abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantová nadřazenost, podrobnější pohled

    3. 11. 2019 | Redakce | Různé | 1527×

    Co tvrdí Google, co IBM, co znamená kvantová nadřazenost a co vlastně spočítal kvantový procesor Sycamore. Největší podnikový superpočítač v ČR. Jak dopadly pokusy o termojadernou fúzi s využitím mionů. Pokud existují červí díry, jak bychom je mohli najít? Kolize neutronových hvězd, chemie v levitujících kapkách, „atomová jádra“ z jiných kvarků…

    Google vs. IBM: kvantová nadřazenost pod lupou

    Kvantový procesor Sycamore. I všeobecnými médii proběhly v posledních dnech články, že kvantové počítače konečně překonaly ty klasické. Pokus vnést do celé záležitosti trochu jasno – no, spíš jasněji. O jaký typ úlohy se vlastně jednalo, kolik qubitů nabízí konkurence, a co z toho všeho dále (snad) vyplývá.

    Slepé uličky termojaderné fúze: bublinková fúze a fúze s pomocí mionů

    Známá kauza údajné „studené fúze“ při elektrolýze z roku 1989 nebyla jedinou slepou uličkou souvisejících výzkumů. Co zkusit nechat reagovat namísto obyčejného deuteria jeho tzv. mezoatomy? A pak jsou zde i záblesky vznikající v kapalinách účinkem zvukových vln… (úryvek z knihy: Garry McCracken, Peter Stott: Fúze – energie vesmíru)

    Navrhují, jak hledat červí díru – poblíž té černé

    Nový nápad: po červí díře mohli pátrat u obří černé díry ve směru souhvězdí Střelce (Sagittarius A), která je centrem celé Mléčné dráhy. Autoři studie se domnívají, že pokud vůbec červí díry existují, vyžadovaly by extrémní gravitační podmínky, takže okolí černé díry by v tomto bylo nadějné. A jak bychom měli červí díru vůbec poznat? A mohli bychom s její pomocí sestrojit stroj času?

    Nejvýkonnější firemní počítač v ČR: 2 petaFLOPS ve Škoda Auto

    Nový superpočítač disponuje dvěma počítačovými clustery, 1 008 výpočetními uzly a 24 192 procesorovými jádry. Celkem s ním dosahujeme výkonu 2 petaFLOPS, postupně vzroste až na 15. Divize technického vývoje a výroby budou kapacity superpočítače využívat pro vizualizace, zobrazení ve virtuální realitě a simulace, například pro další vývoj v oblasti ochrany chodců, pro simulace v oblastech aeroakustiky a aerodynamiky nebo pro další vývoj motorů.

    Krátce

    Chemie v levitujících kapkách namísto zkumavky. Chemici na Caltechu se dokázali obejít bez zkumavek, namísto toho provádějí reakce v kapkách levitujících v silovém poli.

    Astronomové detekovali, jak při srážce neutronových hvězd vzniklo stroncium. Potvrdil se předpoklad, že těžší chemické prvky ve vesmíru mohou vznikat i při explozivním spojení dvou neutronových hvězd.

    Dibaryony – mohou existovat obdoby deuteria z jiných kvarků a exotické periodické tabulky? Podobně jako je deuteron složen ze 6 kvarků (1 protonu a 1 neutronu), v nějaké obdobě takového atomového jádra by se mohly uplatnit i kombinace jiných 6 kvarků. A co fúze podobných částic na ještě těžší objekty?

    Astrofotografie měsíce: Oliheň. Oliheň, velmi slabá mlhovina svítí modrozelenou emisí dvakrát ionizovaných atomů kyslíku.

    Chytrá bota pro pacienty s roztroušenou sklerózou. O víkendu se v Praze utkalo 17 mezinárodní týmů na akci Neurological Hackathon, aby pomohli pacientům trpícím roztroušenou sklerózou.

    Trifidi z počátku evoluce. Na počátku evoluce rostlin mohly existovat organismy „dravé“, málem podobně jako potvory z Dne trifidů.

    Dalekohled Jamese Webba by mohl najít planety v obyvatelné zóně Alfy Centauri A. Obyvatelná zóna se u Alfy Centauri A nachází zhruba ve vzdálenosti 1 až 2 AU.

    Český stát vznikl jako otrokářská velmoc? Výročí vztahující se k počátkům českého (československého) státu 28. září a 28. října vysloveně ponoukají k prezentaci nějakých poněkud kacířských pohledů na věc.

    Jak vznikají duny na Titanu: déšť vs. záření. Nová studie navrhuje, že duny na Titanu vznikají spíše (úplně? částečně?) chemickými reakcemi na povrchu, ne z deště.

    Modul RISEPix z ČR monitoruje radiaci na oběžné dráze. Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze pořídil nové snímky z oběžné dráhy Země.

    Nejmenší trpasličí planeta Sluneční soustavy? Hygiea je čtvrtým největším objektem hlavního pásu planetek, v této oblasti Sluneční soustavy ji velikostí předčí jen Ceres, Vesta a Palas.

    Sobecký gen kouzlí s mravenci skoro neuvěřitelně. O čem rozhoduje královna a o čem dělnice. Poměr pohlaví 1:1 vs. 3:1. A co na tom změní otrokářství?

    Automatické systémy by měly omezit kolize družic. Evropská kosmická agentura začíná s přípravami systému, který by využíval procesů strojového učení, aby chránil družice před hrozbou kolize s jinými objekty.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.