Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Projektory pro takové použití se prodávají v celé řadě různých rozlišení. Při jejich výběru je dobré mít na paměti několik historických faktů. Klasická televize se vyznačovala 576 řádky, tedy rozlišením, jehož druhé číslo mělo hodnotu 576. Rozhodně tedy nemá smysl koukat po projektorech, které by měly vertikální rozlišení nižší. Spíše naopak, musíte počítat s tím, že se obraz bude promítat na větší plochu, než měly původní 55“ televizory, takže potřebuje větší rozlišení.
Digitální televize ve formátu HD má řádků 720 (někdy se setkáte s označením 720p), přesně tady začíná hranice „rozumných“ domácích projektorů. Pokud vám to finanční možnosti dovolují, sáhněte ale raději po projektoru fullHD, který má řádků 1 080 (označováno často 1 080p) nebo ještě vyšším.
Že k rozlišení patří kromě počtu řádků také počet sloupců? S tím je to ale složitější, záleží totiž na poměru stran výsledného obrazu. Například projektory s 1 200 řádky se vyrábějí v rozlišení 1 600 × 1 200 bodů (klasický poměr 4:3), ale i 1 900 (nebo 1 920) × 1 200 bodů (širokoúhlý poměr 16:10).
Pokud si pamatujete, třeba z filmu pro pamětníky, staré školní projektory – meotary, máte hrubou představu, jak takový projektor funguje. Nějak se musí vytvořit obraz, který je poté prosvícen světelným zářičem (tzv. lampou, vysoce svítivou, halogenovou žárovkou) a promítnut přes soustavu čoček a zrcadel na plátno či bílou zeď. A právě způsobem vytváření obrazu se projektory liší. Pro základní orientaci na trhu stačí velmi hrubé pochopení použité technologie, nebudeme proto zabíhat do technických detailů.
DLP projektory vytvářejí obraz pomocí miniaturních zrcátek. Světlo z lampy je přes optickou soustavu vrženo na DLP čip, který ho buď odrazí, nebo neodrazí, podle toho, zda se právě vykresluje či nevykresluje bod.
LED projektory fungují podobně, jen místo halogenové žárovky používají LED diody, což vede k menším rozměrům a menší energetické náročnosti. Na druhou stranu mají LED projektory výrazně nižší svítivost.
LCD projektory jsou nejkvalitnější obecně dostupnou technologií. Opět popis technologie velmi zjednodušíme – světlo ze zářiče prochází panelem LCD displeje, na kterém je vykreslen příslušný obraz. Díky tomu mají LCD projektory spoustu funkcí a minimální hlučnost, postupem času ale může docházet k vypalování LCD displejů. Co se kvality obrazu týče, názory se liší. Někdo nedá dopustit na klasické (byť drahé) DLP projektory, ať už v provedení s lampou nebo LED, jiní se ale přiklánějí spíše k LCD. Záleží nejspíš na individuálním vkusu a konkrétním provedení projektoru, doporučujeme proto vyzkoušet, co vyhovuje vám.Dalším parametrem, se kterým se při vybírání projektoru setkáte, je svítivost neboli světelný výkon. Obecně platí, že čím vyšší hodnota, tím více projektor svítí. Pokud hodláte sledovat filmy jen večer v přítmí, nemusíte se touto hodnotou příliš zabývat. Pokud ale hledáte projektor i na denní projekce, při nichž je potřeba „přesvítit“ denní světlo, měli byste se poohlížet po projektorech nad 2 500 ANSI lumenů. Pro vážné použití doporučujeme projektory s aspoň 3 000 ANSI lumeny.
Každý, kdo někdy svítil na zeď nebo stanové plátno kapesní svítilnou, dobře ví, že z čím větší dálky svítí, tím je světelný kruh větší. To platí i u projektorů. Pokud promítáte z deseti metrů, můžete pokrýt obrazem celou zeď, pokud máte dvoumetrový pokoj v garsonce, můžete se také dočkat jen půlmetrového obrazu. Tedy pokud výrobce nevyužije nějakou „fintu“ v podobě speciálního objektivu. A přesně o to byste se měli v takovém případě zajímat.
Levný: Epson EB-S31 od 8 736 Kč
Povedená střední třída: Benq MW526 od 11 779 Kč
Špičkový: Epson EH-TW5300 od 16 538 Kč
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Přijde mi trochu zvláštní, když si nejdřív v článku přečtu
Pro vážné použití doporučujeme projektory s aspoň 3 000 ANSI lumeny.
a pak je na jeho konci jako špičkový doporučen přístroj, který má podle odkazovaného přehledu 2200 lm.
Jinak v článku o volbě projektoru pro domácí kino vydaném v roce 2016 mne samozřejmě trochu překvapí, když je mi doporučován (byť v kategorii levný) projektor s rozlišením 800x600 (tím spíš, že pro filmy to reálně znamená něco jako 800x357).
Sice je to seriál z roku 2006, ale stále platného a zajímavého je tam dost:
Promítáme digitální fotografii I. - povídání o projektorech, technologiích a parametrechPokud se projektorem nahradí běžná televize, tak člověk velmi rychle zjistí, že to je nějak potichu. Ono totiž projektory mají jen takový malý chrapláček a na ten toho moc nezahraje. Navíc je v místnosti na úplně špatném místě.
To si opravdu někdo koupí na filmy projektor a zvuk pouští do vestavěného reproduktoru v něm? OMG…
Doporučuju receivery od Yamahy, neboť mají přiložený mikrofon pro automatickou kalibraci.
Nejen Yamaha, přinejmenším ten můj (Onkyo) má autokalibraci včetně přiloženého mikrofonu taky.
Hlavně je potřeba mít na paměti že různí lidé
takže vydávat univerzální doporučení je dost ošemetné. Často totiž sklouznete k tomu, že se snažíte vycházet z vlastních představ a preferencí a ignorujete preference a situaci toho, komu radíte.
Pro toho, kdo primárně poslouchá hudbu, je samozřejme klíčová dvojice hlavních reproduktorů a k nim mu bude stačit dvoukanálový (případně čtyřkanálový pro bi-amp zapojení) zesilovač. Pokud ale někdo není takový fajnšmekr, poslouchat hudbu v klidu obýváku nemá čas nebo chuť a primární jsou pro něj filmy, rozumné surround kanály mu budou mnohem užitečnější než akustický rozdíl mezi 5.0 sestavou za (řekněme) 8KKč a 2.0 za dvojnásobek; stejně tak ocení receiver a pohodlné přepínání několika vstupů (video i audio). Podobně třeba považuju pro sebe subwoofer za zbytečnost, ale nedovolil bych si to vydávat za obecně platné tvrzení.