Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Do předlohy snímku se dostanete přes Zobrazit | Předloha – Předloha snímku. Otevře se předloha, kterou jednoduše poznáte podle toho, že jednotlivé odrážky jsou rozepsané do všech úrovní a také podle zobrazeného panelu nástrojů. Přes ten mimochodem po ukončení práce předlohu snímku uzavíráte. V samotném panelu toho přitom mnoho neuděláte, snad jen přidáte novou šablonu s ikonkou +, odeberete ikonkou x (pokud máte více předloh) nebo ikonkou – vyvoláte okno s polem pro přejmenování předlohy, která je defaultně pojmenovaná jako Výchozí.
Předloha snímku vám práci může skutečně ulehčit. Co nastavíte na ní, k tomu už se nemusíte vracet a pokud používáte předlohu snímku, můžete se k ní kdykoliv vrátit. V podstatě se tak jedná o nastavení šablony, umístění jednotlivých prvků snímků prezentace a jejich formátování. Jedná se tak o určitý druh stylů, které zde nastavujete právě tímto způsobem.
Celou řadu rozšíření, a to i šablony, si můžete stáhnout z oficiálního webu http://extensions.services.openoffice.org.
Mimochodem je to právě předloha snímku, kde nastavujete obrázkové pozadí. Ve Formát | Stránka a na kartě je totiž možné nastavit jen barvu, přechod, šrafování nebo bitovou mapu (nikoliv však pozadí například z fotografie na disku). Pokud jste však v příloze, je vložení obrázku na pozadí otázkou několika sekund. Stačí jej buď vložit přes menu, obyčejně nakopírovat klávesovou zkratkou Ctrl+C a následně Ctrl+V nebo jen přetáhnout ze složky. Rázem se umístí do předlohy.
Problémem ale je, že překrývá všechny další objekty. Proto na obrázek klikněte pravým tlačítkem myši a v Uspořádat vyberte Odsunout do pozadí. Poté už jen stačí přizpůsobit prostým tažením velikost obrázku, respektive pozadí přes celý snímek. Všechno pouhým tahem za uchycovací body.
Ostatní nastavení v šabloně je velice jednoduché. Stačí si danou část textu označit a rázem se objeví nástrojový panel Formátování textu, stejně jako při běžném editování snímků mimo předlohy. Oproti jim ale všechno nastavení zůstane předvolené pro všechny snímky prezentace podobně jako písmo nastavené v textovém editoru ve Stylech. Takto si lze namátkově označit zejména Nadpis a dále všechny úrovně textu osnovy samostatně.
Velice jednoduše lze nastavit také odrážky. K tomu je třeba kurzorem kliknout pravým tlačítkem prakticky kamkoliv do úrovní v předloze a vybrat Odrážky a číslování. V kartě Umístění pak jen stačí ve sloupci Úrovně klikat na jednotlivá očíslování, čímž se bude přepínat nastavení po pravé straně. Pak už jen přepsáním nebo využitím malých šipek stačí měnit jednotlivé hodnoty, respektive zarovnání. Pro případ, že jste nespokojeni s výsledkem, je tu tlačítko Výchozí.
Samozřejmě předloha vám usnadní práci i pokud ji uděláte jen na jednorázové použití, ale ideální je ji používat vícekrát a vytvořit z ní naprosto regulérní šablonu. K tomu je třeba Zavřít předlohu a přes Soubor | Uložit jako... vyvolat okno pro uložení. Šablona má také vlastní formát ODF (.otp). Pro vytvoření šablony přitom stačí například jen jeden snímek navolený v předloze a například (což není nutné, ale vhodné) titulní snímek, který si můžete vytvořit zcela manuálně. V každé prezentaci totiž bude použit jen jednou a vždy na začátku.
Se šablonou pak máte hned několik možností. Můžete jí nastavit jako výchozí, takže se s jejím využitím bude zakládat každá nová prezentace. To uděláte přes Soubor | Šablony | Uspořádat. Před chvílí vytvořenou šablonu přidáte přes rozkliknutí tlačítka Příkazy a výběrem Importovat šablonu (přes tlačítko nový vytvoříte složku) Samozřejmě je dobré si dopředu promyslet, kam soubor šablony umístíte, protože při jeho případném přesunu je cesta přerušena. Po jejím vložení (zobrazí se v označené složce po pravé straně) na šablonu zde zobrazenou jako položku klikněte pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Nastavit jako výchozí šablonu. Poté ještě můžete položku libovolně přesouvat mezi složkami.
Pokud například přiřadíte více šablon (nebo i jednu, ale v tom případě by tento příklad neměl význam) do složky Moje šablony (nebo do jiné), zobrazí se v průvodci. Ten se při výchozím nastavení otevírá při každém spuštění. Hned v první kroku si stačí rozkliknout nabídku složek a vybrat si Moje šablony. Nyní tam uvidíte i tu svou. Úplně stejně postupujete i v dalších krocích.
Pokud vás však průvodce prezentace ruší stejně jako mne, není nic jednoduššího, než zaškrtnout možnost přímo v něm Tohoto průvodce již nezobrazovat. Vypnete jej ale také v Nástroje | Volby a konkrétně – OpenOffice.org – Obecné. Zde naopak odškrtnete možnost Začít s průvodcem a následně potvrdíte.
Jednou z mnoha věcí, které lze v předloze snímku nastavit, je také číslo snímku, aktuální datum a opakující se text (jako například jméno autora nebo název přednášky). V předloze snímku je můžete pouze naformátovat a vhodně umístit tažením. Po jejím zavření se ale žádné datum ani nic podobného na snímcích neobjevuje.
K tomu je zapotřebí jít na Vložit | Datum a čas. Zde sice je defaultě Datum a čas zaškrtnut, ale to vůbec nic neznamená, protože je neaktivní. Proto je třeba nastavení potvrdit tlačítkem Použít na všechny. Ještě před tím je nutné nastavit formát data a času (pevný nebo proměnný – vždy aktuální) a dole si zaškrtnout Číslo snímku. Jednotlivé pořadí data, textu zápatí a čísla snímku si přitom nastavujete právě v předloze. Nakonec nezapomeňte na možnost Nezobrazovat na prvním snímku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena