abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    15.5. 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 41 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20240514 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-01051, INTEL-SA-01052 a INTEL-SA-01036.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.5. 16:22 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi patřící nadaci Raspberry Pi chystá IPO a vstup na Londýnskou burzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 291 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Počítačový útok - detekce, obrana a okamžitá náprava

    3. 10. 2002 | Radek Malčic | Recenze | 4279×

    Opravdu víte, co dělat v případě napadení? Recenze knihy.
    Pro koho je kniha určena

    Tato kniha je určena nejenom těm, kdo mají na starosti administraci sítě a správu počítačů do této sítě zapojených. Doporučoval bych ji k přečtení každému, kdo se o počítače zajímá nejenom z pohledu pasivního uživatele. Získá totiž přehled o tom, s čím vším se může kdykoliv setkat, neboť v podstatě každý počítač je do nějaké sítě připojen. V první řadě chci ale upozornit na to, že v knize nejsou žádné návody, jak zabezpečit síť či počítače. Touto problematikou se zabývají jiné knihy. Jak z názvu knihy vyplývá, k incidentu již došlo a vy nyní musíte zjistit, proč a jak k tomuto incidentu došlo. Záměrně používám slovo incident a ne slovo útok. Slovo incident tedy bude označovat jakékoliv neoprávněné použití počítače nebo sítě. Nyní ale k obsahu knihy a vezmu to trochu netradičně.

    Základy

    Když stavíte dům, musíte hlavně vědět, jak bude tento dům vypadat a z čeho bude postaven. Podobně je to i s bezpečnostní politikou, kterou vysvětluje úvodní část knihy. Získáte vizi, jak by měla bezpečnostní politika vypadat a jakým způsobem by měla být implementována. Je totiž důležité v první řadě definovat, jak reagovat na ten který druh incidentu. Není totiž důležité něco vyšetřovat, ale musíme vědět co a proč budeme vyšetřovat.

    Naučíme se tedy, jak sestavovat a implementovat bezpečnostní politiku a procedury, postupy identifikace a odpovídající reakce na incident a jak sestavit a připravit tým, který daný incident bude vyšetřovat. Získáme také informace o způsobu nastavení sítě a počítačů pro jednodušší a komplexnější získávání důkazů o incidentech. Tato část bude v našem pomyslném domě odpovídat základům. A na tom, jaké jsou základy, závisí budoucnost celého domu.

    Obsah

    Základy máme za sebou a teď se pustíme do hrubé stavby. Proto bude nutné naučit se určitým dovednostem při získávání a při analýze důkazů. K tomu nám autoři dopomohou popisem programů SAFEBACK a ENCASE a utilit operačního systému UNIX, které slouží k analýze pevných disků. Pokud budeme chtít získat důkazy ze síťové provozu, jsou nám k dispozici především programy tcpdump a nmap. A protože musíme vědět, co analyzujeme, nebude chybět ani podrobné vysvětlení způsobu organizace dat jednak na pevných discích, jako i podrobné vysvětlení síťových protokolů ICMP, TCP, IP UDP. U těchto síťových protokolů se autoři také zaměřili na nejpoužívanější způsoby jejich zneužívaní. A nezůstali jenom u těchto protokolů. Protokoly telnet, FTP a HTTP, způsoby jejich zneužívání a informace o hlavních cílech útočníků jsou zde také popsány.

    Takže dům už máme v podstatě dokončený. Tedy ten náš virtuální. A teď přichází na řadu samotné vylepšování a konkrétní aplikace toho, co jsme se doteď naučili. Závěr knihy je věnován praktickému vyšetřovaní operačního systému WINDOWS NT/2000, v UNIXOVÝCH systémech a vyšetřování směrovačů. Nechybí vysvětlení získávání důkazů útoků na WWW, FTP a DNS. Autoři knihy nám také poodhalí nejčastěji používané hackerské nástroje a způsoby jejich útoků.

    Hodnocení

    Označení hacker však není použito vhodně a to je v podstatě jediné, co bych autorům (nebo překladatelům) vytknul. Na tomto místě by mělo být použito slova cracker, ale otázkou zůstává, zda je možné bojovat proti větrným mlýnům. Mnozí z vás jistě vědí, o čem mluvím a proto to zde nyní nebudu rozebírat. Kniha sama o sobě je plná důležitých informací a na vhodných místech v textu jsou odkazy na zdroje na internetu. Je napsána velice dobře, proložena nesmírným množstvím praktických případů ze života a u důležitých pasáží jsou uvedeny vysvětlující poznámky. Jako základ nebo i rozšíření znalostí síťových administrátorů je velice vhodná. Cena za knihu je rozhodně oprávněná, což se u některých titulů v současné době na trhu říci nedá.

    NázevPočítačový útok - detekce, obrana a okamžitá náprava
    AutořiChris Prosise a Kervin Mandia
    VydalComputer Press
    Datum vydání2002
    Počet stran410
    Doporučená cena490,- Kč.
           

    Hodnocení: 27 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.