Portál AbcLinuxu, 11. června 2024 09:37

Týden na ScienceMag.cz: Nanomagnety s grafenem

24. 9. 2016 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Nanomagnety s grafenem  

Hyperuniformní materiály a jejich hrátky se světlem. Moorův zákon a trocha souvisejících matematických hříček. Může se vesmír rozpínat nadsvětelnou rychlostí? Poslední společný předek pozemského života. Superpočítač Salomon a superpočítání ve Fyzikálním ústavu AV.

Kdy začít počítat

Trochu matematických perliček kolem doslovně chápaného Moorova zákona. Představte si, že jakmile spustíte nějakou úlohu, už ji musíte dokončit na stávajícím systému a ten nelze upgradovat. Nemohlo by se pak vyplatit počkat a spustit výpočet na budoucím rychlejším systému? (Nemyslí se čas potřebný k výpočtu, ten bude v budoucnu samozřejmě kratší, ale i „absolutní“ datum, do kdy bude úloha dokončena.) Jaké úlohy se tedy vyplatí odložit?

Mají tyto matematické hříčky i nějaký obecnější smysl?

Rok superpočítače Salomon

Své první narozeniny oslavil Salomon, nejvýkonnější superpočítač v ČR. Jaké typy úloh se na něm zatím řešily? Jak vypadají parametry superpočítače a kolikátý je v současnosti podle žebříčku top500?

Nejmenší nanomagnety, s grafenem

Tým, v němž byli čeští vědci, vyvinul nejmenší kovové nanomagnety na světě. Kovové (železo, nikl, kobalt) nanočástice se v tomto případě uvězní mezi vrstvami grafenu, které zabrání jejich oxidaci. Tím by vznikly dosud používané oxidy kovů, které jsou sice stabilnější, ale méně magnetické. Jakmile se podaří chemicky grafen a kov propojit, stabilní bude i samotný kov. Pomocí nanočástic lze pak s grafenem i snadno manipulovat. A kde se tyto magnety mohou uplatnit?

Inflace a rychlost rozpínání vesmíru

V rámci inflačních modelů vývoje vesmíru předpokládáme existenci inflantonového pole. Co to vlastně je? Může se prostor rozpínat nadsvětelnou rychlostí, choval se tak v minulosti a bude se tak chovat v budoucnosti? Úryvek z další česky vydané knihy o kosmologii, tentokrát populární.

Hyperuniformní materiály

Zajímavou kategorií látek jsou tzv. hyperuniformní materiály. Jsou husté, ale současně průhledné, namísto lomu světlo „koncentrují“. Trochu tím připomínají dnes populární metamateriály (látky se záporným indexem lomu) využívané k dosažení neviditelnosti.

EXMAG: Výkon pro Fyzikální ústav AV

Projekt EXMAG na Fyzikálním ústavu AV ČR zkoumá např. tunelový efekt pro průchod elektronů mezi dvěma místy v měděném vodiči, který se nachází v supravodivém stavu. Jedná se o typ úloh s exponenciálně rostoucí výpočetní složitostí, takže řešení vyžaduje vysoký výpočetní výkon. K jakému řešení se na FZÚ rozhodli? Jaká je použitá platforma z hlediska hardwaru a jakou roli zde hraje MetaCentrum CESNETu?

Jak vypadal poslední společný předek pozemského života

Termínem LUCA označujeme posledního společného předka všech dnes žijících organismů. Téměř všichni se asi shodnou, že to byl organismus jednoduchý, nedýchal kyslík a neprováděl fotosyntézu. Můžeme o něm ale říci i něco pozitivního, třeba čím se živil?

Krátce

Uber v Pittsburghu zahájil testování aut bez řidiče.

Nové geopolymery pro sochaře i 3D tisk.

ESA představila dosud nejpřesnější 3D mapu Mléčné dráhy.

Příbuzný Saturnu? Objevili horké prstence kolem hnědého trpaslíka.

Obří sbírka mozků psychiatrických pacientů.

Před 25 lety našli v Alpách mumii Ötziho.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Popularita Česka jako destinace pro digitální obory roste
Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence opět porazila lidi v kreativitě
Týden na ITBiz: Vývojáři musí řešit problémy aplikací, místo aby vytvářeli nové
Týden na ScienceMag.cz: Postoupili ve snaze najít kvantovou povahu gravitace
Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.