Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Kdysi jsem viděl dechberoucí scenérii slunečních paprsků prosvítajících mezi mraky. Podobou jsem viděl již mnohokrát a je častým námětem líbivých obrazů a fotek. Ale tentokrát jsem si při tom pohledu uvědomil, že se vlastně dívám na něco, co je mnohem zajímavější, než se zdá. Co se vzpírá zdravému rozumu.
Ten pohled vypadal nějak takto:
Na té scéně je něco špatně. Slunce je přece extrémně daleko. Z tak dalekého světelného zdroje musí být paprsky vzájemně rovnoběžné. Ale ony zjevně nejsou. Jak je to možné?
Chvilku mi trvalo, než jsem přišel této malé hádance na kloub, a když jsem se pak ptal dalších lidí na to samé, ani pro ně nebylo jednoduché přijít rychle na příčinu. Takže než začnete procházet diskuzi, zkuste se trochu potrápit a nad tímto fenoménem zamyslet. Není to zkreslením objektivu. Na vlastní oči byste viděli to samé, co je na fotografii.
Tiskni
Sdílej:
teďko jeto nebezpečný :D :D ;D ;D
"Chjo"? Citace přímo z té stránky, na kterou se odkazujete:
Nejvíce je zkreslena poloha hvězd v blízkosti obzoru (horizontu) - astronomická refrakce dosahuje až půl stupně.
Jestli ta fotka není focená nějakým hodně dlouhým objektivem, tak je slunce přinejmenším 20-30 stupňů nad obzorem, přičemž podle této stránky je při 10° nad obzorem odchylka asi 5.3' a při 45° nad obzorem méně než 1'; takže na té fotce se bavíme o odchylce nějaké 2-3'.
Opravdu trváte na tom, že při takové odchylce poznáte bez přístrojů, že to slunce je "kousek vedle"? A že to bude nějak podstatné pro ten efekt z fotografie?
se tomu řiká krepuskulární paprsky jakože vod slovíčka soumrak nóó a takle to jakoby vypadá zvršku hele :O ;D
se tomu tak ale fakt jako řiká :O :O
... keď sa zmieša Latinčina so Slovanským jazykom a vznikne ...Třeba jako názvy měsíců ve slovenštině? (-: Navážet se toho, že starý mrtvý jazyk historickým vývojem zanechal stopu v dnešních jazycích mi přijde vtipné.