlu, sorry...To ale není mnou, ale tím, že obhajovat proč něco dělat složitěji, když to jde i jednoduše, je opravdu náročné.
No jistě, ty moje jsou komunikačně úplně na houby... "Jaký velký má být ten buffer?" "No přece 65,535 kilobajtů"Že se vám nelíbí jednotka kibibajt, to opravdu není můj problém ani problém dekadických předpon. Úplně stejně hloupá odpověď, jako ta vaše, je: „No přece 0,0625 gigabajtů.“ A těch nesmyslných odpovědí jde vygenerovat miliony. To ale ještě nic nedokazuje.
To ale není mnou, ale tím, že obhajovat proč něco dělat složitěji, když to jde i jednoduše, je opravdu náročné.Jasně, do diskuse musíme zatahovat chyby v procesoru a děrné štítky a jánevím co, protože já obhajuju něco složitějšího...
Že se vám nelíbí jednotka kibibajt, to opravdu není můj problém ani problém dekadických předpon.No to jsem rád, konečně. Ještě před chvílí to ale vypadalo, jako bys mi chtěl říkat, co mám používat za jednotky...
Úplně stejně hloupá odpověď, jako ta vaše, je: „No přece 0,0625 gigabajtů.Ne, ne a ne, ta moje odpověď není hloupá, protože ukazuje reálnou situaci, kdy se binární jednotky hodí pro komunikaci mnohem lépe. Byla to reakce na tvoje tvrzení, že používáš dekadický kvůli komunikaci a já binární kvůli tomu, že se mi líbí. Ta situace ukazuje, že i binární jednotky mohou být pro komunikaci lepší.
Jasně, do diskuse musíme zatahovat chyby v procesoru a děrné štítky a jánevím co, protože já obhajuju něco složitějšího...Ano, obhajujete složitější přístup před jednodušším. Takže předpokládám, že byste stejně obhajoval děrné štítky a zavrhoval obrazovku a klávesnici.
Ne, ne a ne, ta moje odpověď není hloupá, protože ukazuje reálnou situaci, kdy se binární jednotky hodí pro komunikaci mnohem lépe. Byla to reakce na tvoje tvrzení, že používáš dekadický kvůli komunikaci a já binární kvůli tomu, že se mi líbí. Ta situace ukazuje, že i binární jednotky mohou být pro komunikaci lepší.Nikde jsem nenapsal ani čárku o tom, že se binární jednotky ve výjimečných případech nemohou hodit lépe – to pouze vy s tím umíněně polemizujete. Rozhodně ale nemůže být pro komunikaci lepší, pokud jeden termín znamená dvě různé věci – tedy že kilo znamená buď tisíc nebo tisíc dvacet čtyři.
doufám, že si uvědomuješ, že tahle diskuse už je hodnou chvíli naprosto o hovně.Ano, uvědomuju. Ať napíšu co napíšu, vy to ignorujete a polemizujete s něčím, co jsem nikdy nenapsal.
Ano, uvědomuju. Ať napíšu co napíšu, vy to ignorujete a polemizujete s něčím, co jsem nikdy nenapsal.No tak hlavně že je chyba ve mně
SI-věrozvěstůhe he he ... moře na ně :) není nad to objevit přirozenou eleganci uzlů a námořních mil :)
Všichni ne, jenom ti, kteří o tomhle zmatku věděli a přistoupili na něj.Prakticky výhradní užívání binárních významů naznačuje něco jiného.
Za nevyřčeného předpokladu, že potřebuji převádět B na GB nebo TB. Ale proč bych něco takového dělal? Pokud potřebuju přesnost, nechám si vypsat hodnoty v dost malých jednotkách na to, aby nedocházelo k zaokrouhlovacím chybám - dnes v b, kB. Jinak mi stačí převod na "sousední" předpony, kde je chyba vždycky 2,4 %. Při větších rozdílech už nemá smysl velikost menší položky uvažovat, protože taková chyba je menší, než jakou udělám při zaokrouhlování, když počítám z hlavy.Ty ± 2,4 % jsou dost malé na to, aby se ve standardních situacích ztratily při zaokrouhlování.Tady asi někdo neumí počítat. 2,43 ≠ 2,4, ale přibližně 13,8. Takže z vaší chyby 2,4 % to u terabajtů bude už celá třetina.
Rozumné programy umí zobrazovat i obsazené místo, navíc to přidané místo kvůli velikosti sektoru tvoří pár bajtů nebo kilobajtů na soubor, což je trochu něco jiného, než pár set mega.Rozumné programy používají předpony konzistentně a podle mých zkušeností snad až na fdisk používají defaultně binární předpony. Rád bych viděl nějaký případ ze skutečného světa, kde se míchají binární MB s dekadickými GB nebo naopak.
Prakticky výhradní užívání binárních významů naznačuje něco jiného.Užívání kým? Programy, nebo uživateli? První může být pravda, druhé rozhodně ne. Ale pokud programy používají jinou jednotku, než kterou používají uživatelé, je něco špatně.
Za nevyřčeného předpokladu, že potřebuji převádět B na GB nebo TB.Nikoli. Za nevyřčeného předpokladu, že nevím, zda MB znamená opravdu MB nebo MiB. A to nevím od okamžiku, kdy někdo poprvé použil MB ve významu 1024 kB, do okamžiku, než se tohle používat přestane.
Rozumné programy používají předpony konzistentně a podle mých zkušeností snad až na fdisk používají defaultně binární předponyJeden program zpravidla používá předpony konzistentně, ale dva různé programy mohou používat různé jednotky. A které používají se bohužel nepozná, protože spousta programů používá binární jednotky, ale vypisuje dekadické.
Nelíbí, nechtějí měnit zvyk, to jsou opravdu dobré důvody k tomu vytvářet zmatek.
Jenže ten zmatek tady _je_ a naopak pokud se někdo snaží to změnit, měl by nabídnout pádné argumenty. Jenže to se jaksi neděje -- máme tu nabídku čehosi, co leze málokomu přes jazyk a nezdá se, že by to někdo používal _orálně_, přičemž je tu ještě ten problém, že ten chaos je tak rozšířený, že by nastaly potíže se zpětnou kompatibilitou _lidí_ -- a teď babo, raď!
Sorry, ale nebudu používat nějaké debilní "mebi", "kibi", "gibi", "bibi" apod. kB, MB, GB mi vyhovuje.Mně zase vyhovuje tomu říkat brambory, jabka a hrušky. To si budeme výborně rozumět.
Ne, ty jsi to akorát dokonale nepochopil. Počítač "myslí" v dvojkové soustavě, člověk v desítkové.Máte pravdu, že tady někdo něco nechápe, ale já to nejsem. Řádové předpony nejsou určeny k „myšlení“, ale k zápisu. Počítač „nemyslí“ v kilobajtech a megabajtech, ale vždy v bajtech nebo bitech. Teprve když je nutné to číslo vypsat pro člověka, může se převést na nějakou odvozenou jednotku. Výhoda předpon ve stejné soustavě, v jaké se vypisuje číslo, je ta, že ty předpony pouze posouvají desetinnou čárku, s čímž se lidem pracuje mnohem lépe, než s dělením nebo násobením. Rozdíl v používání dekadických předpon s desítkovou soustavou a binárních předpon s desítkovou soustavou je asi stejný, jako rozdíl v zápisu v desítkové soustavě pomocí arabských číslic a zápisu pomocí římských číslic. Používat se dá obojí, ale zápis, kdy každá číslice označuje jeden řád, se používá nesrovnatelně líp.
Mně zase vyhovuje tomu říkat brambory, jabka a hrušky. To si budeme výborně rozumět.Pokud ti brambory, jabka a hrušky vyhovujou, prosim, já ti to zakazovat nebudu. Abychom si rozuměli, můžem použít exponenty, to je nejpřesnější zápis, nezávislý na standardech.
Používat se dá obojí, ale zápis, kdy každá číslice označuje jeden řád, se používá nesrovnatelně líp.Ok - pokud kapacita RAM vyjádřená číslem 4,294967296 GB (například) ti připadá jako nesrovnatelně lepší zápis, tak prosim, proč ne...
Rozdíl v používání dekadických předpon s desítkovou soustavou a binárních předpon s desítkovou soustavou je asi stejný, jako rozdíl v zápisu v desítkové soustavě pomocí arabských číslic a zápisu pomocí římských číslic.Neni, rimske cislice nemaji 0.
"About 725, Bede or one of his colleagues used the letter N, the initial of nulla, in a table of epacts, all written in Roman numerals."Tak to je neco jako: "About 2010, rm-rf or one of his colleagues used the letter B, the initial of 1024, in a table of his favourite numbers."
10 kB = 10240 B 100 kB = 102400 B ale 1000 kB má být kolik? 1024000 B? 1048576 B?1 MB je totiž (po vašem) 1024*1024 = 1048576 B, což je najednou úplně jiné číslo. Není to ani 1 024 000 ani 1 000 000. Právě z tohohle důvodu jsem začal celkem důsledně používat binární předpony, když je jejich použití účelné. Abych zabránil těmhle zmatkům.
všichni snadno pochopí, když řeknu, že ten MCU má 64kB a 1kB RAMTo samozřejmě ano, proto to tak všichni používáme. Ale v situaci, kdy na tom rozdílu záleží, nebudeme za hlupáky a kopat nožičkama, že?
Dávno před tím vaším vždycky to ovšem znamenalo násobky tisíce.
V kombinaci s jednotkami bit a byte ne.
Od desítkové soustavy ke trojkové, případně od celých čísel k Z_n není potřeba o nic větší myšlenkový skok než od sedmi základních jednotek SI k bitům a bytům. Koneckonců, jste-li takovým rigidním zastáncem SI, neměl byste místo bytů prosazovat raději dekabity? Už v tom se ustupuje praxi, stejně jako při používání minut a hodin nebo oné nešťastné volbě kilogramu za základní jednotku.
Jenom aby se toho nechytla vláda a nestanovila, že pro účely platby daní se daň 19 % rovná 0,40násobku základu.
To, doufejme, nehrozí, ale třeba banky běžně při výpočtu úroků operují se zjednodušením, že rok má 360 dnů.
Předpona k,M u bytů vždycky znamenala násobky 1024, protože je to logické.Vskutku? Jakou kapacitu v bytech tedy měla formátovaná 1.44 MB 3.5" disketa?
devíti rohlíky (protože ten poslední je paritní)To nechápu - když vznikne chyba při přenosu (jeden cestou domů sní), tak manželka nepozná, že vznikla chyba při přenosu. Leda by se na tom 9. paritním rohlíku předem domluvili. Ale to by asi poškodilo pointu. Každopádně vhodnější by bylo používat zabezpečení s vyšší Hammingovou vzdáleností.
Běžný uživatel se tak setká jen s metrickými.Na bežného uživatel bych se v téhle diskusi naprosto vykašlal.
Nakonec se uleví i zastáncům „většího kila“, protože konečně budou moci začít používat přesné nebo zaokrouhlené hodnoty místo přibližných – když uvidí velikost souboru 68 724 bajtů, budou si moci klidně říci, že ten soubor má (po zaokrouhlení) 69 kilobajtů, a nebudou se muset trápit tím, že ten soubor má „asi 69 kilobajtů, ale ve skutečnosti míň, protože se to přece dělí tím 1024, kolik to máme, ještě že má Google tu kalkulačku, a už to mám, soubor má po zaokrouhlení 67 kilobajtů“.Hehe, vůbec nechápu, proč nad tímhle uvažuješ, protože ať to spočítáš jakkoli (69KB nebo 67KB), stejně je ta informace úplně, ale úúúplně k prdu. Když řekneš, že ten soubor má něco pod 70KB, nebo taky něco pod 100KB, bude to mít asi stejnou informační hodnotu. A jestli u toho používáš 10^3 nebo 2^10 je úplně jedno.
To je jako chtít po vědcích, doktorech a jiných odbornících, aby přestali používat rovnice a technické termíny, protože běžný člověk tomu nerozumí.Zapomněl jste dodat „ve styku s laiky“, a to po doktorech samozřejmě nikdo nechce, protože to odjakživa dělají a nikoho ani nenapadne taková hloupost, že by to mohlo být jinak. Ono kdyby vám doktor vynadal, že co za ním chodíte s nějakou zlomenou rukou, že se máte vyjadřovat přesně a oznámit mu, že máte infrakci radia blíž extremitas superior, tak k němu víckrát nevkročíte. To samé kdyby vám to, že máte ležet a pít hodně čaje řekl latinsky.
Tak koukám, že autoři YaSTu na jednotky SI taky dlabou (viz screenshot), nicméně po chvilce počítání mě potěšilo, že mě ani jeden z výrobců neobral o bajtíky, ba naopak oba mírně přidali
Pevný disk:
deklarováno 1000Gbyte = 10^12byte = 931,32GiB
Flashka:
deklarováno 16GB = 16.10^9byte = 14,9GiB
B je bajt a 1 B = 8 bKde je to receno? IMHO mate na mysli "octet". Byte muze byt 6, 7, 8, 9 nebo kolik chcete bitu. ;)
PS: až někdo z těch, kteří se budou v diskuzi pod zápiskem hádat, že kb je 1024 b, napíše, že má 100Mbps ethernet a 320GB disk, dostane kyjemZde bych autorovi doporučil otestovat kyj ponejprv na sobě samém, poněvadž kdo se ohání SI, neměl by na jednotku "Mbps" ni sekundu pomysliti, natož ji z úst či brku vypustiti![]()