abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (83%)
     (4%)
     (7%)
     (6%)
    Celkem 578 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny - 41/2007

    16. 11. 2007 | Jirka Bourek | Jaderné noviny | 3541×

    Měření výkonnosti plánovače procesů. Vyhnout se binárkám. GPL a embedded aplikace. 2.6.23-mm1, "Funguje o trošku lépe". Oprava deadlocku v NTFS. Odstranění iget() a read_inode(). Backportování ovladačů do jádra 2.4.

    Obsah

    Následující obsah je © KernelTrap.

    Měření výkonnosti plánovače procesů

    link

    10. říjen, originál

    Alespoň na mém testovacím systému verze 2.6.23 poráží v sysbenchi verzi 2.6.22.9, reagoval Ingo Molnár na zprávu ukazující opačné výsledky. Odkázal na své vlastní (jpg) a popsal je:

    Jak můžete vidět v grafu, ve verzi 2.6.23 je závislost na počtu klientů mnohem plynulejší. Verze 2.6.22 má malý (ale potenciálně statisticky nevýznamný) skok u 4 - 6 klientů, kdežto CFS má o něco lepší špičku (peak) (což je statisticky nevýznamné).

    Ingo poznamenal, že nebyl schopen najít informace o tom, jak byl ten druhý benchmark proveden. Na té URL nejsou žádné .configy ani jiné detaily, které by se daly použít k preciznímu reprodukování jejich výsledků, takže přinejmenším malý bugreport by byl hezký. Poté nabídl několik informací o tom, jak sysbench pracuje, a několik doporučených voleb. Sysbench je celkem "dávkovaná" zátěž: nejvíc těží z dávkového plánování - klient udělá tolik práce, kolik může, pak server udělá tolik práce, kolik může, a tak dál. Čím déle může klient pracovat, tím cache-efektivnější zátěž je. Jakýkoliv odskok k serveru kvůli té otravné preempci jenom rozhodí stopu v cache zátěže a způsobí nižší propustnost.

    Vyhnout se binárkám

    link

    10. říjen, originál

    Nedávný pokus protlačit některé aktualizace V4L/DVB do jádra 2.6.24 se setkal s určitým odporem. Linus Torvalds shrnul problémy postihující video ovladač em28xx.

    Mluvil jsem s různými lidmi a nikdo z hlavních vývojářů nebyl nadšen jádrem, které závisí na vnějších binárních blobech (binary large object, velký binární objekt) pro tunery.

    Takže momentálně to vypadá tak, že ačkoliv bych osobně chtěl, aby více výrobců podporovalo své vlastní ovladače, tak jestliže to v tomto případě znamená, že bychom museli mít kvůli ladění karet neudržovatelné binárky v uživatelském prostoru, nikomu se to nelíbí.

    Jako takový se starý a vyžilý ovladač em28xx zdá být pro mnoho lidí užitečnější, protože sám o sobě podporuje alespoň omezenou sadu hardwaru.

    Andrew Morton dodal:

    Dokud se ti nepodaří dostat ten nový ovladač do jádra (a podle diskuze z minulého měsíce to k tomu ani trochu nespěje), měli bychom dál udržovat starý ovladač. Pokud se rozhodneš se toho neúčastnit, pak musí ostatní dělat to nejlepší, co budou umět.

    Co bychom neměli a nedovolíme, je, aby současný ovladač byl držen jako rukojmí při tvém pokusu vnutit kontroverzní a zjevně nevítanou změnu do stromu.

    GPL a embedded aplikace

    link

    11. říjen, originál

    Nejsou žádné "osoby zodpovědné za obranu GPL kernelu", je jenom pár set tisíc držitelů autorských práv k jádru a každý z nich má právo žalovat vás, pokud si myslí, že distribuujete něco, co porušuje jeho copyright. Tak Adrian Bunk reagoval na nedávnou diskuzi o legálnosti připojení GPL kódu do embedded aplikací. Dodal: jurisdikce a aplikovatelné autorské zákony závisí na více věcech, například kde vlastník autorských práv žije a kde kód distribuujete."

    Na otázku, jak omezení daného hardwaru mohou ovlivnit interpretaci GPL, Theodore T'so odpověděl:

    V konečném důsledku všechno záleží na tom, co je odvozené dílo. Pokud objektový soubor určený k připojení do kernelu je odvozené dílo, pak GPL zajišťuje, že infikuje i zbytek tohoto díla. Jestli tomu tak v tomto případě je nebo není, to je záležitost na další debatu. Pokud vím, žádný soud ještě nerozhodoval případ týkající se otázky objektových souborů, dynamického linkování a jestli jde o odvozené dílo nebo ne. Zdá se pravděpodobné, že odpověď se bude lišit od jednoho soudu k druhému. Tudíž jediná odpověď, kterou můžeme dát a která je užitečná, je: "nechoďte s tím do LKML a zeptejte se právníka."

    2.6.23-mm1, "Funguje o trošku lépe"

    link

    13. říjen, originál

    Andrew Morton zaslal svůj první -mm patchset proti nedávno vydanému jádru 2.6.23, čímž začal přípravu pro velké začleňování vybraných patchů do příštího jádra 2.6.24. Poznamenal k tomu:

    Od rc8-mm2 jsem se hodně vyhýbal vkládání čehokoliv ve snaze stabilizovat věci kvůli spojení s 2.6.23.

    To ale žádnému ze správců subsystémů nijak nezabránilo, aby nebláznili jako obvykle. Momentálně máme diff o velikosti 37 MB, ale zdá se, že funguje o něco lépe.

    Oprava deadlocku v NTFS

    link

    13. říjen, originál

    Tento update pro NTFS opravuje deadlock při připojení souborového systému. Během let byl oznámen už několika lidmi, ale teprve nedávno někdo, kdo ho hlásil, také reagoval na moje odpovědi a pomohl mi ho vypátrat (nikdy jsem nebyl schopen ho reprodukovat). Takto Anton Altaparmakov popsal patch pro souborový systém NTFS. Změny shrnul:

    Oprava spočívala v nevolání ntfs_attr_set() při připojení, protože to způsobuje zavolání balance_dirty_pages_ratelimited(), která na systémech s málo paměti opravdu zkusí vyrovnat dirty stránky, přičemž se snaží zabrat semafor s_umount. Protože jsme ale stále ve fill_super(), ze kterého VFS drží s_umount pro zápis, dojde k deadlocku.

    Špinavou práci nyní děláme ručně použitím samostatných bufferů. To má nepříjemnou "vlastnost", že připojování může trvat několik sekund, pokud je žurnál rozsáhlý, protože ho musíme celý vyčistit. Tohle by někdy někdo měl vylepšit tak, aby bylo vyčištěním žurnálu pověřeno pomocné jaderné vlákno, aby to bylo možné udělat na pozadí. Momentálně nemám čas to udělat sám a současné řešení funguje, takže to pro teď nechávám tak, jak je.

    Odstranění iget() a read_inode()

    link

    14. říjen, originál

    Tady je sada patchů, která odstraňuje všechna volání funkcí iget() a read_inode(), začal David Howells popis kolekce 32 patchů zaslané do lkml. Pokračoval objasněním důvodů, proč tyto funkce odstranit: Měly by být odstraněny ze dvou důvodů: za prvé neumožňují dobré ošetření chyb a za druhé jejich přítomnost znamená pokušení pro kód mimo filesystém volat iget(), aby získal přístup k inodům v tom filesystému. Také naznačil tři výhody:

    (1) Ošetření chyb se zjednodušuje, protože lze vrátit chybový kód místo nutnosti volat is_bad_inode(). (2) Nyní lze rozeznat ENOMEM a EIO, které se objeví v cestě read_inode. (3) Kód by měl být menší. iget() je inline funkce, která se typicky volá dvakrát až třikrát v každém filesystému, který ji používá. Vložení kódu přímo do read_inode v každém souborovém systému eliminuje nějaké duplicity.

    Backportování ovladačů do jádra 2.4

    link

    15. říjen, originál

    Portoval jsem ovladač adutux pro zařízení z řady ADU z 2.6 do 2.4, oznámil Vitalij Ivanov v mailové konferenci Linux USB development. Maintainer verze 2.4 Willy Tarreau odpověděl, že přestože backport vypadá dobře, pravidlem je nezačleňovat nové ovladače do stabilní větve linuxového jádra 2.4. Verzi 2.4 momentálně používají lidé, kteří nechtějí/nemohou měnit, a lidé, kteří hledají téměř bezúdržbové jádro. Ovladače jsou často důvod, proč od 2.4 odejít, ne proč u něj zůstat.

    Jedním z argumentů pro začlenění ovladače do hlavní řady stromu 2.4 bylo, že by se následně dostal do různých distribučních jader. Pete Zaitcev ale objasnil, že tímto způsobem to v enterprise jádrech nefunguje: minimálně v případě Red Hat Enterprise Linux takovéto backporty nikdy nebyly automatické. Do RHEL verzí 2.1 a 3 se už nové ovladače nedostávají vůbec, pouze opravujeme chyby, pokud se nějaké objeví. Realisticky, jádra 2.4 jsou prostě moc stará na to, aby je někdo používal. Willy souhlasil s tím, že zváží začlenění ovladače, pokud by se Vitalij stal oficiálním maintainerem backportu.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    16.11.2007 10:01 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše chyby
    • Co bychom neměli a nedovolíme, je, aby současný ovladač –> 1. čárka je navíc
    • Tudíž jediná odpověď, kterou můžeme dát, a která je užitečná| je –> čárka má být i v místě, kam jsem přidal svislítko; osobně bych ani nedával čárku před „a“
    Pak mám ještě pochybnosti o správném otečkování „pomohl mi ho vypátrat (Nikdy jsem nebyl schopen ho reprodukovat.)“ (dal bych v závorce malé písmeno a tečku až za závorku), ale to myslím nijak nevadí srozumitelnosti.

    To je zajímavé, jak se člověk musí na obsah JN víc soustředit a víc si pak všímá chyb…
    16.11.2007 12:18 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    K tomu prvnímu bodu - jsem přesvědčen, že se mýlíš.
    Quando omni flunkus moritati
    16.11.2007 13:30 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Vždyť je to jedna věta, ne? Co bychom neměli [a nedovolíme] je [to], … Myslím, že „je“ je v té větě předmět (rozvitý vedlejší větou).
    16.11.2007 13:48 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Podle mě jsou to obojí slovesa - když už jsi přidal to "to", tak tu větu přeskládám tak, aby to bylo vidět ještě líp: To, co bychom neměli a nedovolíme, je, aby se ovladač stal rukojmím. "Co bychom neměli a nedovolíme", je vedlejší věta, proto je oddělena čárkou. Stejně tak to platí i v originálu.
    Quando omni flunkus moritati
    16.11.2007 14:17 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    jm nás roztrhá :-) „je“ není přísudek samostatné věty – když tu vedlejší rozvíjející větu přepíšu přímo do větného členu, dostanu: „Co bychom neměli a nedovolíme je držení ovladače jako rukojmí.“ To „je“ není přísudek v samostatné větě. Ten váš příklad také není vedlejší věta, ale větný člen.
    16.11.2007 15:19 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    jm nás roztrhá
    Třeba ho už trefil šlak ;-)
    když tu vedlejší rozvíjející větu přepíšu přímo do větného členu, dostanu: „Co bychom neměli a nedovolíme je držení ovladače jako rukojmí. To „je“ není přísudek v samostatné větě.“
    Podle mě by to správně mělo být "Co bychom neměli a nedovolíme, je držení ovladače jako rukojmí.“ Protože i tu první rozvíjející větu lze přepsat do větného členu. "Nedovolitelné je držení ovladače jako rukojmí." Pokud by "je" nebyl přísudek, tak v téhle větě už jaksi přísudek chybí.
    Quando omni flunkus moritati
    16.11.2007 17:26 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Ale aby to byla věta, muselo by samotné „Co bychom neměli a nedovolíme“ dávat nějaký smysl. Podle mne ta slovesa „neměli“, „nedovolíme“ a „je“ tvoří přísudkovou část jedné věty. Zkusím se na to zítra podívat do chytrých knih :-)
    16.11.2007 17:55 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Ale aby to byla věta, muselo by samotné „Co bychom neměli a nedovolíme“ dávat nějaký smysl.
    Vedlejší věta sama o sobě smysl dát nemůže - "aby byl ovladač držen jako rukojmí" samo o sobě také smysl nedává.
    Quando omni flunkus moritati
    16.11.2007 19:07
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

    off-topic

    Zobrazit komentář
    Heron avatar 16.11.2007 20:01 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    A pak že nejde v plain textu zvětšit font.
    17.11.2007 19:47 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Máma, která dělala jazykovou redaktorku, by tam čárku taky nedala. To ale platí jako argument nejvyšší asi jen u nás doma, vy asi budete chtít něco z těch chytrých knih ;-) S tím bude trochu problém, protože o psaní čárek jsem něco našel vlastně jen v Pravidlech. Souhlasím tedy, že to celé před „je“ je věta vedlejší (a to konkrétně „věta se vztažnými zájmeny kdo a co v roli podmětu“ dle Příruční mluvnice češtiny). Ovšem osobně bych na to stejně narouboval pravidlo „čárkou obvykle neoddělujeme výraz pociťovaný někdy jako výpustka, zejména není-li rozvit, nebo jen mírně (chápeme ho spíše jako holý vštný člen): četl bych, ale nemám co. – Přijdu, ale nevím, kdy.“ Nicméně to je už v oblasti „obvykle“, takže není chyba ani čárku napsat, ani ji nenapsat. Pak už zbývá jen neformální „pravidlo“ psát čárku tam, kde bych při čtení udělal malou pauzu. Příště budu opatrnější v tom, zda je to chyba, nebo bych to jenom sám napsal jinak.

    Chválabohu za to, že i v IT existují články, kde se z jazykového hlediska diskutuje o tom, zde se má vědlejší věta oddělit čárkou i v případě, kdy z hlavní věty zbylo jen sloveso „být“. Vedle různých blogů a diskuzí, kde si pisatelé nelámou hlavu s vyjmenovanými slovy, shoda (nebo „schoda“) je nezajímá a čárky používají zřejmě ke grafickému zpestření textu, je to příjemné vybočení. Ale Robert myslím ví, že pravopisné diskuze pod články na Abíčku je kategorie o několik řádů jinde, než když je někomu potřeba pod blog napsat „piš prosím tě alespoň tečky na konci vět“ :-)
    17.11.2007 20:21 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    První věta (Co bychom…) je věta vedlejší přísudková. Taková věta vyjadřuje jmennou část přísudku se sponou. Podobný příklad: Náš dědeček byl z těch, kdo šířili osvětu na venkově.

    Je to trochu nezvyklé, protože při syntaktické analýze věty se jméno od spony neoděluje a považuje se za jeden větný člen. V tomto případě je ale jmenná část natolik rozvitá, že čárku bych považoval na místě.
    19.11.2007 08:23 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    To jsem právě pořád nevěděl, zda je to podmět nebo část přísudku. Díky za vysvětlení.
    16.11.2007 12:29 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    A uz je to tady zas. Fakt je neresitelny problem zridit si pod clankem link "Cestinarske blemcy" a presunout tyhle totalne off-topic veci tam? :-(

    Opravdu me vase reseni interpunkce pod clankem o kernelu naprosto nezajima.
    16.11.2007 13:32 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Fakt je neresitelny problem zridit si pod clankem link "Cestinarske blemcy"
    Bug #907
    Opravdu me vase reseni interpunkce pod clankem o kernelu naprosto nezajima.
    Tak tyhle komentáře n-e-č-t-i, hysterko.
    16.11.2007 13:34 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Proč se ptáte, zda je to neřešitelný problém, místo toho, abyste ten problém vyřešil? Mimochodem, můj komentář se článku týká, narozdíl od toho vašeho. Jestli vás moje komentáře nezajímají, tak se zaregistrujte a dejte si mne mezi blokované uživatele. Já už to s vámi udělal dávno. Myslím, že další debata s vámi je zbytečná.
    16.11.2007 13:51 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Pokud tě to nebaví číst, tak si sbal první vlákno, budeš mít po problému a nebudeš muset nadávat lidem, kteří se snaží o zkvalitnění obsahu.
    Quando omni flunkus moritati
    16.11.2007 15:38 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Bajecne, to je opravdu "reseni" jak stehno. Co takhle misto toho prestat konecne zasirat debatu pod clankem nesmyslnejma debata o predmetech, prisudcich, vetnych clenech apod.? Fakt je to tak tezke pochopit?
    16.11.2007 17:26 Michal Kašpar | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Zaregistrujte se prosím, abych nemusel číst vaše příspěvky, které nejsou k tématu. Díky.
    16.11.2007 17:52 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    K blokování není registrace potřeba ;-)
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    16.11.2007 18:59 Michal Kašpar | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    Jé, díky. Toho jsem si vůbec nevšiml.
    17.11.2007 19:00 strby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    jo tak tohle me taky napadne pokazde kdyz si ctu kernelove novinky
    18.11.2007 15:59 honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyby
    já bych taky radši viděl v komentářích u článku o jádru komentáře o jádru a ne o češtině.
    Jan Drábek avatar 16.11.2007 14:58 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 41/2007
    Co jsem zkoušel CFS na mém postarším PC tak byl o kapánek horší než původní... Na novém stroji to zatím není moc poznat, spíš při záteži HDD je tuhej celej počítač (CFQ)...

    Btw. Viděl jsem graf, kterým se chlubí FreeBSD 7.0, který se týkal vícevláknové práce MySQL a verze 2.6.22 byla o něco méně výkonější než FBSD 7.0, jádro 2.6.23 mělo výkonu tak tak polovinu.
    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    Jan Drábek avatar 16.11.2007 15:04 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 41/2007
    Hmm, tak jsem si všiml, že právě na to reaguje ;)
    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    19.11.2007 11:11 Milan Vančura | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 41/2007
    Diky za dalsi "Jaderky". Lehce me zmatl nasledujici preklep, protoze mate i vyznam, tak posilam take jeden "patch" :-)

    s/nfs_attr_set/ntfs_attr_set/
    13.12.2021 10:49 geebranz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 41/2007
    Groups are nice

    cryotherapynashvilletn.com

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.