Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Commodore OS Vision (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 3.0. Jedná se o linuxovou distribuci určenou pro fanoušky značky Commodore. Předinstalována je na počítačích Commodore 64x.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Tomáš Búřil, současný obchodní ředitel Seznamu a bývalý kolega z ATC, mě nenásilně lákal k přestupu asi dva roky.
Vlastimil Pečínka, Technický ředitel
Když jsem se k tomuto kroku rozhodl (především kvůli okolnostem v ATC), byl pro mě Seznam v podstatě jedinou alternativou. V mém okolí, a nejen v něm, bylo plno lidí stejně zaměřených, kteří vyšli z podobných podmínek jako já. Zažili počítače v době, kdy to ještě nebylo spotřební zboží, každý musel být tak trochu programátor, většina si prošla kolečkem Karel - Basic - Pascal - C a k hardware měli posvátnou úctu, protože byl nedostupný a drahý. Přes můj subjektivní pocit, že je nás hodně a každý nás potřebuje, nebylo na trhu práce moc z čeho vybírat. Nenašel jsem žádnou firmu ani s pomocí personální agentury (z Brna se mi skutečně nechtělo), která by pro mě byla výzvou. Všichni hledali programátory pro věci, které mně nic neříkaly - Java, něco pod Windows, samé honosné anglické názvy, ale nejspíš nelákavá práce pod nimi se skrývající.
V Seznamu to byla hned od počátku splněná očekávání. Banda kluků stejně zaměřených, skvělý team-leader Štepán Škrob a velká výzva hned do začátku - práce na zbrusu novém fulltextu. To, co jsem řešil v malém na Email.cz, se tady řešilo o řád či dva výše. Přišlo mi, že sem patří všichni ti stejně zaměření jako já. Však také v té době přišli nebo přicházeli.
Bez zásadních kariérních choutek jsem se za ty čtyři roky vypracoval z pozice programátora na technického ředitele takové respektované firmy, jakou Seznam.cz je. To mi poskytlo v relativně krátké době možnost podívat se na Seznam z mnoha úhlů. Např. když jsem nastupoval, byl jsem ten, koho lákali a kdo viděl svoji příležitost zejména v tvorbě skvělých aplikacích, které používají statisíce lidí. Postupem času s kariérním růstem se to celé změnilo v starost o lidi a ve shánění dalších talentovaných lidí.
Rozdíl v situaci před čtyřmi lety a dneškem vidím minimální, přesto zásadní. Školy dnes chrlí "IT odborníky", každý zná a chce dělat v Javě, .NET, apod., ostatně na trhu práce je velká poptávka po těchto lidech. Ti sebevědomější hned po škole chtějí dělat manažery, proto přece studovali. Nějak se vytratili ti skuteční "ajťáci", co chtějí rozumět tomu, co na počítači dělají, mají k němu úctu, vědí nebo chtějí vědět, proč a jak napsat tuto věc efektivně, co způsobí deset IF-ů navíc a hledají netradiční řešení. To samé pokud jde o provoz. Správcovat dva tři servříky není dnes obtížné, nástrojů je k tomu plno. Ale je to skutečně to, co je pro správného "ajťáka" výzvou?
Věřím, že správných "ajťáků" je stále plno. Ostatně naše nově otevřená pobočka v Brně to dokazuje. Pravděpodobně se však tito lidé ztrácejí v přesile těch ostatních. Proto jim chci touto cestou rozsvítit světlo na majáku a ukázat cestu. V Seznamu je stále dost výzev a práce pro zapálené lidi. Občas se při rozhovorech objeví názor, že práce v Seznamu (v té technické části) je jen pro velké mozky, lidi s velkými zkušenostmi, někdo dokonce říkal i polobohy. To vytváří zbytečné obavy. Samosebou hledáme šikovné lidi, ale není tolik důležité, co ti lidé mají za sebou, jako co mají před sebou a zda na sobě chtějí pracovat. Např. v nové pobočce v Brně je plno talentovaných programátorů, kde pro každého je to nový styl práce, nové technologie, nové provozní věci, které si hlídat. A nemám obavy, že by jim to nešlo.
Takže pokud se cítíte "ajťákem", pojďte k nám pracovat. Hledám šikovné programátory - linuxáře a administrátory. Co všechno vyvíjíme a udržujeme, najdete na homepage Seznamu. Co plánujeme, zjistíte, až tu budete pracovat :). Pro zájemce o administraci serverů a sítě taková malá ochutnávka: tisíc serverů, několik Gbps traffic, CISCO technologie, monitoring, load balancery, ... A navíc - najdete zde partu skvělých lidí, kteří tyto věci spoluvytvářejí a provozují.
Pokud jste "ajťákem", ale dospěli jste do stádia, že z větší části se chcete podílet na řízení lidí, i pro vás mám nabídku. Hledám "vedoucího vývojových týmů", tj. člověka, který rozumí potřebám programátorů, bude se podílet na koordinaci implementačních prací a zavádění procesů pro implementační a testovací fázi vývoje. Dále pak hledám podobného člověka na pozici "administrátor senior", tj. člověka, který rozumí provozním potřebám a bude koordinovat práci administrátorských týmů. U obou očekávám částečnou odbornost doplněnou schopností dobrat se nejlepšího řešení s odborníky ve svých týmech.
Pokud vás tato nabídka zaujala a chcete vědět více, neváhejte mi napsat na vlastimil.pecinka@firma.seznam.cz. Pokud si přejete přímo sjednat přijímací pohovor či zaslat své CV, obraťte se na Táňu Benkovou - tana.benkova@firma.seznam.cz. Více informací najdete na tématickém webu Vývojáři Seznam.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
S těmi dětmi z fotky se ani není co divit.
Tohle je přesné.
Rika se, ze 10 let je prumerna doba, po ktere muze z cloveka byt programator (kombinace znalosti, praxe, ziskani spravneho pristupu k rozboru a reseni problemu, presun od schopnosti pouzivat cizi abstrakce k schopnosti vytvaret sve vlastni - dostatecne slozite - abstrakce).V tom případě již rok přesluhuji. A to je mi 26!
Rozdíl v situaci před čtyřmi lety a dneškem vidím minimální, přesto zásadní. Školy dnes chrlí "IT odborníky", každý zná a chce dělat v Javě, .NET, apod., ostatně na trhu práce je velká poptávka po těchto lidech. Ti sebevědomější hned po škole chtějí dělat manažery, proto přece studovali. Nějak se vytratili ti skuteční "ajťáci", co chtějí rozumět tomu, co na počítači dělají, mají k němu úctu, vědí nebo chtějí vědět, proč a jak napsat tuto věc efektivně, co způsobí deset IF-ů navíc a hledají netradiční řešení.Bohuzel, tohle je prevazne pravda.
Bez zásadních kariérních choutek jsem se za ty čtyři roky vypracoval z pozice programátora na technického ředitele takové respektované firmy, jakou Seznam.cz je.Tak toho bych se nechtel nikdy dozit - opustit skvely misto primo u jadra tech problemu a moznost je resit a misto toho se muset zabyvat nezazivnyma vecma okolo (tim myslim, rozdelovani ukolu atd, proste management zdroju) Radsi zustanu adminem
To je když něco programuje nezkušená mládež.S tím věk nemá souvislost. Ubohá prohlášení byste si mohl nechat pro sebe.
Kdepak, na tomhle sektarskem webu se nesmi prezentovat nazory jine, nez ma redakce. To se pak nepolemizuje o tom nazoru, ale je snaha toho cloveka umlcet .Nejsem si vědom toho, že by tady někdo někoho umlčoval (s vyjímkou sprostých textů). Takže raději ukažte, kde tak redakce činí. A prosím přestaňte mé příspěvky považovat za "postoj redakce", jsou to postoje mé osobní.
p. Pecinku si pamatuju jeste z ATC (email.cz) a musim rict, ze tehdy odvadel skutecne dobrou praci - kde jinde se vam postesti, ze vyvojar freemailu ochotne a rychle reaguje na podnety uzivatelu?+1 Email.cz pod panem Pečínkou byl opravdu výborný.
vy nehledate sys admina (experta na Linux/Unix), ale "spravce site" (holku pro vsechno co bude zmatene pobihat mezi Linuxem, Solarisem a do toho konfigurovat switche, ve volnem case pak hackovat Nagios (nebo jakykoliv jiny na kolene postaveny monitoring) a backupy a bude samou radosti bez sebe ze ma 1000 "serveru" - dokud neda bud vypoved nebo ho neprevezou do Bohnic
manžel jí prý poradil, ať to donese nám, že IŤáci jsou zručnýOdkdy?
chtěl navrhnout přesun článku z "Tisková zpráva" např. do "Reklama alias nábor zaměstnanců".Takovou kategorii článků abclinuxu.cz nemá (historické rozdělení). Předpokládám však, že by nemělo činit potíže článek identifikovat jako reklamu, když má v URL "/pr/" a jako autor je uveden "Reklama".
Zacatek clanku vubec nevypada, jako dalsi Seznami masirka ..Začátek článku je zřetelně označen jako "Reklama". Viz příloha.
tohle se fakt nedela. cely clanek je ucelove podobny vsem ostatnim clanku, odliseni rubrikou je naprosto nedostatecne.Je to reklamní článek. Jak jinak byste ho chtěl označit než slovem "Reklama"? Není to první ani poslední reklamní článek, který tu vyšel. Všechny byly a také budou označeny jako reklamy. Není tu žádná snaha skrývat, že se jedná o reklamy. Za dobu existence abclinuxu.cz již vyšlo článků s označením "Reklama" 143 - nijak mě to netěší, raději bych byl, kdybychom se bez nich obešli, ale to zatím nejde. Nerozumím však tomu, proč lidé najednou pociťují jako problém zrovna tento článek.
Toho jak zde zachazite s reklamou si velmi vazim.Jste jedni z mala co k tomu maji takovy pristup.
R.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
O Seznamu a to, co provedli s email.cz si myslím své. A lichotivé pro Seznam to fakt není.Tady bych to na seznam neházel. Email.cz nějakou dobu (po odchodu pana Pečínky) před asimilováním seznamem fungoval dost blbě - opakované výpadky, nepřicházela/neodcházela pošta, havárie databáze. V tomhle případě se musí uznat, že převzetí seznamem se projevilo pozitivně alespoň co se funkčnosti týče.
ano, už to tu v diskusi několikrát padlo a už jsem se na to chtěl ozvat, že mají lidé krátkou paměť ... email.cz měl prvně výpadky, pak odešel Vlasta Pečínka, pak šel email.cz úplně do kytek, a pak teprv jej převzal Seznam, který jej zase "zpoužitelnil" (ať žiji eufemismyO Seznamu a to, co provedli s email.cz si myslím své. A lichotivé pro Seznam to fakt není.Tady bych to na seznam neházel. Email.cz nějakou dobu (po odchodu pana Pečínky) před asimilováním seznamem fungoval dost blbě - opakované výpadky, nepřicházela/neodcházela pošta, havárie databáze. V tomhle případě se musí uznat, že převzetí seznamem se projevilo pozitivně alespoň co se funkčnosti týče.