abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | IT novinky

    Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 06:00 | Zajímavý projekt

    Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.7. 18:11 | IT novinky

    Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.7. 15:33 | Komunita

    Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    8.7. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.7. 11:22 | Pozvánky

    Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.

    … více »
    Heřmi | Komentářů: 0
    8.7. 03:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 375 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Kommander - 3 (Nový parser)

    19. 10. 2005 | Michal Vyskočil | Programování | 6520×

    Nový parser rozhodně zlepšil použitelnost Kommanderu; změny, výhody, nevýhody. Plus příklady aplikací.

    Nový parser

    Od Kommanderu verze 1.2 (KDE 3.4) existuje nový parser Kommanderu, který vytváří Michal Rudolf (z Polska). Zatímco starý parser je skupina maker, ten nový je už plnohodnotný jazyk, který podoruje následující:

    • lokální a globální proměnné a asociativní pole
    • výrazy
    • práce s řetězci
    • podmínky a cykly
    • přímá manipulace s widgety

    Protože není nový parser zpětně kompatibilní se starým (naštěstí), je nutné jej explicitně zapnout. To můžeme udělat dvěma způsoby. Buďto napíšeme #!kommander na první řádek skriptu. Nebo můžeme nastavit vlastnost celého formuláře useInternalParser na true.

    Budu postupně rozebírat body z minulého dílu (Kommander - 2 (Starý parser)), kde jsem Kommander kritizoval.

    Proměnné a pole

    Práce s proměnnými je nyní standardní, jako v jakémkoliv jiném jazyce. Proměnné jsou ve výchozím nastavení lokální. Globální proměnné jsou ty, které mají prefix _.

    local   = 1
    _global = 1

    Jazyk Kommanderu je dynamicky typovaný a procedurální. Pouze někde narazíte na "objektový" kód widget.method(...). Ale toto je pouze zvolený způsob syntaxe, protože je to ekvivalentní se zápisem method(widget,...). Nemáme žádnou možnost vytvářet vlastní třídy, takže se skutečně jedná o procedurální jazyk.

    Základními typy jsou celá čísla, reálná čísla a řetězce. Docela zamrzí skutečnost, že Kommander nepodporuje složitější typy, jako struktury, výčty, seznamy a podobně. Podporovány jsou všechny klasické aritmetické, logické a relační operátory.

    + - * / % (mod) && (and) || (or) ! (not) < > <= >= == != (<>)

    Jazyk podporuje jak Céčkové operátory, tak jejich protějšky z Pascalu (v závorce). Spokojeni tedy mohou být příznivci obou jazyků.

    Podporována jsou asociativní, jednorozměrná, pole. Opět se vytváří automaticky a není je třeba deklarovat.

    foo[0]=1
    foo[2]="1"
    bar["a"]="c"
    bar["c"]=1

    Podmínky a cykly

    Dále moje kritika směřovala k implementaci příkazů pro větvení. Ty se v nové verzi již chovají standardně. Je možné je libovolně zanořovat. Navíc patří řetězce mezi standardní typy jazyka, tudíž se porovnávají operátory ==, nebo !=.

    Jejich syntaxe je následující:

    if condition then code
    [ elseif condition then code ]
    [ else code ]
    endif

    while condition do code end

    for variable=start_value to stop_value [ step step_value ] do code end

    foreach variable in array do code end

    Syntaktické rozdíly

    Největším rozdílem je vynechání znaku @, jak to ilustruje následující příkaz:

    @label.setText("Starý parser")
    label.setText("Nový parser")

    U většiny funkcí byl zrušen jejich rádoby objektový přístup. Funkce dostaly nové prefixy.

    • @Array -> array_
    • @File -> file_
    • @Input -> input_
    • @File -> file_
    • @Message -> message_
    • @String -> str_

    Jedinou výjimkou jsou DCOP funkce pro ovládání widgetů, kde je daný přístup vhodný. Funkce Kommanderu pouze ztratily svůj prefix @ (@env() -> env()) a rovněž jejich počet byl redukován.

    Použití jiného skriptovacího jazyka

    Starý parser nativně používal služeb shellu. To už nyní neplatí, takže je nutné shellový kód spouštět explicitně příkazem exec(). Nepovinný je druhý parametr, v němž se má daný příkaz spustit.

    Pro delší úseky kódu tento způsob není vhodný. Bohužel klasické execBegin() ... execEnd v novém parseru nefunguje. Jediná možnost je použít služeb starého parseru, což se vylučuje s nastavením useInternalParser na true. Pokud potřebujeme využívat služeb jiného jazyka, nezbývá nám, než používat starý parser a ten nový explicitně zapínat jen tam, kde je potřeba.

    Aplikace napsané v Kommanderu

    Zatím jsme se bavili o Kommanderu pouze teoreticky. Ale je k dispozici už řada hotových prográmků. Nejvíce jich je na kde-apps.org. Vyberu pár zajímavých, bohužel většina z nich používá starý parser.

    Static IP Configurator

    Což byla první aplikace v Kommanderu, kterou jsem viděl. Jejím autorem je Tomáš Matějíček a je součástí jeho Live distribuce Slax.

    kommander 3 apps sip

    kEchoSub

    Program na tvorbu titulků k filmům.

    kommander 3 apps kechosub

    KDE DVD Authoring wizard

    Vytváří DVD z jednoho, nebo několika mpeg-2 souborů. Umí tvorbu playlistů, vytvářet DVD menu, vytvořit ISO DVD, ... Kontroluje si svoje závislosti.

    kommander 3 apps dvd-author-1

    kommander 3 apps dvd-author-2

    KQemu

    GUI rozhraní pro Qemu

    kommander 3 apps kqemu

    A samozřejmě mnoho dalších aplikací. Je zajímavé, že nejvíce jich je z oblasti kódování videa, ripování DVD, ...

    Závěr

    Kommander je bezesporu velmi zajímavý koncept a dá se předpokládat, že v budoucnu jeho užívání vzroste. Představuje snadný a rychlý způsob, jak vytvářet jednoduché utilitky s grafickým uživatelským rozhraním. Všechny nelogičnosti a nevýhody starého parseru odstraňuje ten nový, čímž zvyšuje použitelnost jazyka. Bohužel se jedná o nový jazyk s překotným vývojem, který trpí velkým nedostatkem dokumentace. Což tento seriál alespoň v češtině trochu napravil.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.10.2005 13:35 jan molic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kommander - 3 (Nový parser)
    Zajímalo by mne, zda je možné, či zda se uvažuje o využití existujících skriptovacích jazyků. Bylo by to, myslím, uživatelsky přístupnější než vytvářet další jazyk. Určitě by se dalo vytvořit rozhraní mezi kommanderem a jiným jazykem, přičemž komunikace by probíhala protokolem přes stdin/stdout. Samozřejmě z toho pak vyplývá nejen závislost na KDE, ale i jiném jazyce, natož knihovnách :-)
    19.10.2005 21:07 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kommander - 3 (Nový parser)
    Kommander by imho měl být závislý pouze na věcech z kdewebdev. Například Slax má pouze interpret Perlu a to jen kvůli ndiswrapperu, ostatní skriptovací jazyky v něm nebudou.

    Využívat ostatní skriptovací jazyky je možné, je to ve druhém díle. Ale z pochopitelných důvodů nemůžeme sdílet proměnné mezi Kommanderem a skriptem (snad přes pojmenovanou rouru?) a přímo ovládat widgety (pouze ručně přes DCOP). Výkonný kód je oddělen od zobrazování, což zase není až tak špatná věc.

    Napsat nějaké rozhraní by mělo být možné, ale vzhledem k tomu, že je nový parser poměrně horká novinka a probíhá vývoj, tak nevím, zda o tom někdo uvažuje.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    19.10.2005 15:02 trocha pravdy | skóre: 3 | blog: nic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kommander - 3 (Nový parser)
    Osobne si myslim, ze kdyz uz vyvyjet rychle aplikace pro KDE, je lepsi kombinace Python + pyQt + IDE Eric. Jednoduche KDE aplikace muzete vytvorit take velmi svizne a pritom muzete pracovat ve svem oblibenem jazyku s veskerym komfortem pekneho IDE ;-)
    19.10.2005 22:26 lukas.ramlich | skóre: 3 | blog: linux_a_ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kommander - 3 (Nový parser)
    Další jazyk do sbírky. Asi jich máme málo. Každý dobrý programátor si musí napsat vlastní jazyk. Ale jen někteří se s tím snaží otravovat ostatní.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.