abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Co jsou to elektridy, dokonce 2D

    3. 3. 2017 | Redakce | Různé | 2451×

    Samsung Exynos 9. Co všechno se může stát, když je na počátku cílem vyrobit slitinu niklu a titanu. Nové české vydání kultovní knihy o evoluční biologii. Proxima B a výstřednost oběžných drah exoplanet. Zranitelné chytré kávovary. SpaceX se vrací k Měsíci. Autonomní auta ve spolupráci s drony.

    První 2D elektrid

    Jako elektridy se označují iontové sloučeniny, kde aniont představuje samotný elektron, respektive elektrony. Z hlediska schopnosti přenášet náboj elektrid svými parametry často předčí klasické vodiče, ve 2D podobě pak i grafen. A nitridů vápníku může být hned několik.

    Samsung představil procesor Exynos 9 Series

    Jak praví dodavatel: Jedná se o první procesorový čipset, který je vytvořen 10nanometrovou FinFET technologií. Exynos 8895 je osmijádrový procesor složený ze čtyř CPU jader Samsung druhé generace, která zajišťují lepší výkon, a dalších čtyř jader Cortex-A53 pro nižší spotřebu energie.

    Výbuch nitinolu zlevní výrobu stentů i tepelných spínačů

    Titulek zní poněkud záhadně, že? Na začátku pomohla vědcům z VŠCHT Praha náhoda. Záměr vyrobit slitinu NiTi (tzv. nitinol) ve vakuu pro testování mechanických vlastností nevyšel. Váleček tvořený slisovanou směsí prášků niklu a titanu uzavřený do zkumavky z křemenného skla po zahřátí vybuchl, čímž však vznikla struktura s nečekanými vlastnostmi…

    Na světě je nové vydání Jak se dělá evoluce

    „Při psaní druhého českého vydání jsme si přece jenom zpětně uvědomili určitou změnu stylu: nějak více než dřív obhajujeme hlavní proud proti výstřelkům, kterých je v evoluční biologii vždycky dost – evoluční biologie je podobným nehájeným revírem jako třeba kosmologie. Zatímco jen vzácně někdo napíše knihu o tom, že v současné mikrobiologii je všechno úplně špatně a věc si žádá zásadní změnu paradigmatu (to, že nerozumějí mikrobiologii, o sobě lidé obvykle vědí), v evoluční biologii se to děje ustavičně,“ praví autoři.

    Termodynamicky stabilní slitiny existují

    Dosud všeobecně přijímaný fakt, že s rostoucí teplotou roste zrno materiálu, čímž se nepříznivě mění i jeho vlastnosti (ztráta pevnosti, výrazné měknutí), nemusí platit vždy. Nová studie tvrdí, že je možné vyrobit slitiny, které budou díky nanostruktuře zrna termodynamicky stabilní, a tím mnohem odolnější vůči vysokým teplotám a radiaci.

    Krátce

    Cesta k buněčnému jádru. Mnohé bakterie mají struktury, které bychom čekali spíše u složitějších organismů s jádrem – třeba různé obaly na DNA.

    Potenciálně obyvatelná Proxima B: Jak výstřední má dráhu? Střídání ročních období je závislé na sklonu zemské osy a nikoliv na vzdálenosti Země od Slunce. Jenže oběžná dráha Země je téměř kruhová, pokud má dráha planety větší výstřednost, může se dostávat i mimo obyvatelnou oblast.

    Kolik je ve Španělsku zranitelných chytrých kávovarů? Může útočník dělat ještě něco jiného než spustit ohřívání vody v konvici?

    SpaceX příští rok dopraví dva lidi k Měsíci. Půjde o první výpravu do těchto míst od doby, co americká vesmírná agentura NASA ukončila mise modulů Apollo před zhruba půl stoletím.

    Ford chce v roce 2021 komerčně nasadit plně autonomní vůz. Autonomní dodávkové vozy by mohly rychle a efektivně doručovat nákupy nebo i spěšné zásilky, přičemž poslední etapu cesty k příjemci by obsloužily drony.

    Konkurence pro Siri: Asistent Googlu na smartphony s Androidem. Od jeho podzimního uvedení na trh jej Google zatím instaloval jen na své vlastní produkty.

    Gigantické larvy trilobitů z českého kambria. Rozhodujeme se mezi asi dvěma možnostmi: drobné larvy, které se líhnou z malých vajíček a po vylíhnutí se začnou živit planktonem, nebo larvy z velkých vajíček bohatých na žloutek, jsou větší a během raného vývoje žijí z těchto žloutkových zásob.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.