Portál AbcLinuxu, 14. května 2024 12:27

Slackware 9.0

11. 4. 2003 | Vlastimil Ott
Články - Slackware 9.0  

Také Slackware Linux dozrál do devaté verze, která jeho fanoušky určitě nezklame.

Začíná jaro a objevují se - kromě květin a minisukní - také nové verze majoritních distribucí (BTW: Venku sněží!). Vedle mnoha jiných byla konečně vydána také oficiální verze Slackware. Navazuje na desetiletou historii, která prozatím končila číslem 8.1. Co tedy přináší na naše harddisky a monitory verze devátá?

Pojďme se na tuto novinku podívat prostřednictvím klasické recenze: Nejprve se seznámíme s fakty, a poté s klady a zápory, na které jsem během několika dnů testování narazil.

Objektivní informace

Přehled vlastností a softwaru

Distribuce přináší inovaci v několika ohledech. Někdy jde o logický vývoj daného softwaru, jinde je (konečně) vyřešen dlouhodobý neduh. Tak tedy telegraficky:

GNOME

Instalace

Systém můžete získat prostřednictvím některých zasílacích služeb, nebo si jej stáhnout z Internetu sami. Já jsem zvolil druhou možnost a čekalo mě překvapení. Kompletní systém se už nevejde na jeden disk. ISO, které jsem si stáhl, neobsahovalo následující části (stahoval jsem je dodatečně): zdrojové texty jádra, lokalizaci KDE a KOffice a adresář /extra, který obsahuje (mimo jiné) nepostradatelný tiskový systém CUPS. Proto pozor na to, co vypálené máte, a co ne. (Pomíjím zdrojové texty softwaru, betaverze a staré součásti, které jsou v dalších adresářích.)

Instalační program je vizuálně naprosto stejný jako v minulých verzích. Jeho možnosti však byly mírně rozšířeny. Modem už nemusí být pouze na prvních čtyřech portech, ale lze v něm vytvořit symbolický link třeba na /dev/ttyS15 (typické pro PCI PnP winmodemy). Při následné konfiguraci sítě máte možnost vrátit se o okno zpět o korigovat zadané údaje v nastavení síťových informací. Tato část je ukončena konfigurací sendmailu - programu pro odesílání pošty. V nabídce fontů pro konzoli je vhodné vybrat např. lat2-16.psfu (ISO8859-2).

Prvotní konfigurace X-window proběhla tak rychle, že ani nevím, kdy to bylo. Systém naběhl v nižším rozlišení a nízké frekvenci, ale v plné kráse se na mě "zubila" slunečnice a přihlašovací rámeček. Nastavení X-window je tedy nutné pro běžnou práci optimalizovat. K tomu slouží textové programy xf86config, xfree86setup a grafický xf86cfg. Jejich problém je v tom, že ne každý z nich uloží konfigurační soubor /etc/X11/Xf86Config se všemi možnými informacemi. Je tedy nutno zkoušet. Tato část instalace je relativně nejnáročnější, pokud hledáte ideální (maximální) rozlišení a frekvenci, zabere vám to dost času (ale výsledek je pochopitelně uspokojující). Další změnou je také fakt, že konfigurační programy počítají s grafickými kartami, které mají paměti více než 8 MB (jak tomu bylo dosud). Maximum, které má kolonku, je 262144 kB! (Jsem zvědav, jak dlouho bude to číslo vypadat mírně komicky...) A také "už" se v konfiguraci x-serveru počítá s českou klávesnicí, takže uživatel nemusí hledat, jak se to dělá. Tím je instalace ukončena.

Po prvním spuštění

Systém (po instalaci) automaticky načte moduly pro některá zařízení: síťovou kartu, ovladače desky (chipsetu), USB zařízení, SCSI zařízení (vyberete-li adekvátní jádro). Instalace zvukové karty, tiskárny, modemu a dalších je na vás (vizte níže). Spustí se požadované služby (nfsd, inetd, sshd) a x-server se správcem přihlášení. Můžete začít pracovat (ale spíše ještě konfigurovat).

Informační centrum KDE

Subjektivní informace

Přehled vlastností a softwaru

Softwarová výbava je dostačující, přesto je nutné doinstalovat určité programy a ovladače. Jedná se zejména o modem (pokud máte jako já winmodem), zvukovou kartu a tiskárnu. Zde se stále projevuje jistá nedostatečnost řešení. Moduly pro zvukovou kartu je třeba ručně načíst. Musíte ovšem znát chipset karty. Seznam podporovaných karet/chipsetů pro jakékoliv zařízení získáte např. příkazem

modprobe -l | grep <nazev_hledaného_modulu_nebo_chipsetu>

Poté, když je modul úspěšně načten, je vhodné do startovacích skriptů (např. /etc/rc.d/rc.modules) zapsat příkaz pro jeho načtení. Pro zvukovou kartu je nutný ještě modul soundcore. Přesto se vyskytne ještě minimálně jedna chyba. Např. KDE oznámí, že nelze použít zařízení /dev/dsp. To je bohužel jedna z nejstarších a "nejodolnějších" chyb (vlastností?) distribuce: Je nutné přiřadit tomuto symbolickému odkazu práva čtení/zápisu pro všechny uživatele (nejen pro roota):

chmod 666 /dev/dsp*
chmod 666 /dev/mixer*

Další zmatek přináší fakt, že KDE i GNOME používají vlastní zvukové (vzájemně se mnohdy vylučující) systémy: arts a esd. To ovšem neznamená ozvučení celého systému. Pro to je vhodné použít například systém ALSA.

V podstatě totéž se týká tiskárny. Modul pro ovládání paralelního portu se načte automaticky, ale z tiskárny nedostanete ani čárku. Tisk je nutné nejprve nastavit, což lze udělat grafickým programem pro KDE (profíci samozřejmě nic takového nepotřebují). Navíc není patrné, který tiskový systém je v prostředí aktivní. Řešením může být TurboPrint, ale nic to nemění na faktu, že instalace tiskárny není triviální. (A přitom je to taková blbost, že?)

Čeština začíná už v konzoli. Výběrem správného fontu při instalaci byste měli dosáhnout počeštění textového režimu. Nastavení české klávesnice v KDE či GNOME je triviální, proklikáte se k nastavení klávesnice a je hotovo. Nastavení klávesnice v konzoli vyžaduje zásah. Ve skriptu /etc/rc.d/rc.keymap se dočtete, že systém načítá defkeymap.map:

if [ -x /usr/bin/loadkeys ]; then
/usr/bin/loadkeys defkeymap.map
fi

Dále se tamtéž dozvíme, že další mapy klávesnice nalezneme v /usr/lib/kbd/keytables. To ovšem není pravda! Další mapy klávesnice jsou v adresáři /usr/share/kbd/keymaps/i386/qwertz (mám na mysli ty, které nás zajímají nejvíce). Správnou klávesnici tedy načteme následujícím způsobem. (Nebo vytvořením symbolického linku defkeymap.map na níže uvedený soubor a přejmenováním původního defkeymap.map.)

if [ -x /usr/bin/loadkeys ]; then
/usr/bin/loadkeys /usr/share/kbd/keymaps/i386/qwert/cz-us-qwertz.map.gz
fi

Dalším "detailem" je nastavení jazykových proměnných (na což je i KDE citlivé). Doplňte do souboru /etc/profile (nejlépe na konec) následující příkazy:

export LC_ALL=cs_CZ
export LANG=cs_CZ
export LANGUAGE=czech

Proto se nemůžu nezeptat: Nešlo tohle zautomatizovat a zahrnout do instalačního programu? Dělám to už po x-té a vůbec mě to nebaví...

Dalším odolávajícím nedostatkem minulých distribucí bylo, jemně řečeno, neočekávané chování kláves středové konzoly (PgUp, PgDn, Home, End). Konečně jsme se dočkali, klávesy se chovají tak, jak se sluší a patří (specifikace v souboru /etc/inputrc).

HTML editor Quanta Plus

Upgrade?

Měl jsem nainstalovanou verzi 8.0 a rozhodoval jsem se, jestli na verzi 9.0 upgradovat, nebo ji instalovat na čistý disk. Po přečtení UPGRADE.TXT (a také proto, že jsem si koupil nový počítač) jsem se rozhodl, že nainstaluji všechno znovu. Upgrade totiž znamená:

Navíc je velice vhodné upgradovat verzi poslední (8.1), a ne starší. Nejsem si jistý, že - jak tvrdí autor Patrick Volkerding - poté bych měl mít funkční verzi 9.0 ("At this point you should be running Slackware 9.0. :-) ") (Mimo jiné také proto, že ještě dodává: "I wish everyone good luck with this!")

Nabídka KDE

Závěr - hodnocení

Co říci závěrem? Aktuální verze je povedená, podle mého názoru lepší než minulé (což nemusí vždy platit). Tradiční hodnoty distribuce se neztratily. Jaké to vlastně jsou?

Mé závěrečné hodnocení je kladné. Nenechte si odradit časem, který budete muset investovat do konfigurace systému. Bez tohoto vkladu byste svůj systém neznali a nevěděli, jak co chodí. A až se to dozvíte, budete zase o kus chytřejší, což je další zisk. Happy slackin'!

Související články

Slackware 8.0 - konzervativní distribuce

Odkazy a zdroje

Slackware HomePage
Slackware Book (česky)
AbcPalírna: Slackware 9.0

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.