abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:55 | Nová verze

    AlmaLinux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4 (Mastodon, 𝕏). S kódovým názvem Seafoam Ocelot. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | IT novinky

    Před 50 lety, 5. května 1974 v žurnálu IEEE Transactions on Communications, Vint Cerf a Bob Kahn popsali protokol TCP (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | Zajímavý článek

    Bylo vydáno do češtiny přeložené číslo 717 týdeníku WeeklyOSM přinášející zprávy ze světa OpenStreetMap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:00 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.10.38 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 00:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1220 projektů od 195 organizací (Debian, GNU, openSUSE, Linux Foundation, Haiku, Python, …) přijatých do letošního, již dvacátého, Google Summer of Code.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.5. 22:22 | IT novinky

    Na základě DMCA požadavku bylo na konci dubna z GitHubu odstraněno 8535 repozitářů se zdrojovými kódy open source emulátoru přenosné herní konzole Nintendo Switch yuzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    5.5. 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (15%)
     (15%)
    Celkem 123 hlasů
     Komentářů: 8, poslední 4.5. 08:25
    Rozcestník

    Jaderné noviny 219

    19. 6. 2003 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 4808×

    Linux směřuje k 2.6-pre. SCSI ovladač IDE zařízení. Webová stránka pro O(1) scheduler. Jak portovat kód do řady 2.5. Maximální velikost swapu.

    Do konference přišlo celkem 5299 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Andrew Morton, "David S. Miller".

    SCSI ovladač IDE zařízení, 18 e-mailů

    Jeff Garzik napsal:

    Můj malý projekt je připraven čelit masám. Jednoduše řečeno, tento ovladač umožní prezentovat ATA (a brzy i ATAPI) zařízení Linuxu skrze SCSI vrstvu. Neboť již máme ATA (IDE) ovladač, předpokládám, že se lidé budou ptát proč. Zde najdete pár poznámek, které mohou být základem diskuse.

    Proč SCSI?

    • Mnoho výhod je odvozeno z existence SCSI prostřední vrstvy [SCSI mid-layer]. Udělá spoustu práce, což mi umožní soustředit se na protokoly ATA příkazů (PIO-in, PIO-out, DMA atd.).
    • Prostřední SCSI vrstva se zmenšila a velmi těžila z práce Jense Axboa na blokové vrstvě. V řadě 2.5 je velmi lehká [lightweight].
    • Serial ATA se nejasně rýsuje na horizontu. Implementace SATA zařízení i řadičů [host controller] si půjčuje chování, které již delší dobu existuje ve SCSI. SATA dokonce definuje použití SCSI Enclosure Services.
    • Linuxová SCSI vrstva podporuje hotplugging a je více modulární. Už má sysfs, recounted zařízení a podobné vlastnosti. Vytvoření nového ovladače blokových zařízení od začátku znamená řešení všech těchto malých detailů.
    • SCSI již nějakou dobu obsahuje základní zotavení z chyb a řízení fronty. Přicházející SATA2 z toho bude velmi těžit, stejně jako ATA TCQ, pokud jej někdy naimplementuji.
    • ATAPI se podobá SCSI.

    Zdroje

    Webová stránka pro O(1) scheduler, 45 e-mailů

    David Mosberger oznámil vytvoření webové stránky, kde bude shromažďovat informace o O(1) scheduleru. Najdete ji na adrese http://www.hpl.hp.com/research/linux/kernel/o1.php.

    Jak portovat kód do řady 2.5, 2 e-maily

    Jonathan Corbet napsal:

    Jak možná víte, napsal jsem sérii článků o portování ovladačů a jiného kódu do řady 2.5. Tato řada je víceméně kompletní. Najdete ji zdarma ke stažení na adrese http://lwn.net/Articles/driver-porting/.

    Patrick Mochel odpověděl,

    Moc děkuji. Tyto články jsou skvělé. Odvedl jsi skvělou práci, což je rozhodně hodno piva (nebo tří) v Ottawě.

    Linux směřuje k 2.6-pre, 60 e-mailů

    Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.70 a řekl:

    Byla tu velká prodleva mezi verzemi 69 a 70, ale chtěl jsem udělat ze 70 poslední "pouze Linusovu" verzi, než si sedneme s Andrewem a dohodneme se na začátku "pre-2.6" série. Nicméně výsledkem je docela velký patch, velkou část z něj tvoří menší záplaty. Také byl přesunut ovladač acorn, což jej dále zvětšilo.

    Ricky Beam se rozhorlil:

    Ty nemyslíš vážně, že? Řada 2.5 není ani nahodou připravena, aby mohla být nazývána 2.6. S aktuálním zmražením kódu je řada 2.5 asi rok vzdálena od stavu, kdy bude kód plně funkční a stabilní. Přidej k tomu spousty modulů, které nebyly konvertovány pro současné aplikační rozhraní PCI, hotplug a modulů.

    Podívej se na množství architektur, které nebyly otestovány. Funguje někomu jádro 2.5.70 na sparc64? Zkompiloval jsem několik, ale jsou příliš velké, aby byly vůbec nabootovány (více než 3,5 MB a to jsem povypínal, co se dalo).

    Linus se vyjádřil k ovladačům:

    Smůla. Pokud je lidé nepoužívají, nebudou podporovány. Tím to hasne.

    Problém je, že se tyto věci nezmění, dokud neznikne jádro 2.6 (nebo aspoň pre-2.6). Až se objeví jádro 2.6.0 a někdo zjistí, že se neobtěžovali otestovat řadu 2.5, pak se možná tyto ovladače opraví. A nebo ne. Některé z nich by měly prostě jít do důchodu, když lidé používají na starém hardwaru stará jádra.

    Mimochodem nejedná se o nic nového. Vždy spousta lidí nepoužívala poslední stabilní kernel, dokud nebyl vypuštěn, a pak se začali stěžovat, protože jejich ovladače nebyly aktualizovány.

    Alan Cox poznamenal, že je mnohem snadnější opravit moduly, když se základy přestanou měnit. Totéž se týká architektur. Linus odpověděl:

    Jistě.

    Preferoval bych, kdyby bylo všechno opraveno, než vznikne jádro 2.6.0? Samozřejmě. Faktem je, že neuvidíme lidi, kteří se zajímají o problémy, dokud se tak nestane. Podle minulých zkušeností se spousta problémů nevyřeší, dokud distributoři nevytvoří distribuci používající jádro z řady 2.6. To není jen problém kernelu, viděli jsme to i u subsystémů jako jsou ext3 či ReiserFS: byly "dokončeny" a "stabilní", ale co je udělalo skutečně stabilními, byla jedna či dvě verze distribucí a tisíce uživatelů.

    Maximální velikost swapu, 16 e-mailů

    Colin Paul Adams byl zmaten ohledně maximální velikosti swapu v řadě 2.4. Z manuálové stránky mkswap totiž získal dojem, že maximem je 8x2 GB (tedy je 16 GB), ale podle Redhat Reference Guide je maximem 2 GB. Rik van Riel odpověděl, že dokumentace je zastaralá, on používá 20 GB s jádrem z řady 2.4. Randy Dunlap se tedy zeptal na nové limity obou hlavních řad a William Lee Irwin III vysvětlil aktuální situaci:

    1. jádra 2.4.x i 2.5.x podporují velikost swapu až do 64GB
    2. 2.4.x podporuje 64 swapů a 2.5.x podporuje 32 swapových prostorů

     

           

    Hodnocení: 25 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.6.2003 10:37 cervajs
    Rozbalit Rozbalit vše neuplne informace
    1. chtel bych se zeptat proc se nedela vytah z celeho kernel trafficu (napr. pro 219 je temat 20, prelozenych je 5) 2. na konci clanku je spatne odkaz na kernel traf 218 (ma byt 219) 3. jinak jsou jaderne noviny vyborne
    23.6.2003 10:59 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše neuplne informace
    ad pocet temat: rekl bych, ze leos by proste nemohl stihat prekladat tak velky objem textu.

    ad spatny odkaz: opraveno.

    23.6.2003 14:15 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše neuplne informace
    1. casove duvody. prelozit jeden KT pri soucasnem rozsahu mi trva nekolik hodin. krat ctyri a stravim nad tim nekolik pracovnich dni.
    2. Jaderne noviny nejsou doslovny preklad Kernel Traffic, ale vytahem toho nejzajimavejsiho.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.